Česko po koronaviru: “Češi jsou poraženým národem. Na členství v Evropském unii prodělali nejvíc,” říká jasně světoznámý ekonom Piketty. Je čas se zamyslet, co dál – a s kým

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. A to se na nás ještě řítí Nový zelený úděl – hlavní projekt Evropské unie.Článek je již staršího data, nicméně je dobré ho připomenout právě nyní, tedy v době, kdy se kvůli pandemii COVID-19 daly tektonické desky společenských struktur do pohybu. Česká republika a další státy budou řešit otázku co dál – a s kým.


Pikettyho graf

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak,” píše známý francouzský ekonom Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti.


Šikana europoslanců kvůli vlaječkám stole ZDEPoražený: Česká republika

“Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly.

V souvislosti s Novým zeleným údělem (pilotní projekt Evropské unie) nás čekají další výdaje – a mnozí považují “Zelenou energii” a daně na maso za totální utopii.


“Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě.”

“Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), zbyde jim čtvrtina. “

Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.


Je třeba se vážně zamyslet, co dálDáme čtyřikrát víc, než dostaneme

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích.

Podle oficiálních statistik Euro státu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP.


Muslimští starostové v britských městech ZDE


“V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP, tedy 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun.”
“V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP,” jak uvedla analytička Lenka Zlámalová na serveru Echo24.cz v článku “Z Česka se stal krmelec Evropy”, kde rovněž označuje Česko za, nejvíce poražený stát”, pokud jde o poměr přílivu eurodotací a odlivu dividend.


Konejšení nestačí

„Evropa bude muset překonat mnohé výzvy. Tou hlavní je obecný přesun celého světa směrem k příjmové nerovnosti. Evropa své občany neuklidní vysvětlením, že jsou na tom lépe než ve Spojených státech nebo v Brazílii,” uvádí Piketty.


“Nerovnost roste ve všech zemích a je podpořena fiskální soutěživostí, která odměňuje ty nejmobilnější. Evropa jen přikládá pod kotel. “
“Nebezpečí kulturního izolacionismu a hledání obětního beránka může být s úspěchem odvráceno pouze tehdy, pokud dokážeme dělnické třídě a mladším generacím nabídnout skutečné strategie ke snížení nerovnosti a k investování do budoucnosti,“ píše Piketty.


Francouzský ekonom Thomas Piketty je autorem knihy Kapitál v 21. století, která dokumentuje, jak dramaticky v posledních desetiletích narostla koncentrace bohatství na celém světě. Kniha se stala neočekávaným bestsellerem a Pikettyho povýšila na globální ekonomickou hvězdu.
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh