To snad ne! Terorista z Londýnského mostu byl “polepšený” vězeň dávaný za vzor. “Díky!” mrazivá báseň džihádisty jako poděkování za to, že dostal počítač. Pak ve výbušné vestě ubodal na mostě dva lidi a tři zranil.

Islamista Osman Khan (28) byl dáván jako vzorový příklad polepšeného radikála. Podařilo se mu přesvědčit úřady, že se polepšil poté, co se zúčastnil programu Learning Together (Učíme se společně). Před několika dny na londýnském mostě London Bridge ve falešné detonační vestě ubodal dva lidi a tři vážně zranil. Na sobě měl elektronický monitorující náramek.


Video z londýnského mostu London Bridge. Zdroj: Daily Mail

Česká média věnují vývoji děsivého případu jen okrajovou pozornost, v podstatě jen případ zaznamenala a přidala historku o polském kuchaři, který čelil útočníkovi pomocí velrybí kosti. Tato zpráva odlákává pozornost od podstaty problému. Ironií osudu se starosta Londýna, první muslimský, jmenuje také Khan.


Titulní strana nejčtenějšího britského deníku The Sun 2. 12. 2019

K údoku “polepšeného teroristy” došlo nedaleko budovy, kde se konala konference Learning Togehter (Učíme se společně) pro rehabilitované vězně. Khan se konference také zúčastnil. Byl bez doprovodu, protože úřady usoudily, že jako polepšený vězeň už doprovod nepotřebuje, a monitorující náramek stačí.


Khan v brožuře polepšující programu Učíme se společně

Všechny hlavní britské deníky dnes věnovaly kauze titulní strany, například nejčtenější deník The Sun označil Khana za “čiré zlo”. Na titulních stranách byly snímky jeho dvou obětí, mladých lidí, chlapce dívky. Oba pracovali jako dobrovolníci pro polepšené vězně v rámci akce Learning together (Učíme se společně). Titulek zněl: “Andělé ukradení čirým zlem”.


Postupně vyplývají na povrch skutečnosti, svědčící o tom, že Khanovi se podařilo úřady obelstít. Když dostal v rámci “polepšovacích” kurzů počtač, napsal úřadům děkovný dopis a báseň:

„Píšu, aby se moje slova stala uklidňujícím světlem, píšu, abych mohl vstoupit do nejchladnějších srdcí, píšu, abych mohl mluvit s těmi, kteří jsou uzamčeni od světa pohlceni oslepující nepřítomností zraku. Píšu, abych mohl vyjádřit, co cítím, že je správné.”


Khan rozdává letáky

Na kurzech a ve škole Khan nosil desky s podobiznou Usámy bin Ládina. V kavárně spolu s dalšími radikály sledoval na počítači záběry útoků na mrakodrapy 11. září. V únoru 2012 byl odsouzen za teroristické trestné činy a v prosinci 2018 byl propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody.

Předtím vyráběl bomby, rozdával letáky a organizoval radikální skupiny. Byl členem skupiny, která chtěla vyhodit do vzduchu londýnskou burzu.


Khan, který se v Brinánii už narodil, žil ve Staffordu, dostal povolení policie a probační služby cestovat do Londýna. Podle sousedů den před útoky seděl před domem v černém autě a upřeně sledoval kolemjdoucí.

Každý rok se v Londýně uskuteční nějaký teroristický útok, jsou desítky mrtvých a stovky raněných.

Velká Británie nezvládá příval imigrantů, kteří zaplavují zemi po exodu v roce 2015. Devět londýnských měst má islámského starostu, nebo starostku. Podle posledních dostupných přišlo letos do Británie 100 tisíc imigrantů. Od roku 2015 půl milionů. Podle mnoha komentátorů jsou však skutečná čísla mnohem vyšší. Země se nevratně změnila.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh