Ve stínu koronaviru: USA přesouvá do Evropy obrovské množství vojáků, letadel a tanků. Jsme na pokraji války, říká expert. USA dosud nikdy neobsadila Evropu tak silnou armádou jako teď.

Zatímco Evropa řeší koronavirus, USA přesouvají do Evropy obrovské množství vojáků a vojenské techniky. Dnes přistálo v Portugalsku několik amerických letounů Stealth. V rámci tzv. cvičení Defender Europe 20 je v Evropě již 37 tisíc vojáků a desítky tisíc tanků a další vojenské techniky.


Americké manévry v Evropě, naplánované na duben a květen roku 2020, jsou největší v historii. Z celkového počtu 37 tisíc vojáků je 29 tisíc z USA, zbytek z členských zemí NATO. Jsme na pokraji války?


Z letáčku, rozdávaném armádou USA vyplývá, že přes Českou republiku povezou techniku po dálnici. Vidíme 11 letišť a čtyři přístavy.

Do manévrů americké armády (NAT0) se zapojí i česká armáda. 70 českých vojáků 7. mechanizované brigády organizačně spadá pod německé velení a bude cvičit v Polsku. Manévry budou probíhat u hranic s Ruskem – v Polsku, Gruzii a Pobaltských zemích.


Jsme na pokraji války?

„Ano, jsme na pokraji války. Kdyby nebylo rozhodného odporu prezidenta Putina a schopnosti Ruska vyvíjet a vyrábět nejmodernější vojenské technologie, bylo by už pravděpodobně po válce.” říká vojenský expert Martin Koller.


Americké tanky pro Evropu

20 tisíc vojáků USA míří do Evropy

V Polsku buduje USA novou obří základnu když její vojáci opouští nespolehlivé Německo. Při té příležitosti prodali Polákům zbraně za miliardy dolarů, ostatně jako všem evropským zemím včetně České republiky (vrtulníky za 40 miliard korun).

Evropa je vyzbrojena proti jedinému nepříteli – který neexistuje, tak si ho musela vytvořit.
Bombardéry Stealth, které dnes přistály v Portugalsku

Načasování

Načasování je pozoruhodné. Z Turecka tlačí na Evropu desítky tisíc migrantů.

Celý kontinent řeší epidemii koronaviru, která zřejmě není ani tak epidemií, jako spíše mediálně vybičovanou obavou z epidemie.

V USA probíhá volební kampaň na prezidenta. Trump určitě nemá zájem začínat válku s Ruskem před volbami, situace opět budí dojem, že to není on, kdo řídí armádu.


Vojáci USA jdou do Evropy

Americké lodě převážejí techniku

Co na to Rusko?

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varuje, že v případě provokace, či konfliktu bude Rusko reagovat. Rusko již představilo nové, moderní zbraně, především raketomety a systémy protivzdušné obrany.


Vojáci ruské námořní pěchoty dělostřelecké baterie Kaspické flotily a nový raketomet Tornado-G . Jde o přípravu na agresi USA a zbytku NATO . Video poskytla Ruská federace.

USA popírají, že by šlo o cvičení na výpad proti Rusku, nebo provokaci. Cvičení však bude probíhat u ruských hranic.


Přeprava amerických tanků po železniciVětšina z 37 tisíc vojáků je z USA. 20 tisíc nových, 9 tisíc těch, co slouží v Evropě (na náklady států, na jejichž území jsou základny) a 8 tisíc vojáků z členských států NATO. Součástí akce je přesun vojáků s technikou do Polska a Pobaltí a cvičení v Gruzii a další manévry.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh