Magor z Řeporyjí: S nožem v ruce a vyvaleným pupkem nad mapou v bunkru přepisuje historii. Ruská televize Hvězda uveřejnila reportáž o záměru postavit v Praze pomník Hitlerovým Vlasovcům. Tady je

Ruská televize Zvezda (Hvězda) uveřejnila reportáž o starostovi obce Řeporyje Pavlovi Novotném, známým pod přezdívkou “Magor z Řeporyjí”. Zvezda je ruská armádní televizní stanice se sídlem v Moskvě, která je provozovaná Ruským ministerstvem obrany.“S nožem v ruce stojí nad mapou starosta pražské městské části Pavel Novotný a vysvětluje, že se zdá, že není všechno pravda o druhé světové válce,” začíná reportáž, která ukazuje Magora z Řeporyjí jak stojí v uniformě s holým pupkem a nožem v ruce. Čepelí ukazuje na mapu, která zachycuje boje v Řeporyjích během osvobozování Prahy.


Generál Vlasov (vpravo) v nacistické uniformě. Oběšen za zradu.

“Vy mi nerozumíme. To co vám říkali ve škole není pravda. Řeporyje osvobodili Vlasovci,” vysvětluje Novotný štábu ruské armádní televize Zvezda. “Tady se střetli Vlasovci s nacisty, se kterými předtím spolupracovali,” tvrdí Novotný.


Generál Andrej Vlasov (vlevo) a další dva důstojníci a schůzce s Hitlerovým ministerm propagandy Josephem Goebbelsem (zcela vpravo) v Berlíně 28.2.1945

Reportáž připomíná kontroverzi kolem pomníku osvoboditele Prahy maršála Koněva, kterou kdosi postříkal barvou a rusofobní starosta Prahy 6 Kolář pak sochu zakryl a chtěl nechat odvézt.


Generál Vlasov si třese rukou s Heinrichem Himmlerem, který byl říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor hromadného vyvražďování Židů. 

Tzv. “Vlasovci” byla armáda generála Andreje Vlasova. Norimberský tribunál je označil za válečné zločince a pachatele zločinů proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné. Za války bojovali po boku nacistických vojáků Adolfa Hitlera.

Na konci války se Vlasovci během Pražského povstání (5. – 9. května 1945) zúčastnili útoků na Němce, kteří utíkali z Prahy ze strachu před postupující Rudou armádou. Vlasovci pod vedením velitele Buňačenka navázali kontakt s českým odbojem a doufali, že se tak dostanou do amerického zajetí. V Praze útočili na své bývalé spolubojovníky nacisty 6. a 7. května, ale pak se dali na útěk.

Vlasovci byli mimořádně odpudivá skupina zrádců a zběhů, kteří nejprve zradili Sověty a pak nacisty. Bývá jim přičítáno vyvraždění vesnice Salaš u Brna, jejíž obyvatele krutě mučili.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh