Díky Hřibe, díky Kubero! Osm miliard v čudu! Pohoršená Čína zrušila obchodní fórum s ČR kvůli výrokům lokálního politruka a podivínského senátora. Nová továrna ve Žďáru nebude?

Přitroublá aktivistická politika některých českých rozumbradů již přináší své výsledky. Čína na poslední chvíli zrušila obchodní fórum s ČR kvůli protičínským postojům pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS).

Na obchodním fóru měla být podepsána investice čínské firmy CITIC Dicastal, která je největším světovým výrobcem hliníkových automobilových součástek.


Čínská firma plánovala postavit nový závod ve Ždáru nad Sázavou za osm miliard korun a vytvořit tak 500 pracovních míst. CITIC Dicastal je dceřinou společností čínské firmy CITIC Group, která je zároveň stoprocentním vlastníkem Žďasu. Ve Žďáru nad Sázavou je 2215 nezaměstnaných.


Práce pro 500 lidí

Obchod dojednal prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při letošní návštěvě Číny. CIVIC již dříve oznámil, že nehodlá z nové firmy ve Ždáru nehodlá odebírat dividendy. Vydělané peníze tak měly jít zpět do firmy, což byla velmi dobrá zpráva pro její rozvoj.

Není jasné, zda nepřátelská vystoupení primátora Hřiba a senátora Kubery kromě zrušení fóra také ovlivní záměr Číny postavit novou továrnu a zajistit tak 500 místních lidí práci. Firma CIVIC Dicastal má mimo jiné továrny také v Maroku, nic jí nebrání investovat místo ČR tam.


Primátor Hřib před několika dny zaútočil na Čínů kvůli údajnému porušování lidských práv a zpochybnil princip “Jedné Číny”, který je základním stavebním kamenem a zároveň nejcitlivějším místem čínské politiky. Podobné provokace se dopustil senátor Kubera (ODS), který oznámil svůj záměr navštívit Tchaj-wan. Princip “Jedné Číny” přitom uznává drtivá většina zemí světa včetně USA.


Provokace hlupáků

Prezident Zeman se snažil situaci zachránit dopisem čínskému prezidentovi, když zdůraznil, že „Česká republika, její vláda, plně respektuje politiku jedné Číny”, že “osobně nemá žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků” a “požádal o pokračování pragmatických projektů česko-čínské spolupráce”.

Čína již dříve ohlásila záměr investovat do ČR stovky miliard korun, její zájem ale ochladl poté, co začaly místní radnice v Praze aktivisticky vyvěšovat tibetské vlajky, které jsou hloupou protičínskou provokací a někteří politici, včetně těch lokálních, začaly šířit nenávistné protičínské nálady.


Růst HDP Číny v dolarech

Nenávistné tažení proti největší světové velmoci souvisí se záměrem čínské firmy Huawei postavit u nás (a v Evropě) novou, revoluční 5G síť. Má také souvislost s cílem USA udržet si ČR jako zemi, která od USA kupuje předražené zbraně proto nepříteli, který neexistuje. Je také součástí mediální a obchodní války o dostavbu jaderné elektrárny Temelín za stovky miliard.


Údajné nedodržování lidských práv je ideologickou zbraní USA v obchodní válce proti Číně. Země má 1,5 miliardy obyvatel a místní reálie jsou pro Evropany spletité a často tak nesrozumitelné, že jakékoli hodnocení “lidských práv” je zcela mimo mísu.


Světová velmoc č. 1

Čína je světovou obchodní velmocí číslo jedna. Čínská ekonomika v roce 2005 předstihla britskou a v roce 2007 německou ekonomiku a s objemem HDP 2,49 bilionu € se dostala tehdy na třetí místo na světě. V roce 2010 předstihla Japonsko a stala se tak druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. V roce 2014 vyhlásil Mezinárodní měnový fond ekonomiku Číny za nejsilnější na světě.

Tři čínští internetoví „giganti“ Baidu, Tencent a Alibaba Group patří mezi největší technologické konglomeráty na světě. Čínští výrobci spotřební elektroniky jako Lenovo, Huawei, ZTE, Xiaomi, Oppo a Meizu patří mezi nejúspěšnější na světovém trhu.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh