Špatnej matroš? Magor z Řeporyjí Novotný lže, když tvrdí, že jeho záměr postavit pomník Hitlerovým Vlasovcům má podporu prezidenta Zemana. Tady je důkaz.

Po vyhlášení šíleného záměru postavit v obci u Prahy pomník zrádcům a vrahům přijelo do Řeporyjí šest TV štábů ruských televizí. Při rozhovorech s reportéry starosta obce Řeporyje několikrát zopakoval, že jeho záměr postavit pomník Vlasovcům má podporu prezidenta Zemana. “Řekl jsem jim to, ty vole, v každý druhý větě. To je tak zmátlo, že mi to pak nemohli prostříhat,” tvrdí ultrapravicový starosta Pavel Novotný, známý jako “Magor z Řeporyjí”.

Toto tvrzení je lživé a plně zapadá do psychotického obrazu reality, v jehož centru je pomník vojákům wehrmachtu s nášivkou ROA.


Prezident Miloš Zeman o Vlasovcích na TV Barrandov

Prezident Zeman se k pomníku Vlasovcům vyjádřil takto:

“Vlasovci mají dvojí tvář, je pravda, že pomohli zachránit Prahu a je také pravda, že předtím byli dlouhá léta zrádci své vlastní země. A je samozřejmě otázka, zda se vykoupí několikadenním jednáním pozitivního typu a zda se zapomene na jejich vlastizradu. Já si myslím, že by se zapomínat nemělo,” řekl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem TV Barrandov.

Názorem prezident Miloše Zemana tedy je, že by se “na vlastizradu zapomínat nemělo”, takže: Žádný pomník.


Generál Andrej Vlasov. Nacistická uniforma s nášivkou ROA

Generál Andrej Vlasov se vzdal Němcům v roce 1942, pak kolem něj Hitler vytvořil armádu sovětských zrádců, sběhů a zajatců. Na konci války, po Hitlerově sebevraždě, si Vlasovci pokusili zachránit kůži tak, že začali bojovat proti Němcům. Do bojů o Prahu se zúčastnili necelé dva dny (6. a 7. května), pak byli pražským odbojem vyzváni k odchodu. Američané je odmítli vzít do zajetí.


Pravdou je, že mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém twitteru napsal:

Pomník Vlasovců na Olšanech.

„Hrdá, svobodná, demokratická a sebevědomá země snese pomníky na svou minulost. Buďme takovými! Máme pamětní desku doktora Emila Háchy, máme pamětní desky obětí anglo-amerického bombardování Prahy, máme sochu maršála Koněva, můžeme mít připomínku vlasovců,“ napsal Ovčáček.

Tento vstřícnější postoj prezidentského mluvčího k záměru šíleného starosty také neznamená souhlas, ale spíše jakési “strpění”. Tento postoj však má spíše základ spíše v respektu k pravomocem starosty a místní samosprávy, než k historickým a ideologickým souvislostem.


Pomník “Hitlerova” prezidenta Emila Háchy v Trhových Svinech

Vlasovci už navíc pomník už mají, a to na hřbitově na Olšanech. Pokud by však už někde měl stát nový pomník vojákům Waffen SS (Vlasovcům), pak by to nemělo být v Řeporyjích, ale v obci Suchomasty. Tam měli jednotky ROA základnu, ze které se vypravily do Prahy – přes Řeporyje a přes další obce.


Emauzy po americkém bombardování Prahy na Popeleční středu 14. února 1945. Při náletech Američané zabili 701 Čechů, skoro dva tisíce utrpělo zranění. Mezi oběťmi byla mimo jiné dcera malíře Josefa Lady. Zničeno nebo vážně poškozeno bylo 500 domů. Jsou pádné důkazy, že nešlo o “chybu navigace”, ale o pomstu za Jaltskou konferenci (skončila 11. února 1945), která nedopadla podle představ Spojenců. Američané bombardovali na konci války Prahu celkem třikrát.

Ultrapravicový starosta Novotný v přímém přenosu v rozhovoru s jednou s nejsledovanějších televizí na světě Rossia 1 (250 milionů diváků)


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh