Stůj nebo střelím! Trestní stíhání Jakeše a spol. za mrtvé východní Němce na hranicích: Odškodné desítky milionů korun pro Německo. Zaplatíme to my. Záhadný objev dokumentů ve starém archivu

Velmi nečekaně bylo zahájeno trestní stíhání kvůli mrtvým Němcům, kteří před více než 30 lety zahynuli při pokusu o ilegální přechod státních hranic. Tehdy generální tajemník KSČ Miloš Jakeš (97), předseda vlády Lubomír Štrougal (95) a ministr vnitra Vratislav Vajnar (89). Tito tři starci nesou podle Německa odpovědnost za smrt devíti východních Němců, kteří byli na útěku přes hranice zastřeleni pohraničníky, nebo roztrháni psy.

Nejen vzhledem k věku dotyčných (97, 95 a 89 let) je zřejmé, že tady nejde o nečekané probuzení matky spravedlnosti. Důvod je jinde. Pozůstalí (děti, rodiny) bývalých občanů Východního Německa (NDR) budou chtít odškodné, a to zřejmě v řádech desítek milionů korun – a nebudou je platit ti tři starci, zaplatí to český stát. To je (velmi smutná) podstata celé kauzy.


Někteří byli zastřeleni pohraničníky, jiní spáchali sebevraždu

K případnému potrestání komunistických papalášů mělo dojít už dávno, respektive hned po předání moci v roce 89 – a ne po 30 letech a ještě z popudu bývalých východních Němců. Radující se česká média a tleskající politici oslavují vlastní neschopnost.


Milouš Jakeš

Na československých hranicích pohraničníci zastřelili celkem 145 lidí (Čechů, Poláků, východních Němců, Maďarů…). Další se usmažili na elektrickém plotu, zabila je nášlapná mina, utonuli či byli sestřeleni v letadle. 16 lidí spáchalo sebevraždu, než aby se nechalo zatknout, jeden člověk byl roztrhán služebními psy. Celkem na hranicích zahynulo 282 lidí.


Německo usilovalo o zahájení trestního stíhání již před dvěma lety, ale až nyní se našla klička, jak stíhat cizí státní příslušníky. Sledujte tuto osu: Němečtí pozůstalí – německé úřady – nezisková organizace působící v Česku (ale placená německou nadací) – Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu – česká policie a justice. Tady žádné hranice neplatí.


Svoboda, nebo smrt

Pokud by šlo o ryze českou aktivitu, jakýsi pokus o vypořádání se s minulostí, dalo by se říci: Je to hodně pozdě, až je to trapné, ale budiž. Takto je třeba připomenout 365 tisíc Čechoslováků, kteří přišli o život během II. světové války, rozpoutané Německem pod praporem chiméry o ovládnutí světa. A také je třeba zmínit fakt, že Německo nezaplatilo a už zřejmě nikdy nezaplatí válečné reparace.


Lubomír Štrougal, předseda vlády

Proč až po třiceti letech? Protože až nyní jsou české úřady zpracovány německou stranou (EU) natolik, aby na tuto hru přistoupily. Dříve by bylo nemyslitelné, aby byly české úřady schopny vypustit takový blaf, jakým je oficiální důvod zahájení trestního stíhání tří starců.

„Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové archivní dokumenty, které prokazují, že obvinění byli informováni o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny,” uvedl dozorující státní zástupce.

Zřejmě tedy máme uvěřit tomu, že na nějakého archiváře vypadl zaprášený fascikl s dokumenty shora z poličky, když se opřel o regál, aby se nasvačil.


Ve střehu. Narušitel mohl přijít i z druhé strany, ale…

Státní zástupce přiznal, že stíhání souvisí s vyšetřováním v Německu, jehož justice řeší smrt východoněmeckých občanů, kteří v letech 1967 až 1886 zahynuli při pokusu o útěk do Německé spolkové republiky a do Rakouska. Ano, jde o peníze.

Důvod stíhání je stejně groteskní je situace sama: Jakeš, Štrougal a Vajnar, dnes skoro století starci, jsou stíhání pro nečinnost.


Vratislav Vajnar, ministr vnitra

Nezisková organizace, která všechno rozhýbala, se jmenuje “Platforma evropské paměti a svědomí” a platí ji “Nadace Konrad Adenauer Schiftung” (napojená na sudetoněmecký landsmančaft). Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který jí šel na ruku, má zas v posledních mnoha letech problém s vykazováním činnosti – tak se této zašlé kauzy přičinlivě chopil.


Německá média uvádějí tři z devíti případů východních Němců, kteří se před více než 30 lety pokusili uprchnout na Západ.


Českoslovenští pohraničníci v roce 1982

V srpnu 1967 byl českými pohraničníky zastřelen 28letý občan NDR, když spolu se třemi kolegy uprchal z Československa do Rakouska. Přelezli plot a skočili do řeky Moravy. Pohraničník ho zastřelil, ostatním se podařilo uprchnout.

V roce 1977 vykopal 22letý východní Němec tunel pod hraničním plotem směrem do Bavorska a byl zastřelen pohraniční stráží.

V roce 1986 se 18letý východní Němec pokusil uprchnout do Bratislavy do Rakouska. Pohraničnci na něj poslali psy, kteří ho roztrhali.

Německý tisk o stíhání Jakeše například ZDE


Nechme ty tři pány v klidu dožít.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh