Šest raněných migrantů na turecké hranici. VIDEO. Střelba a slzný plyn. Situace se hrotí. Maďarsko a Rakousko posílá vojáky na pomoc statečným Řekům.

Šest raněných při střelbě na řecko-turecké hranici. Tři zasaženi do nohy, jeden do ruky, jeden do hrudi a jeden do hlavy. “Házeli jsme kameny a hořící větve. Chtěli jsme projít. Selhal jim slzný plny, tak začali střílet,” řekl agentuře Sky News v turecké nemocnici jeden z raněných.


Postřelení migranti na turecké hranici při pokusu prolomit zátarasy

Situace na řecko – turecké hranici se hrotí, napětí stupňuje. Drtivá většina migrantů jsou mladí muži. V podstatě jako armáda vyzbrojená krmeny a klacky. Jsou mezi nimi i malé děti, které migranti používají jako štíty.


Migranti, většinou mladí muži, se shlukují u turecko – řeckých hranic


Turecký prezident Erdogan oznámil, že skrz hranici do Evropy prošlo už 18 tisíc migrantů. Turecko otevřelo hranice minulý týden a je připraveno pustit do Evropy čtyři miliony migrantů. Těm stojí v cestě jen ostnatý drát a několik tisíc řeckých a bulharských vojáků.


Raněný migrant na řecko – turecké hranici


Migranti stále proudí k hranicím a snaží se je prolomit. Podle odhadů se jejich počet blíží ke 100 tisícům. Hranice s Řeckem a Bulharskem je dlouhá 200 km.


Jen mladí muži – v podstatě armáda, vyzbrojená klacky

Turecko vybavilo migranty instrukcemi a mapou, na které jsou vyznačeny jako hlavní cíle Německo a Francie.


Mapa, kterou dávají Turci imigrantům. Cíle: Německo a Francie

Podle tureckých zpráv již na hranici zahynul jeden migrant poté, co byl zasažen střelou do krku a vykrvácel. Podle dalších zpráv se utopilo dítě při pokusu migrantů o vylodění na ostrově Lesbos.


Ranění jsou odváženi do nemocnice v Turecku

Maďarsko s Rakouskem posílají na hranice policisty. Budapešť pošle do Srbska a Makedonie asi pět desítek policistů a vojáků, kteří mají pomoci s ochranou hranic. Rakousko vyšle na maďarsko – srbské hranice 21 policistů.

Raněný migrant

Jde v podstatě o symbolickou pomoc dvou zemí, které leží na uprchlické trase do Německa a do Francie. Na této pomoci se Česká republika nijak nepodílí. Parlament o tom sice jednal, ale vše šlo do ztracena.

Média řeší koronavirus a situace na hranici je zajímá jen okrajově.


V sázce je budoucnost Evropy

Do Řecka včera přijeli vrcholní představitelé Evropské unie. S řeckým premiérem Mitsotakisem se se sešel předseda Evropské rady Charles Michel, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Situaci na hranici i prohlídli z helikoptéry.Podle některých pozorovatelů jde o pokrytecký akt, který má vzbudit dojem, že Evropská unie koná. Ve skutečnosti se však prý uprchlická vlna pohybuje podle připraveného scénáře islamizace Evropy.


Nevolení prezidenti Evropské unie (volně ke sdílení)

Mezi migranty prý působí zástupci neziskových organizací, kteří je organizují a dávají instrukce, jak pózovat před novináři.


V sázce je přitom budoucnost Evropy. Od roku 2014 přišlo do Evropy kolem pěti milionů migrantů, stalo se tak na pozvání německé kancléřky Merkelové.

Uprchlickou vlnu dala do pohybu série barevných revolucí, zinscenovaných v arabském světě Spojenými státy za vlády prezidebnta Obamy.


ARFA.cz situaci sleduje – a vy sledujte ARFA.cz


Nepřehlédněte:


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh