Nová strana Brexit drtí v Británii konkurenci v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Nové průzkumy o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu ukazují ohromující nárůst podpory pro stranu Brexit a propad proevropských stran. Vládní konzervativci klesli na čtvrté místo na pouhých 11 procentech.

Ankety Opinium se zúčastnilo 2 004 lidí, proběhla on-line mezi 8. a 10. květnem. Podpora strany Brexit politika Nigela Farage, která vznikla jen před pár týdny, se zvýšila o 6 bodů na 34 %. Labouristé Jeremyho Corbyna spadli o sedm bodů na 21 %. Konzervativci Theresa Máyové paběrkují s 11 %. když klesli o tři body.

Ohromující kolaps posílá vládní Konzervativní stranu až na čtvrté místo dokonce i za Liberálními demokraty. Ti byli od dvacátých let třetí silou v britské politice, než je eurofil Nick Clegg v roce 2015 dovedl takřka k úplnému vyhlazení.

Strana Change UK (CUK), složená z obdivovatelů Evropské unie, který nměla sloužit jako protiváha nově založené strany Brexit, se potýká se žalostnými třemi procenty.

Lídr strany Brexitk Nigel Farage výsledky nového průzkumu přivítal, byť s opatrností. Možná si vzpoměl například na průzkumy před referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, nebo na prezidentské volby v USA. Tyto průzkumy také předpovídaly, že zvítězí odpůrci odchodu Británie z EU a že Trump dostane nařezáno. Výsledek byl přesně opačný.

“Nebudu počítat kuřata dříve, než se vylíhnou. Ať jsou výsledky průzkumu přesné nebo ne, jsou to velká čísla a naše hnutí za demokracii sbírá tempo,“ řekl Farage.

Průzkum do voleb Evropského parlamentu přichází přibližně ve stejnou dobu jako další, možná ještě výbušnější průzkumy, které podle všeho ukazuje, že veřejnost není ochotna se nechat jen tak ohnout.

Přestože se Britové vyslovili v referendu 23. června 2016 o odchodu z Evropské unie, jednání váznou a premiérka Theresa Mayová ve své funkci totálně selhává (ostatně podobně jako v Německu kancléřka Merkelová).

Volby do Evropského parlamentu se v Británii konají i přesto, že by tam už dávno neměla být. Je to trapná pointa působení Therezy Mayové v čele země.

Podobný úspěch zaznamenávají v průzkumech i další protievropské strany v Evropě. Volby do Evropského parlamentu budou 24. 5.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh