“Komický drzoun. Pomlouval, ale sám neměl co nabídnout,” řekl prezident Zeman o ministru zahraničí USA Pompeovi, kterému demoblok líbal boty. V sázce jsou dvě zakázky za desítky miliard – to je to, oč se teď hraje

“Jsme suverénní země, která sama rozhodne,” řekl prezident Miloš Zeman o kdo dostavbě jaderné elektrárny Dukovany a vybudování sítě 5G. Obě zakázky jsou v souhrnné hodnotě závratných až 500 miliard korun, a tak zásadní politické dění v ČR se tedy točí kolem nich – v převleku za ideologii, která má zastřít a zmást podstatu věci.



Prezident Zeman: Ministr zahraničí USA Pompeo je komický drzoun

Prezident Zeman se vyjádřil jasně ke dvěma klíčovým tendrům, které ovlivní směřování České republiky na generace dopředu: Ať vyhraje ten nejlepší.

Část politického spektra, přisátá k cecíku amerických zájmů (ČSSD, ODS, TOP09, Piráti, STAN, Lidovci…) vyvíjí veškerou snahu, aby byl tento rekordní obchod ovlivněn ideologií – protiruskou a protičínskou.


Ministr zahraničí Petříček shlíží s obdivem na svého mocnějšího kolegu.

Prezidentovo vyjádření je velmi významné. Odvíjí se od něj stanovisko premiéra Babiše (který v zahraniční politice zjevně tápe). Povolební sílu hnutí ANO (volby jsou příští rok) lze odhadovat, takřka jistě přesáhne hranici 30 procent a možná se přiblíží polovině.

Personální změnu na postu ministra zahraničí (nyní nezkušený a liberálním extremismem zatížený Petříček, ČSSD) lze po volbách považovat za jistou. Přenechání toho klíčového postu kluzké sociální demokracii byla velká chyba, která se nesmí opakovat




Dostavba dvou českých jaderných elektráren Dukovany (na snímku) a Temelín. Gigantická zakázka, která ovlivní směřování na země na generace dopředu.

Nedávná návštěva ministra zahraničí USA Mikea Pompea v České republice se nesla ve znamení líbání bot, které bylo místy až komické: Ministr Pompeo přijel jen pomlouvat, sám ale neměl co nabídnout.

Na konci by měly být podle naivních představ těchto krátkozrakých patolízalů americké vojenské základny na území České republiky a další nevratné vazby na vratkého spojence.



USA – Hujerové nás tak tlačí do pozice, že když se budeme hodně snažit, USA nám dovolí nakupovat od nich nekvalitní předražený zkapalněný plyn, postavit na vlastní náklady americké základny a nakoupit předražené nepotřebné tanky a letadla z vyřazených skladů. To vše za stovky miliard a ve jménu demokracie.




Prezidentova věta “Jsme suverénní země, která sama rozhodne” se bohužel může velmi snadno minout s realitou. O vítězi tendrů (Dukovany, 5G) nerozhodne jen nejlepší nabídka, ale také Evropská unie, a to podle ideologického klíče.


Prezident Zeman: Drzost USA a prověrka Huawei

Moderátorka (TV Prima): Šéf americké diplomacie Mike Pompeo při své návštěvě v srpnu tady v Praze, varoval před tím, aby Rusko dostavilo Dukovany, varoval i před Čínou, respektive firmou Huawei v 5G sítích. Vy jste o tom spolu mluvili, o těchto jeho požadavcích?

Prezident Zeman: „Já to pokládám za drzost a když jsem mluvil s panem Pompeem, tak jsem říkal, že jsme suverénní země a že si budeme sami rozhodovat o tom, jaké firmy, ať už domácí nebo zahraniční, se budou účastnit tendru. A tendr samozřejmě vyhraje ten, kdo předloží nejlepší nabídku.”

“Mimochodem víte, jaký je rozdíl mezi tendrem a olympijskými hrami? To jsem vždycky uváděl, když jsem jako premiér posuzoval některé tendry. Je to jednoduché. V tendru máte pouze zlatou medaili. Je úplně jedno, jestli jste druhý, třetí nebo pátý, prohrál jste. Vítězem tendru může být pouze jeden,řekl český prezident Miloš Zeman v pořadu Partie v neděli 6. září 2020.




Moderátorka: A co bezpečnostní rizika, před kterými někteří odborníci nebo politikové varují? Rusové v Dukovanech nebo Čína v 5G sítích. Vy je tam nevidíte?

Prezident Zeman: „Já tam především vidím to, že je to jakýsi konkurenční boj několika firem, které se budou ucházet o tutéž zakázku. Byl jsem informován, že firma Huawei byla vyzvána, aby dala k dispozici jakousi technickou prověrku svých zařízení v jednotlivých ministerstvech nebo jimi řízených organizacích, a byl jsem také informován, že bezpečnostní prověrka v těchto ministerstvech dopadla uspokojivě.”

Moderátorka: Když říkáte, že je to ze strany Ameriky drzost, co Vám na to pan Mike Pompeo odpověděl, pokud to můžete říct?


Prezident Zeman: Přešel to. Já bych k tomu ještě dodal jednu věc. Nejenom drzost, ale komická drzost, a víte, proč? Dovedu pochopit, když soutěžím s americkou firmou, třeba zrovna o ty Dukovany, ale Američani měli firmu Westinghouse, která byla blízko bankrotu a nakonec ji koupili Kanaďani, takže Westinghouse už není americká firma.”

“Pokud jde o Huawei, konkurentem Huawei je Ericsson a Nokia, nikoli americká firma, protože žádná americká firma není schopná vybudovat síť 5G. Takže pan Pompeo vlastně lobboval proti Číňanům, případně proti Rusům, ale neměl co nabídnout,” řekl mimo jiné k srpnovému rozhovoru s americkým ministrem Pompeem prezident Miloš Zeman.


O stavbu jaderného bloku v Dukovanech má zájem šest společností: ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, kanadská Westinghouse a společný projekt Arevy (Francie) a Mitsubishi Atmea (Japonsko). Výběrové řízení by mělo proběhnout v roce 2024, tedy až po parlamentních (2021) a po prezidentských volbách (2023).


O výstavbu sítě 5G se uchází čínské firma Huawei a Nokii (Finsko) a Ericsson (Švédsko). Výběrové řízená má proběhnou příští rok, síť by měla být hotova v roce 2024. Proti čínské firmě lobují USA po celém světě, když jako hlavní argument používají slovo “špionáž”. Důkazy ale nemají žádné.





close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh