Primátor Hřib (Piráti) – horší než povodně. Předběžná škoda: 23 miliard kvůli nenávistné ideologii. Prezident Zeman: “Já bych ho vyškolil!” Zákulisní zdroj: Chystá se odvolání Hřiba

Po podepsání partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí se objevují první odhady škod, způsobené primátorem Hřibem, z jehož iniciativy k podpisu došlo. Smlouva je provokací vůči Číně, která je světovou ekonomickou velmocí.

Čínská finanční metropole Šanghaj v reakci na podpis smlouvy mezi Prahou a Tchaj – pejí oznámila, že pozastavuje veškeré oficiální styky.


“Je to politický amatér,” uvedl prezident Miloš Zeman na adresu primátora Hřiba v pořadu Týden s prezidentem

Podle ekonoma Lukáše Kovandy připraví protičínské aktivity primátora Zdeňka Hřiba Českou republiku o zhruba 23 miliard korun za dva roky.

Nejčtenější český deník Blesk spočítal škody způsobené primátorem Hřibem na 60 miliard korun v podobě neuskutečněných investic, problémů českých firem, usilujících o vstup na čínský trh, nebo těch, které už na něm působí, omezením kulturní výměny a podobně.
Horší, než povodně

Ničivé povodně, které se v roce 2002 prohnaly Českem, způsobily škody za 73 miliard korun.

Pokud by platil odhad ekonoma Kovandy, překonají škody, způsobené primátorem Hřibem, úroveň povodní přibližně za šest let. Podle deníku Blesk jsou na stejné úrovni jako povodně už nyní.


Povodně 2002 v pražské zoo

“Pan primátor nezná základní ekonomická data. Přínos čínských turistů je ekonomicky vyšší než turistů ruských. Jejich útraty se značně promítnou na kondici pražských podniků a placení daní, které jdou částečně do pražského rozpočtu,” uvedl prezident Miloš Zeman k problému Hřib v pořadu Prezidentský Pressklub v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Frekvence 1.
„Hřibovi by prospěl krátký kurz o ekonomice,“ povzdechl si Zeman, který by byl podle svých slov ochoten dát mu osobně. Primátor Hřib považuje prezidenta za svého politického soupeře. Přístup pana Hřiba k vysokým státním činitelům z jiných stran hraničí s arogancí.


Povodně v Praze 2002

„Aktivity primátora Hřiba vedou k omezování leteckého spojení. I když počet čínských turistů je teď 630 tisíc a za poslední rok měl růst 17 procent, tak to z řady důvodů tento růst zabrzdí,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

Protičínská hysterie po záminkou údajného porušování lidských práv v Číně (1,5 miliardy obyvatel) u primátora Hřiba hraničí s posedlostí. Tuto vlastnost mají tzv. liberální strany společnou.


Protičínská hysterie

Spor s Činou vznikl poté, do primátor Hřib odmítl za hlavní město Praha podepsat smlouvu s čínskou metropolí Pekingem kvůli zmínce o politice jedné Číny. Tu chtěl Peking ve smlouvě mít kvůli tomu, že primátor Hřib nechal na magistrát vyvěsit vlaku Tchaj-wanu a Tibetu, což byla protičínská provokace.


Zatopená Malá Strana (2002)

Právě kvůli těmto provokacím začaly zadrhávat čínské investice do České republiky, které byly jednou ze zahraničních priorit prezidenta Zemana.


Čína považuje ostrov Tchaj – wan za svou provincii, nicméně jsou tu napjaté vztahy, Čína přestala od 1. srpna vydávat svým občanům povolení k individuálním cestám na Tchaj-wan.


Ostrov Tchaj-wan má 23 milionů obyvatel, leží v jihočínském moři

Ostrov Thaj-wan je však spíše historickou kuriozitou. Existenci Thaj – wanu jako samostatného státu uznává z celého světa pouze 17 zemí, jejichž hlas je mezinárodním měřítku slabý – největší z nich je Guatemala, dalšími je třeba Haiti, Belize, nebo Maršálovy ostrovy.


Odvolání Hřiba

Primátor Hřib jím vytvořený problém bagatelizuje. “Tak prostě místo pandy dostaneme luskouna,” nechal se slyšet. Luskoun jen tvor, žijící na Tchaj – wanu. Jako jediný savec na světě má tělo poryté šupinami. Partnerství s metropolí Tchaj-pejí nepřinese Praze a České republice žádný užitek – kromě výměny studentských pobytů.


Luskouni jsou hmyzožravý řád savců s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami. Můžeme je najít v Africe a Asii. Na jejich jídelníčku se nacházejí převážně mravenci.

Množí se zprávy, že se na pražském magistrátě chystá odvolání primátora Hřiba. Tyto spekulace zesílily poté, co v Praze 1 skončila koalice mezi Piráty, Prahou sobě a uskupením My, co tady žijeme. Je to už třetí ztráta pozic Pirátů na radnicích pražských městských částí. Předtím byli Piráti odsunuti do opozice v největší městské části (Praha 4) a Praze 5.

Pirát Hřib je u vesla jen díky spolupráci s uskupením Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, Lidovci), ale skřípot této koalice – ještě s Prahou sobě již nelze přeslechnout. Podle zdroje ARFA již probíhají zákulisní jednání o nová koalici Spojených sil pro Prahu, ODS a ANO.

Ve volbách v Praze zvítězila ODS, nyní je však v opozici.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh