Kauza Koněv: Otec starosty Koláře pracuje pro právní lobistickou firmu, která údajně z vlastní vůle vypracovala analýzu na odstranění sochy maršála Koněva. Firma má vazby na Kongres USA.

Starosta Prahy 6 a lokální rusofob Ondřej Kolář (35) rozdal na veřejném jednání právní analýzu, podle které je odstranění sochy maršála Koněva legální. Analýzu prý neobjednala radnice, ale je dílem přičinlivého občana Prahy 6, který už se na to nemohl dívat.Kolář však zapomněl dodat, že v advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, která prý analýzu dobrovolně, zdarma a iniciativně vypracovala, je zaměstnán jeho otec Petr Kolář (56), kontroverzní postava české zákulisní politiky a nenávistný odpůrce prezidenta Miloše Zemana.


Tento fakt samozřejmě vrhá na “objektivitu” analýzy zcela jiné světlo.


Starosta Kolář: “Rozdal jsem vám analýzu firmy advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Může to působit dojmem, že autorem “analýzy”, o kterou se nyní bude starosta Prahy 6 Ondřej Kolář opírat při demontáži sochy osvoboditele Prahy od německých okupantů, je jeho otec Petr Kolář – nebo v tom má přinejmenším prsty.


Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, mnohými považovaný za extremistu a lokálního rusofoba rozdělujícího společnost, před přeplněným sálem radnice Prahy 6 dne 12. září 2019 lstivě uvedl:

“Já jsem si dovolil rozdat vám analýzu advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Tato analýza nebyla objednána radnicí. Byla vypracována ČISTĚ z vůle advokátní kanceláře a jejího šéfa Radka Janečka, občana Prahy 6.”


Za pozornost stojí mimo jiné Kolářův výraz “čistě z vůle”, který je současně i odpovědí na otázku “Kdo vodí starostu Koláře”.


Lobisté z USA

Respektovaný advokát Radek Janeček je skutečně vedoucím pražské kanceláře obří právnické firmy Squire Patton Boggs. Od roku 2013 ovšem pro tuto kancelář pracuje otec starosty Koláře, lobista, zákulisní hráč a kariérní diplomat pan Petr Kolář.

Advokátní kancelář Squire Patton Boggs s mimořádným lobistickým přesahem, ke kterému se hrdě hlásí, má silné vazby na americké zákonodárce v Kongresu a na Brusel.

„Díky našemu spojenectví s Petrem Kolářem bude naše kancelář schopna rozšířit své služby veřejné advokacie a komerční diplomacie, které již nabízíme především ze svých kanceláří ve Washingtonu a Bruselu,“ uvedl tehdy Radek Janeček, když k nim Kolář nastupoval.

Bývalý diplomat Petr Kolář nastupuje do Squire Patton Boggs ZDE.


Sporná analýza

Stanovisko právní kanceláře Squire Patton Boggs je přitom v přímém rozporu s názory většiny odborníků, kteří poukazují na smlouvu, podepsanou v roce 1993 prezidentem Václavem Havlem a ruským prezidentem Borisem Jelcinem.


Praha, 1993. Prezidenti Jelcin a Havel podepisují smlouvu o přátelských vztazích, jejíž součástí je péče o pomníky.

Česko – ruská smlouva o přátelských vztazích z roku 1993 k bodu ochrany památníků výslovně uvádí: “Každá smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.”

Celá smlouva ZDE. Nás se týká článek 21

Na první pohled tedy není kam uhnout. Pomník maršála Koněva navíc Praze 6 ani nepatří, má ho jen ve správě od magistrátu a je památkově chráněný.


Škoda za miliardy?

Může to tedy vypadat tak, že Kolář nechá sochu odstranit a bude se ohánět analýzou firmy, pro kterou pracuje jeho otec. Než se vše vyřeší, socha bude fuč a na náměstí vyjedou bagry stavět garáže. Příští volby jsou bohužel až za tři roky.

Již nyní jde o skandál mezinárodních rozměrů, vážně narušující česko – ruské vztahy, Moskva mluví o sankcích a omezení cestovního ruchu. Škody tak mohou narůst do řádově miliard korun.

Praha 6 je jednou z posledních bašt mizející strany TOP 09 (pak ještě Praha 3 a to je vše). Prezident Zeman označil tuto stranu za extremistickou, rusofobní a s jediným programovým bodem, kterým je vracení majetku německé, rakouské a jiné šlechtě.


Pitomeček a zbabělec?

Otec starosty Ondřeje Koláře pan Petr Kolář je šedá eminence v tzv. liberální části politického spektra. Stojí za kontroverzní iniciativou Evropské hodnoty, která vyznává ideály radikálního liberalismu. Byl mimo jiné v pozadí pádu Václava Klause v rámci tzv. “Sarajevského atentátu”, když “propálil” tajemné sponzory ODS.

Loboval za americký radar v Brdech a je zastáncem již zcela vyvrácené teorie, že volby v USA ovlivnili ve prospěch Trumpa hackeři ruského prezidenta Putina. Z každého kroku pana Petra Koláře čiší nenávistná rusofobie a místy až stachanovská devótnost vůči politice USA.

Petr Kolář je konstruktérem obskurní postavy kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše. Má silné vazby na ambasádu USA, Demokratickou stranu USA (hnízdo radikálního liberalismu) a na Brusel. Byl poradcem prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, Rusku, Švédsku a Irsku.

Prezident Miloš Zeman o panu Petrovi Kolářovi prohlásil, že je “pitomeček a zbabělec”. Kolář o prezidentovi trousil, že je vážně nemocný. Mezi oběma muži panuje otevřené nepřátelství.


Fotografie od radnice Prahy 6 během zasedání 12. září. Názor aktivisty se nemusí shodovat s názorem redakce Argumenty & Fakta.

Vazby na Kongres

Squire Patton Boggs je superbohatá a supervlivná mezinárodní advokátní kancelář s mimořádným lobbistickým přesahem a 47 pobočkami ve 20 zemích na čtyřech kontinentech. Patří mezi 30 největších advokátních kanceláří na světě.

Jako jedna z prvních právních kanceláří v USA během 90. let otevřela několik kanceláří v zemích bývalého sovětského bloku, měla klíčovou roli při privatizaci státních podniků v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, na Ukrajině a v Polsku.

Squire Patton Boggs patřila mezi významené sponzory volebních kampaní Baracka Obamy (uspěl) a Hillary Clintonové (vyhořela).

V roce 2015 Squire Patton Boggs ulovila zakázku na mamutí lobbistické služby pro tureckého prezidenta Erdogana, který potřeboval ve Washingtonu prosadit schválení leteckých úderů proti americkým spojencům v Sýrii, proti Kurdům.

O firmě Squire Patton Boggs ZDE


Za koho tedy kope Kolář?

Jak se zdá, o pomníku sovětského maršála na Praze 6 rozhoduje americká nadnárodní advokátní a lobistická skupina s vazbami na Kongres USA.

Kolářovy agresivní výroky, že prezident Miloš Zeman slouží zahraniční mocnosti, nabývají o dost jiný rozměr.

Záměrem starosty Koláře je místo sochy Koněva postavit na náměstí garáže, což však bude zřejmě jen vedlejší produkt.

Motorem nedůstojného sporu, korodujícího to nejcennější, co má každá země – tedy dějiny – je zřejmě nenávist otce starosty Prahy 6 kontroverzního “diplomata” Petr Koláře vůči prezidentovi Zemanovi, který je zastáncem zachování sochy tam, kde je.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh