To snad ne! Soudce poslal těhotnou do vězení, protože jí nevěřil: „Pustíme vás, až to na vás bude vidět!“ Ve vězení potratila. “Je to velké selhání soudce,” říká spolek Šalamoun a chce potrestání

Místo jednoduchého těhotenského testu poslal brněnský soudce Daniel Plšek odsouzenou Denisu Kovaříkovou do vězení. Tam po několika dnech potratila, podle všeho pod tlakem situace, protože se za mříže dostala poprvé. Byla ve třetím měsíci.  


Soudce Daniel Plšek je známý z případu lobbisty Janouška, kterého uznal jako zdravotně nezpůsobilého k nástupu do vězení. Pak ho viděli, jak jezdí na kole.

Na první pohled to vypadá jako selhání soudce krajského soudu v Brně Mgr. Daniela Plška. Ten usoudil, že je paní Denisa podvodnice se vším všady, všechny dokumenty, které mu předkládala, označil za podvrh a rozhodl se těhotenství paní Denisy uznat “až to na ní bude vidět”.

“Sice mi u soudu ukazovala těhotenský průkaz, ale byl neplatný. Ověřoval jsem si to v nemocnici a bylo mi sděleno, že ji nemají v evidenci,” říká soudce Daniel Plšek. Účetní Denisa Kovaříková dostala 6 a půl roku za podvod ve stádiu pokusu, když prý padělala úřední dokumenty. Má čtyři děti a manžela.


Paní Denisa s rodinou

———-

Soudce je podle zákona povinen nechat těhotnou na svobodě. Do vězení se matka vrací až rok po porodu. Paní Denisa odmítla nastoupit do výkonu trestu, do vězení ji musela přivézt policie. Její těhotenství při vstupní prohlídce potvrdil i vězeňský lékař a na místě ji vystavil další těhotenský průkaz.

Ani to však soudci Plškovi nestačilo a zůstal nečinný. Pár dní po nástupu paní Denisa 16. 3. 2019 na cele ve vězeňské nemocnici potratila. „Drželi mě v cele bez oken. Nedávali mi napít. Plod jsem musela spláchnout do záchodu,“ říká paní Denisa, která prý ve věznici trpí psychickými potížemi, které se po potratu ještě prohloubily.

———-

Advokát paní Denisy Roman Hais

Případem se začal zabývat spolek Šalamoun, který se obrátil na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Soudci Plškovi hrozí odvolání z funkce, snížení platu o třetinu, nebo důtka.

———-

“Stačilo, aby paní Denisu odvezli do jakéhokoli lékařského zařízení a tam by během pár minut zjistili, zda je či není těhotná. Jde o jasné selhání soudce, ponechal odsouzenou ve výkonu trestu v hrubém rozporu s trestním řádem,” říká Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun.

———-

O kauze natočil reportáž novinář Josef Klíma (vpravo). Zde při rozhovoru a Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun.

Prvořadý je to život a zdraví dítěte. Veřejnosti je známý extrémní případ vražedkyně Janákové, která byla odsouzena na 28 let, otěhotněla ve vězení a soud ji (dočasně) pustil na svobodu.

——-

“Potrat ve vězení a splachování plodu do záchodu poznamená její psychiku na celý život,” říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Mluvčí vězeňské služby toto tvrzení popírá a vyhození plodu do záchodu označila za “spekulaci”. Paní Denisa zůstala ve vězení, protože po potratu pominuly důvody k dočasnému propuštění. Na svobodu se dostane až v roce 2025.

———-

Soudce Mgr. Daniel Plíšek je veřejnosti známý z kauzy vlivného pražského lobbisty Romana Janouška. Tehdy (2016) rozhodl, že Janoušek není schopen výkonu trestu a jeho zdravotní stav se zhoršuje. Následně bylo zjištěno, že podnikatel jezdí na kole, navštěvuje společenské akce atd.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh