Dcera maršála Koněva: “Beru zpět! Socha osvoboditele Prahy zůstává v Praze!” Teď je na tahu extremistické vedení radnice Prahy 6. Exkluzivní video a fotky profesorky Natalje Koněvové.


Dcera maršála Koněva profesorka Natalja Koněvová vzala zpět svůj návrh ohledně převezení sochy jejího otce do Ruska. Původně nabídla převoz sochy, aby zastavila nechutné tahanice kolem osvoboditele Prahy, vzešlé od vedení Prahy 6.


Paní Natalja vzpomíná VIDEO ZDE


Nebo ZDE (ale hrozí, že to smažou)

Profesorka Koěnvová v dokumenty RT Vítězství vzpomíná na květen 1945

Místního starostu Ondřeje Koláře (TOP 09) označil ministr kultury Ruské federace za jakéhosi vedoucího nacistické NSDAP. Jiní upozornili, že Kolář přepisuje historii, pohrdá padlými Rudoarmějci a podporuje holokaust.


Prezident Miloš Zeman připomněl, že maršál Koněv osvobodil od nacistického Německa polovinu Evropy a mimo jiné koncentrační tábor Osvětim.

Osvobození Prahy Rudou armádou v čele s maršálem Koněvem v květnu 1945 je nesporný historický fakt, doložený tisíci dokumenty, nahrávkami Československého rozhlasu a videozáběry.


Praha vítá maršála Koněva, 9. května 1945.

Natalja Koněvová sdělila, že při svém návrhu na převoz sochy do Moskvy jednala emotivně. V rozhovoru pro Českou televizi řekla, že pomník není jejich rodinná historie.


Profesorka Koněvová v ruské televizi

„Je to pomník historické události, vítězství ve druhé světové válce. Ať to tedy řeší český národ, ať to řeší potomci těch, kteří bojovali s fašismem,“ řekla paní Natalja Koněvová, která je kandidátka filologických věd a profesorkou Vojenské univerzity Ministerstva obrany Ruské federace.


V rozhovoru pro Českou televzi připomněla Natalja Koněvová květnové dny 1945, kdy Pražané spontánně ruské vojáky vítali.


Natalja Koněvová v rozhovoru pro Českou televizi, září 2019

„Nikdy by se nemělo pohrávat s historií. Bývá velmi krutá a má tendenci se opakovat,“ uvedla paní Natalja.


Návrh na převoz sochy do Moskvy starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) přivítal. Jak však uvedl prezident Zeman, Kolář prý chce postavit na náměstí Interbigády místo sochy garáže.

Sochu osvoboditele Prahy navrhl Kolář sešrotovat, či přemístit do muzea, na Olšany, aby hlídal hroby, nebo na zahradu ruské ambasády.

Praha 6 je považována za poslední baštu TOP 09, jejíž preference mizejí hluboko mimo zvolení do sněmovny. Prezident Zeman tuto stranu označil za radikální.

Na sochu provedli vandalové několik útoků, ten poslední letos na konci srpna. Starosta však odmítl nechat sochu monitorovat kamerami, nebo ji hlídat. Podle některých pozorovatelů mohl být útok vandalů na sochu organizován, aby byla vyvolána kontroverze – jako záminka k odstranění sochy.


Nepřehlédněte:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh