Pomník vojevůdce Koněva: Radnice Prahy 6 vydírá ruskou ambasádu. Občané už toho mají plné zuby a udělali pořádek sami. Jak extrémistický starosta šíří nenávist a schvaluje trestný čin.

AKTUALIZOVÁNO. Pouhý den vydržel na soše slavného maršála Koněva v Dejvicích odpudivý nápis vandalů. Nejprve ho občané částečně smyli, takže se na podstavci zůstala jen věta: AVE MARŠÁLOVI! NEZAPOMENEME! Média informovala jen o prvním, hanlivém nápisu. O den později ho jiní občané očistili úplně.

Zásadní role maršála Koněva při osvobození Prahy je přitom nesporná. Její zpochybňování je koloritem doby, probíhající pod praporem šíření nenávistných rusofobních nálad, na čemž se podílí také starosta Prahy 6 (na jejímž území je pomník Koněva) pan Ondřej Kolář z TOP 09.

Občany částečně očištěný nápis na podstavci sochy

Video z finálního čištění památníku ZDE

“Už jsme se na to nemohli dívat. Přístup radnice Prahy 6 je ostudný,” uvedli dva muži, kteří očistili pomník maršála Koněva. Foto: Žarko Raptor Jovanovič


Už jsme se na to nemohli dívat

Video z čištění pomníku pořídil pan Žarko Raptor Jovanovič, který čistil sochu o den dříve a měl následně oplétačky s policií. Ta však neshledala žádné pochybení.

Dva muži v rozhovoru s panem Jovanovičem uvedli, že nejsou žádní agenti Kremlu, prostě už se na to nemohli dívat. Jednání a přístup radnice Prahy 6 označili za ostudné.

Maršál Koněv je klíčová postava 2. světové války. V čele 1. ukrajinského frontu Rudé armády osvobodil od německých okupantů nejen Prahu, ale i velkou část východní Evropy.
Týden před osvobozením Prahy se podílel spolu s maršálem Žukovem na dobytí Berlína (2. května).
V Praze vypuklo Pražské povstání 5. května. Pražané útočili na Němce, prchající z města před Rudou armádou. Ti se samozřejmě bránili a masakrovali civilní obyvatelstvo. Nejhorší boje vypukly 6. května, kdy do Prahy vjely německé tanky, mířící na západ. Rudá armáda přijela do Prahy ráno 9. května, když se z Berlína do Prahy musela probojovat (těžké boje v Krušných horách).
Němci sice v Praze podepsali českým povstalcům kapitulaci již den předtím (aby mohli bez odporu odjet), je však lež, že se už v Praze nebojovalo. Ještě 9. května se v Praze střílelo z děl a probíhaly těžké boje u tří klíčových mostů.
12. května se odehrála krutá bitva u Slivice nedaleko Příbrami (nedaleko demarkační linie). Padlo při ní 56 Sovětů a 50 českých partyzánů. Německý velitel se zastřelil. Byla to poslední bitva 2. světové války.

Unikátní galerie sovětských vojáků (jsou mezi nimi i ženy), kteří padli při osvobozování Prahy 9. května ZDE.

Hroby sovětských vojáků na Olšanech.

Celkově během tzv. Pražské ofenzívy padlo 436 sovětských vojáků, většinou mladých. Umírali nejen 9., ale i 10. a 11. května 1945. Jsou pohřbeni na Olšanských hřbitovech (na náhrobcích jsou data úmrtí). Během Pražského povstání padlo 1500 českých povstalců. Tvrzení, že se Praha osvobodila sama, je znesvěcení památky padlých.

Maršál Koněv a dívenka, předávající mu v květnu 45 v Praze květiny. O dvacet let později mu poslala svou svatební fotografii.

Poznámka: Na jaře 1945 padlo při bojích o osvobození jižní Moravy více než 14 tisíc sovětských vojáků a důstojníků.


Starosta Kolář (TOP 09) bývá označován za extrémistu.

Skřípot zubů rusofobního vedení radnice Prahy 6 bylo slyšet až do Brd. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) se odkopal a dštil svou nenávist na všechny strany. Jako vedlejší produkt mohl spáchat nejméně tři trestné činy.


Starosta vs. trestní zákoník

Kdo nesouhlasí s extrémistickým názorem starosty Koláře, čelí arogantním nadávkám typu: Agent Kremlu, Ruský šváb, Putinův sluha a podobně. Trestné činy, kterých se mohl Kolář dopustit při kauze Koněvova pomníku jsou tyto (není známo, zda na starostu Koláře podal někdo z občanů trestní oznámení):

1) Podněcování nenávisti proti národu podle (§ 356), za což jsou až dva roky vězení. Kolář opakovaně šíří nenávist proti Rusku a Číně.

Trestní zákoník o podněcování nenávisti ZDE

2) Podpora trestného činu, v tomto případě vandalismu (§ 365), za což jsou také až dva roky vězení. Kolář opakovaně uvedl, že ač se jedná vandalství, má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení.

Trestní zákoník o schvalování trestného činu ZDE

3) Oba tyto trestné činy navíc byly šířeny prostřednictvím médií. Za to hrozí až tři roky odnětí svobody.

Podle stanoviska ruské strany vedení Prahy 6 svým přístupem znesvěcuje památku obětí holokaustu, takže se nad starostou vznáší také paragraf 405 o zpochybňování genocidy. Za to hrozí až tři roky.

Trestní zákoník o popírání holokaustu ZDE

Starosta Kolář má s extrémismem vůči jiným národům dlouhodobé problémy. Například v roce 2016 během návštěvy čínského prezidenta uřezal ze sloupu čínskou a českou vlajku.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček tehdy označil starostu Koláře za hysterika a jeho TOP 09 za nebezpečnou extrémistickou stranu, která se paktovala s neonacisty. Koláře tehdy zatkla policie.

Nespokojení občané čistí pomník maršála Koněva. Foto: Žarko Raptor Jovanovič

Mluvčí Hradu se nechal unést

V reakci na nenávistný postoj a výroky starosty Koláře se nechal unést mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (nejde o stanovisko Hradu) když prohlásil, že „tak jako Kolář se vyjadřuje lidská zrůda“.

Mluvčí prezidenta o rusofobním starostovi ZDE

Starosta Kolář nechal loni na pomník maršála Koněva umístit dezinformační tabulky, které odkazují mimo jiné na neexistující podíl maršála Koněva na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 (v tu dobu bylo Koněvovi 71 let a měl rakovinu. Vojska vedl generál Andrej Grečko). Na těchto dezinformacích se bohužel podílejí i někteří historikové (Vojenský historický ústav).


Starosta vydírá ambasádu

Podle ruské ambasády (sídlící od pomníku jen pár stovek metrů) tak starosta podnítil nenávist u rusofobně smýšlejících občanů a je tak za útoky proti pomníku přímo odpovědný.

Starosta navíc odmítá umístit kolem pomníku kamery. Tím je přilil olej do ohně teorií, šířených na internetu, že rusobní vedení radnice stojí za poničením pomníku, aby vytvořilo kontroverzi.

Starosta Kolář uvedl: “Dokud ruská ambasáda nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane. Ať si jí dají třeba na zahradu. Dokud z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…”

Poslední odpudivá část věty politicky předimenzovaného starosty Koláře odkazuje na fakt, že vandalové postříkali dolní část sochy rudou barvou, která má symbolizovat krev.

Volební výsledky z roku 2018 na Praze 6 ZDE

Další volby jsou v Praze 6 za tři roky.


Poznámka: Radnice Prahy 6 patří mezi horlivé vyvěšovače vlajky Tibetu. Není však jasné, proč tak činí. Zda jde o připomínku masakru Tibeťanů britskou armádou v roce 1904 (Britové zavraždili 3 tisíce Tibeťanů, většinou civilistů), nebo zda to nějak souvisí s Čínou (invaze roku 1950, kdy ve válce padly 4 tisíce Tibeťanů, většinou vojáků, nebo povstání z roku 1959, cca 85 tisíc padlých). Asi to poslední, ale kdo ví. Každopádně vyvěšování vlajky Vietnamu, Afghánistánu či Sýrie zatím radnice Prahy 6 nechystá.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh