Je to tady! Tajný plán Milionu chvilek: Přitvrdíme! Obsadíme Hlavní nádraží. Vlastní komanda. Vyvolání hádek, píšťalky a bubínky. Přijde také student Šmíd? Propagandistické letáky za 340 tisíc. Pamětník: “Takhle to začínalo v Sudetech!”

Organizátoři demonstrací Milionu chvilek se rozhodli přitvrdit, a to důrazně. Budou pískat na píšťalky, bubnovat na bubínky, vyvolávat střety. Ze svých členů sestavili komando, kterému říkají “Antikonfliktní tým”. Argumenty & Fakta získali tuto třaskavou informaci ze zákulisí aktivistické skupiny, připravující protivládní pochod z Václavského náměstí na Hlavním nádraží. Svolávají ho na zítra (10. 12).


“Pochod na Hlavní nádraží má být skutečně hlučný. Vyzvali jsme účastníky, aby si vzali píšťalky, klaksony a bubny,“ plánuje se svými soudruhy hlavní organizátor Mikuláš Minář. Aktivisté svolávají účastníky demonstrací po sociálních sítích. Chystají se prý obsadit vnitřek budovy Hlavního nádraží a přilehlý park.

Doposud byly protesty toho hnutí klidné, připomínaly spíše koncert, účastníci dostali, nebo si sami vyrobili transparenty s rýmovanými hesly, populární byla postavička čápa s odkazem na údajnou kauzu Čapí hnízdo. Nikdy nedošlo k žádným násilnostem, nebo střetům. To se má zřejmě změnit.


Organizátoři počítají s tím, že narazí na lidi, kteří s nimi nesouhlasí a považují jejich akce ze provokaci. „Nemyslím, že bude nutné rozvíjet hádky, pokud někdo nesouhlasí, ať nesouhlasí. My agresivní nebudeme, a pokud někdo jiný ano, budeme tam mít antikonfliktní tým,“ sdělil Minář.


Komanda “dobrovolníků”

Komanda mají být složena z dobrovolníků hnutí. Podobná bojůvka již v centru působila, tvořili ji vycvičení bodyguardi, kluci z posilovny, ovládající různé typy bojových umění. Tehdy si tento “antikonfliktní tým” najala radnice, aby dozorovali klid v ulicích, ale vznikaly střety a hádky s turisty a občany.

Kudy dav z Václavského náměstí na nádraží půjde, není jasné. Předpokládá se, že Opletalovou ulicí. Není ani vyloučeno, že zablokují magistrálu, jako to před několika týdny udělali agresivní zelení aktivisté z hnutí Extinction Rebellion. Také jejich cílem bylo “vyvolat rozruch”. Na poslední demonstraci Milionu chvilek na Letné bylo odhadem 200 tisíc lidí.


Cílem pochodu je svrhnout současnou vládu (ANO, ČSSD), jejíž předseda Andrej Babiš je podle organizátorů ve střetu zájmů. Prý nejde být současně premiér a mít majetek ve svěřeneckém fondu.


Kdo to platí?

Milion chvilek se prý chystá rozdat statisíce propagandistických letáků. Celá akce je velmi nákladná, odhadem stojí milióny korun. Hnutí odkazuje na dobrovolné dárce a transparentní účet.

Transparentní účet Milion chvilek

Z účtu vyplývá, bylo letáků vytištěno 1,1 milionu ve dvou verzích: “Co (ne)chceme” a “Střet zájmů”. Celkem za ně podle výpisu organizátoři zaplatili 340 tisíc korun. Na účtu je nyní něco přes 4 miliony.


Podle některých pozorovatelů je transparentní účet pouze zástěrka a ve skutečnosti je hnutí Milion Chvilek placeno nadnárodními fondy, v jejichž zájmu je svržení premiéra Babiše, tedy fondy napojenými na sudetoněmecké zájmy a na skupinu kolem miliardáře Sorose. Pro toto tvrzení však nesou uspokojivé důkazy.


“Takové akce s bubínky a píšťalkami se děly u nás na Liberecku před válkou,” vzpomíná pamětník ze Sudet, který nechtěl být jmenován z obavy o svou bezpečnost. “Takhle vznikla Henleinova strana.”


Hitler vjíždí do Československa (1939)

Sudety byly poté vykousnuty Hitlerem z Československa a byl vytvořen protektorát Čechy a Morava (Böhmen und Mähren). Adolf Hitler projel pod zvednutou závorou za jásotu davu 3. října 1938 bývalou hranici Československé republiky . Stalo se tak mezi bavorskou obcí Wildenau a městem Aš. O necelý měsíc později Němci napadli Polsko (1. září) a začala II. světová válka.Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh