Vážné obvinění! “O stržení sochy Koněva věděl předem ministr zahraničí Petříček,” říká významný politolog Zdeněk Zbořil. Pojďte na odvážný výlet do temného zákulisí ministerstva zahraničí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dopředu věděl, že se vedení radnice Prahy 6 odstraní sochu maršála Koněva. S tímto vážným obviněním přichází politolog Zdeněk Zbořil, který je dobře obeznámen se zákulisím ministerstva zahraničí.



“Stržení sochy maršála Koněva není jen akce radnice Prahy 6, muselo to být konzultováno s pražským primátorem Hřibem a zejména s ministrem zahraničních věcí Petříčkem, v tomto případě reprezentantem vlády České republiky,” předpokládá Zdeněk Zbořil, historik, politolog a dlouholetý profesor na Filozofické fakultě UK a nositel vyznamenání Za zásluhy I. stupně.


Primátor Hřib sundal kalhotky čtěte ZDE


Smlouva podepsaná roku 1993, platná od roku 1996

Neslučitelné s funkcí ministra

To je vážné obvinění. Pokud věděl ministr Petříček o stržení sochy předem, jednalo by se z jeho strany o vědomé porušení mezinárodních smluv. To je neslučitelné s funkcí ministra zahraničí.

“Pokud by se podezření potvrdilo, měl by to být důvod k okamžitému odvolání ministra zahraničí Petříčka”, říká k tomu Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií.






Starosta Kolář již čelí trestnímu oznámení a ostré kritice veřejnosti i odborníků. Na vztazích s Ruskou federacích je způsobena škoda obrovského rozsahu. Institut Aleny Vitáskové poslal na velvyslanectví Ruské federace omluvný dopis.


Analýza ARFA: Socha patří magistrátu

Podle analýzy, kterou si nechal vypracovat deník ARFA není socha majetkem Prahy 6, ale magistrátu hlavního města Prahy. Lze tedy předpokládat, že o stržení sochy byl informován předem i primátor Hřib (Piráti).


Prezident Zemana a velvyslanec Ruské federace

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) nechal strhnout sochu maršála Koněva, osvoboditele Prahy od německých okupantů, v době karantény po tajném nočním hlasování na radnici.


Oprátka kolem krku maršála Koněva



“Neměl roušku,” uvedl cynicky starosta Kolář na sociálních sítích. Za svobodu Československa položilo život 140 tisíc vojáků Rudé armády, jíž maršál Koněv velel. Ke stržení sochy došlo v předvečer oslav 75. výročí konce II. světové války.


Hnus se vyvalil z Prahy 6 čtěte ZDE


Starosta Kolář vysvětluje České televizi, proč zneužil karanténu. Před ruskou televizí utekl.



Mezinárodní politiku nesmějí dělat lokální úředníci

Odstranění sochy na vážným zásahem do vztahů s Ruskou federací, která již na popud prezidenta Putina zahájila trestní stíhání proti starostovi Kolářovi a dalším 32 zastupitelům, kteří stržení sochy odhlasovali.

Pokud se potvrdí, že o všem věděl ministr zahraničí věděl, bude stíhání rozšířeno i o jeho osobu, a potažmo i o osobu primátora Hřiba.

Podle normy hrozí pachatelům až pět let vězení za poškozování válečných pomníků v zahraničí.


Odstranění sochy maršála Koněva, osvoboditele Prahy

Sochu maršála Koněva chrání smlouva o Přátelství podepsaná prezidentem Václavem Havlem a jeho protějškem Borisem Jelcinem. Je v ní jasně uvedeno: “Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské pomníky druhé Smluvní strany.” Znění smlouvy nedává možnost jiného výkladu.


Je absurdní, že o zahraniční politice rozhodují místní úředníci. Jde o selhání celé české vlády, která zcela rezignovala na své pravomoci, jak jí ukládá kompetenční zákon,” řekl deníku ARFA Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident.




Musí zasáhnout vláda

“Po nezákonném stržení sochy se měl premiér Babiš spojit se svým ruským protějškem Medveděvem a situaci vyřešit,” dodává Novotný.

Situaci zbržďuje stav kolem epidemie koronaviru ale zatímco ta pomine, vztahy s Ruskem je třeba citlivě budovat s výhledem do budoucna. A především – neporušovat platné smlouvy.


Ruská strana již dříve označila Koláře za místního Gauleitera, podle činovníka nacistické NSDAP. Podobného mínění je i Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec ČR v Moskvě: “Stejně cynicky, jako starosta Kolář o roušce, se vyjadřovali o svých obětech nacisté nad masovými hroby.”


Otec Koláře: Zrada šéfa a americké základny

Starosta Ondřej Kolář má pevné napojení na ministerstvo zahraničí přes svého otce Petra Koláře, bývalého vyslance ČR v USA a v Rusku. Ten se do vysoké politiky vyšplhal po zádech bývalého prezidenta (tehdy premiéra) Václava Klause (ODS), když ho udal, že “věděl o tajných sponzorech ODS”.


Petr Kolář, otec starosty Koláře, má pevné vazby na USA, byl propagátorem amerického radaru a umístění amerických vojenských jednotek na území České republiky.



Loutka z Bruselu?

Kolář byl v roli loutkáře Jiřího Drahoše, který neuspěl ve volbách na post prezidenta v souboji s Milošem Zemanem. O prezidentský post v minulosti usiloval i Petr Kolář, což mnozí označují za groteskní.


Ministr Petříček (ČSSD) je považován za loutku Miroslava Pocheho, jemuž dříve dělal asistenta v Bruselu. Silně proamericky a probruselsky smýšlející Poche usiloval sám o post ministra zahraničí, ale prezident Zeman to zatrhl. Obecně je ministr Petříček hodnocen jako velmi slabý, nezkušený a “volající po výměně”. Ta je však obtížná vzhledem k politickému klinči mezi ANO a ČSSD.


Ministertsvo vypouští mlhu o hrobech

Ministerstvo zahraničí vypustilo kolem sochy maršála Koněva několik mlžných chuchvalců, když se snaží odvést pozornost na jakési hroby. Stržení sochy (a zrušení památného místa setkávání válečných veteránů…) ministerstvo cynicky interpretuje jako “přemístění”.

“Socha maršála Koněva není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů ani nepodléhá žádné jiné ochraně dle mezinárodního práva a je výlučně v kompetenci místní samosprávy,“ uvedlo opakovaně ministerstvo zahraničí ČR a odkázalo na jinou smlouvu z roku 1999.


Socha maršála Koněva je nyní ve skladu, kde čeká na “přemístění” do neexistujícího tzv. Muzea paměti 20. století. Není vyloučeno ani navrácení sochy na původní místo. To by ale musela vláda začít plnit svou roli, stanovenou zákonem.



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh