Macron v úpadku: Le Penová jde poprvé do vedení – Nové šokující průzkumy před volbami do Evropského parlamentu

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se podle průzkumů poprvé propadla na druhé místo. Do čela se vyšvihla Marine Le Penová a její Národní sdružení. Volby do Evropského parlamentu (26. května) se konají už jen za pár dní.
Podle n

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se podle průzkumů poprvé propadla na druhé místo. Do čela se vyšvihla Marine Le Penová a její Národní sdružení. S napětím očekávané volby do Evropského parlamentu (24. května) se konají už jen za pár dní.

Podle nejnovějšího výzkumu by vlastenecká strana Marine Le Penové získala 22 procent hlasů, zatímco Macronova proevropská strana Ipsos zaostává s 21,5 procenty.

Macronovy šance jdou po překvapivém úspěchu v prezidentských volbách strmě dolů.

Rozdíl to není velký, ale je třeba zdůraznit, že průzkum se konal krátce poté, co Macron oznámil pod tlakem masových demonstrací Žlutých vest snížení daní (2. – 3. května). Odpor Francouzů vůči Macronově proevropskému přístupu ještě tak zřejmě větší.

“Macronovo hnutí se nehýbe”, komentovala výsledky Le Penová – a toto její hodnocení je velmi smířlivé.

Podle některých pozorovatelů bývají průzkumy ve státech Evropské unie silně zkreslovány ve prospěch proevropských stran.

Vlastenecké strany, které odmítají Evropu pod diktátem Německa, jsou médii hanlivě označovány jako extremistické, nebo krajně pravicové.

Marine Le Penová se netají tím, že její strana kandiduje do Evropského parlamentu jen proto, aby změnila Evropskou unii, či dokonce přispěla k jejímu zániku.

Le Penová také zdůrazňuje svůj silně protiimigrační přístup, který je naopak základem politiky Evropské unie a prezidenta Macrona.

Podobný trend posilování vlasteneckých stran je k vidění po celé Evropě.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh