Proč chodí “muž ze Sudet” pořád v hnědé uniformě? Náhoda, nebo skrytý symbol? Tajemství šatníku snaživého aktivisty.

Aktivista Mikuláš Minář, dosazený do čela projektu státního převratu, pochází z Vodňan (německy Wodnian), malebného sudetského městečka, ležícího mezi Strakonicemi (německy Strakonitz) a Českými Budějovicemi (Budweis). Možná odtud plyne jeho záliba v pískově hnědé, což byla typická barva jednotek Sturmabteilung (SA).

Hnědá, kam se podíváš. Náhoda? Zeptali jsme se známé kritičky z módní policie Františky Čížkové. Podle její názoru se možná Minář domnívá, že mu tato barva jde k vlasům.

Na tuto zajímavou souvislost na základě upozornění čtenářky, která je staršího věku a ještě pamatuje například okupaci Prahy, nebo cvičiště Hitlerjugend nad dnešními ambasádami Německa a USA, poukázala redakce respektovaného portálu aeronet.cz.

V redakci portálu arfa.cz jsme se shodli, že jde o velmi pěkný postřeh – a ačkoli jsme chtěli psát původně o tom, jak se německé nadnárodní elity pokoušejí vytvořit z aktivisty Mináře českou Čaputovou (za pomoci jimi ovládanými médii) – rozhodli jsme se věnovat historii této uniformy.

Na podzim roku 1920 Adolf Hitler založil Ordnertruppen (pořádkové oddíly). Začal do nich nabírat hospodské rváče, zápasníky a bývalé vojáky, kteří měli za úkol ochraňovat jej při jeho vystoupeních proti sociálním demokratům a komunistům, kteří se snažili jeho výstupy narušovat. Lidově se jim také říkalo „hnědé košile“ podle typických hnědých uniforem.

Proč právě hnědá? Byla to “znouzectnost”, neboť jedinou dostupnou a levnou látkou v těsně poválečném Německu (po 1. světové válce) byl materiál původně určený na polní hnědé uniformy.

Z pořádkových oddílů vznikly útočné oddíly (SA) a barva jim zůstala

Dne 4. listopadu 1921 pořádala NSDAP (Hitlerem vedená Národně socialistická německá dělnická strana) velké veřejné shromáždění v mnichovské pivnici Hofbräuhaus. Po několika přerušeních Hitlerova projevu se členové z Ordnertruppen pustili do bitky s „narušiteli“ shromáždění. Po této památné hospodské rvačce Hitler slavnostně přejmenoval tuto jednotku na Sturmabteilung, zkráceně SA (útočné oddíly).

SA zůstaly aktivní až do konce války, ale v povědomí utkvěly hlavně za tzv. Křišťálovou noc v listopadu 1938, kdy společně s jednotkami SS (Schutzstaffel) ničily židovské obchody, synagogy a pronásledovaly židovské obyvatelstvo.

Hitler v barvách NSDAP

Uniformy (a nejen hnědé) šil pro Hitlera muž, jehož jméno ke dodnes velmi známé: Hugo Boss (což je pravé jméno). Sám člen NSDAP, získal jmění šitím uniforem pro nacisty, při němž využíval práce nuceně nasazených dělníků z východní Evropy (většinou z Polska).

Hugo Boss, který zbohatl na německých uniformách

V roce 1924 otevřel Hugo Boss svou první textilní manufakturu, ve které se ručně vyráběly všechny druhy oděvů. První velká zakázka přišla ještě týž rok – objednávka na hnědé košile, určené pro Národně-socialistickou stranu. V roce 1931 se stal Hugo Boss členem NSDAP.

Heinrich Himmler, šéf SS (jejich uniformu měly černou barvou)

Protože již Hugo Boss pro stranu šil a byl navíc jejím členem, měl skvělou pozici při získávání zakázek. Rok před začátkem války se jeho firma soustředila již jen na výhradní dodávání hromadných zakázek pro armádní účely. V roce 1942 dosáhl roční obrat společnosti jeden milion říšských marek. Hugo Boss vyráběl uniformy pro wehrmacht i jednotky SS až do konce války.

Zakladatel světové módní značky Hugo Boss zemřel v srpnu 1948 na zánět dásně a zubů. Vedení společnosti se později za roli firmy ve II. světové válce omluvilo.

S jakou barvou přijde aktivista Minář příště? Jaké tajemství se skrývá v jeho šatníku? A co jeho kamarádi? To uvidíme na další demonstraci – a módní guru Františka Čížková bude u toho.

Upozornění: Článek může obsahovat prvky nadsázky a politické satiry


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh