Tahle parta politruků nám to pěkně zavařila! „Vytáhli jste z hrobu neonacismus a fašismus,“ říká mluvčí ruské diplomacie. Exkluzivní fotky z letiště: Jak českého ministra zemědělství vypráskali z Ruska.

„Je to strašná zpráva. Záměr postavit pomník Vlasovcům má vytahuje z historického hrobu neonacismus a fašismus,“ uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na aktivity Pavla Novotného, magora z Řeporyjí a tamního starosty.

Česká delegace v čele s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem se vrátila z Ruska s ostudou. Ne vlastní vinou. Rusko zareagovalo na sérii ideologických výpadů, směřujících na “nejcitlivější místa”.


Česká delegace čekala na moskevském letišti Šeremetěvo deset hodin. Neodletěli. Foto: František Masopust

Tzv. “Vlasovci” byla armáda sestavená z ruských zběhů a zrádců, která za II. světové války bojovala po boku Hitlerova Wehrmachtu. Starosta Novotný svůj záměr postavit jim sochu předal na ruské ambasádě v Praze. Pak uvedl: „Napsal jsem těm košťatům, co na nás dělají bububu.“ Za války přišlo o život 30 milionů Sovětů.


Pár dní předtím komentoval “magor z Řeporyjí” fyzický útok na novináře, píšícího pro ruskou agenturu Sputnik: “Rozkopal bych mu držku bez ohledu na následky.” Novináře napadla rusofobní reportérka dezinformačního Deníku N s výkřikem: “Novinářské prase!”.


Česká delegace neplánovaně obědvá na letišti v Moskvě

Česká delegace s ministrem zemědělství Tomanem a dvěma desítkami podnikatelů, zástupců Potravinářské komory, Státní veterinární správy či Komory pro hospodářské styky přiletěla do Moskvy v pondělí. Ve středu ráno měla přeletět z Moskvy do Tatarstánu, vracet se měli v pátek.


Člen delegace, předseda představenstva Komory pro hospodářské styky František Masopust uvedl:

„Ve středu ráno v 9 hodin jsme přijeli na terminál A letiště Šeremetěvo. A po desíti hodinách čekání na povolení k odletu vládního speciálu do Kazaně jsme znovu nasedli do přistavených mikrobusů a odjeli zpět na Český dům.“


Český vládní speciál čeká na moskevském letišti Šeremetěvo na povolení k odletu. Nedostal ho. Česká delegace se vrátila do města autobusem.

Magorova akce byla poslední kapkou do poháru ruské trpělivosti. Začalo to nevrácením desky Osvobození Rudou armádou na Staroměstskou radnici (primátor Hřib, Piráti). Pak přišel záměr svrhnout sochu maršála Koněva (starosta Prahy 6 Kolář, TOP 09), napadení novináře ruské agentury Sputnik a nakonec pomník Hitlerovým vojákům.

O patro výš (na úrovni státu) to také vřelo. Nejprve (v úterý, den před odletem do Tatarstánu) přišla výroční zpráva BIS (Koudelka, spolupracovník CIA), že u nás působí nebezpeční ruští agenti. Následovalo prohlášení ministra zahraničí (Petříček, ČSSD) že by s chutí vyhostil pár ruských diplomatů.


Před pár dny navíc Rusko vykázalo českou organizaci Člověk v tísni (rusofob Pánek) s tím, že provozuje diverzní činnost, maskovanou charitou. Nezkušený ministr zahraničí Petříček pak “pozval na kobereček” (!) ruského velvyslance. Nepřijal ho osobně, protože byl se svými kamarády z organizace Člověk v tísni v Africe.


Oficiální stanovisko důvodu, proč byla česká delegace v čele s ministrem zemědělství vypráskána z Moskvy, jsou “nesrovnalosti v dokumentech”.


Podle nové verze stojí za “vykázáním” české delegace z Ruska výrok premiéra Babiše, který pronesl minulý týden na návštěvě Ukrajiny: „Ukrajina je nucena čelit problémům, jako je ruská agrese a ruská anexe Krymu, které jsou pro nás těžce představitelné. Nelegální anexi Krymu Česká republika neuznává a odsuzuje.“

Tento výrok obsahuje nepravdivé skutečnosti a nebylo by divu, pokud by se ruská strana cítila vážně dotčena. Babišovo stanovisko nese rukopis ministra zahraničí Petříčka (ČSSD).


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh