Chcete demonstraci na míru? OK, bude to 100 korun za kus. Milion chvilek pro barevné revoluce, aneb pravda a láska vrací úder

Prostému pozorovateli by se mohlo zdát, že jsou ti zpovykovaní Pražáci tak rozhorleni se současnou politickou situací, že vycházejí demonstrovat do ulic a na náměstí vybaveni transparenty, které si v návalu zlosti doma sami vyrobí.

Mnohem praktičtější však je vyrobit jim transparenty předem a hesla vyvést i v angličtině, aby tomu rozuměl i prostý pozorovatel ze zahraničí.
Nikdo z demonstrantů nemá nic zásadního proti nové ministryni sparvedlnosti Marii Benešové.

V podstatě o ní ani nic neví, možná si v souvislosti s ní matně vzpomene na kauzu jakéhosi prince, který si udělal z bytu pod Vyšehradem harém. Jít si zademonstrovat proti “těm nahoře” zní jako dobrý program na pondělní podvečer, i když prší.

Shromáždění jsou mistrovským kouskem agentury na pořádání demonstrací s takřka ironickým názvem Milion chvilek pro demokracii (MChPD). Na jednu demonstraci je tato agentura schopna sehnat až 20 tisíc lidí, když mistrně využívá síly sociálních sítí.

Jedna věc jsou lajky, druhá živé kusy. Celkově lze odhadnout rozpočet agentury cca 10 milionů korun na akci (tedy tři demonstrace na Staroměstském náměstí + cca deset jinde po republice). Demonstrací ze zúčastnilo cca 100 tisíc lidí. Zadavatele to tak vyjde cca na 100 Kč za kus.

Agentura MChPD vznikla v lednu 2018 a jen za první měsíc provozu vybrala přes půl milionu korun. Transparentní účet mají pěkný, vyvážený. Vykazují tam kde co, například nákup deštníků Deston za 67 tisíc a podobně. Transparentní účat agentury na pořádání demonstrací ZDE

Co tam ale nevykazují jsou mimo jiné platy zaměstnanců (lovců hlav), kterých jsou desítky, možná stovky a za svou tvrdou práci si jistě zaslouží nejméně 20 tisíc měsíčně.

Sponzory MChPD jsou opoziční strany jako TOP09 a ODS a peníze proudí přes různé jiné neziskovky jako Open Society, nebo AISEC. Vedoucím agentury MChPD je manažer Mikuláš Minář, který má velmi vyhraněné politické názory – například na imigraci.

Zadavateli demonstrací pocházejí ze stejného ideologického proudu, který podporoval do funkce prezidenta Jiřího Drahoše, a na Slovensku vystavěl oslí můstek mezi záhadnou vraždou mladé archeoložky a jejího snoubence a vládou. Za to pak sklidil sladké plody v podobě vítězství mladé a tvárné blondýny v prezidentských volbách.

Podobné agentury jako MChPD vznikly v několika evropských zemích (Slovensko, Ukrajina). Obecně platí, že čím víc na východ, tím jsou úspěšnější, ale jejich vliv končí na hranicích Ruska a Maďarska.

Mají společný kapitál (miliardář Soros) a zkušené poradce z USA (velmi aktivní například na Ukrajině před anexí). Pro jejich úspěšnost je zásadní napojení na hlavní média, především pak státní televize. Tyto agentury spolupracují na mezinárodní úrovni (těsná spolupráce MChPD se svou slovenskou odnoží). V Polsku to mají podobné “neziskovky” složitější. Už dva roky je spravuje přímo orgán vlády.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh