Válka o Nordstream II: USA hází s nebývalou drzostí granát do projektu Ruska zásobit Evropu zemním plynem. Německo hrozí pěstičkou. Loď se jménem esesáka – tam se to rozhodne. Tajtrdlík Polsko vzývá americkou kapalinu


S ještě větší drzostí než obvykle zasáhly Spojené státy do výstavby plynovodu Nordstream II. Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o sankcích proti firmám, které se na stavbě podílejí (společnost Allseas).

Jde o nehoráznost, která je mimořádná i na na americké poměry a vykazuje prvky zoufalství. Hrozby sankcí jsou posledním pokusem USA v jeho zuřivém mnohaletém úsilí stavby plynovodu překazit.


Potrubím má proudit plyn z Ruska do Německa a znamená klid pro celou Evropu. Česká republika k němu bude také připojena a bude z něj mít užitek. Projekt je krátce před dokončením.Nordstream II je ztělesnění americké noční můry o spolupráci Ruska a Německa. Spojení ruských zdrojů a německé technologie je přesně to, co USA nechce a dělá všechno proto, aby se to nestalo.


Až Putin otočí kohoutek: Cvak!

Také Německo považuje postup USA za nehoráznou drzost, kterou i jinak poddajná kancléřka Merkelová diplomaticky nazvala “vážné vměšování do vnitřních záležitostí Německa a Evropy.”Na projektu ropovodu se finančně podílejí i německé firmy. USA tak vyrazilo do boje i proti svému spojenci z NATO. Německo se zatím kromě ostrých slov nezmohlo na protiakci. “Rozhodnutí necháme na firmě Allseas, která potrubí pokládá,” uvedlo alibisticky. Jinými slovy to znamená, že Německo nechalo na Rusku, ať to vyřeší.


“USA, které mají veřejný dluh 22 bilionů dolarů, brání solventním zemím v rozvoji jejich ekonomiky,” uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. USA jsou dlouhodobě nejzadluženější zemí světa. Ruskom oznámilo, že Nordstream II dostaví děj se co děj. Americké obstrukce prý budou znamenat je mírné zdržení projektu.

Fotky Putina, jakm otáčí kohoutkem nového plynovodu – To je také přesně to, čeho se USA děsí jako zajíc medvěda.


Tudy nyní vedou ruská potrubí do Evropy

Loď se jménem esesáka

Potrubí Nordstream II klade na dno Baltského moře společnost Allseas. Ta již uvedla, že kvůli americkým hrozbám zastavila práce. Firma Allseas je ve svém oboru největší na světě a má zakázky i v USA a sankce nebo zákaz by pro ni znamenal značné škody.

Firma Allseas má zvláštní kontroverzi. Když postavila největší plavidlo světa všech dob – loď o délce 382 a šířce 124 m, chtěla jí dát jméno po esesákovi. Otec jejího zakladatele Pieter Schelte Heerema byl členem Waffen SS a jeho syn pojmenoval loď po něm. Po mohutných protestech se loď od roku 2015 jmenuje “Průkopnický duch”.


Největší loď na světě společnosti Allseas nesla jméno esesáka Pieter Schelte Heeremy. Nyní drží společnost Allseas kormidlo budoucnosti projektu Nordstream II.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nordstream II nese ruský Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé firmy Uniper a Wintershall, dále britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.


K pracem na pokládce potrubí na dno Baltského moře byl třeba souhlas všech států, přes jejichž území vede. Jako poslední dalo letos v říjnu souhlas Dánsko, byť si vymínilo mírnou změnu plánované trasy.
Polsko vzývá US kapalinu

Zásadně proti stavbě Nordstream II je Polsko, které se po setkání prezidenta Trumpa a polského prezidenta Dudy v polovině roku stalo americkým Hujerem v Evropě. Nakoupilo za miliardy nepotřebné americké zbraně, slíbilo na vlastní náklady postavit na svém území mohutnou vojenskou základnu USA a už se těší na dodávky kapalného zemního plynu z USA, jehož mají být evropským překladištěm.


Americký kapalný zemní plyn je nejen nekvalitnější, ale také dražší než ruský. USA by ho do Evropy chtělo dovážet loděmi. Jde o stejnou obludnost jako nákup předražených a nekvalitních amerických zbraní, jako stíhaček nebo vrtulníků, které nepotřebuje a nechce armáda USA.


Do Evropy nyní proudí Ruský plyn potrubím Nordstream I, jehož trasu Nordstream II v podstatě kopíruje. Více než polovina ruského plynu vede potrubím přes Ukrajinu. Zde však USA zinscenovaly v roce 2014 převrat. Rusko tak výstavbou Nordstream II vytváří záložní alternativu.

Nordstream II přinese užitek také České republice. Zemní plyn má do Česka přivádět napojený plynovod Eugal dál do Bavorska, Rakouska, Itálie a Chorvatska.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh