Děsivé! Vánoční rvačka o betlém: Česká televize ho ukazuje bez Židů a Arabů. Extremismus, nebo jen zvrhlý vtip? Církev zvažuje žalobu. Propojení Vánoc a imigrace je obludné, míní kritici a nabízejí řešení. Proč nás straší angažovaná Nora?

Betlém bez Židů, uprchlíků, Arabů, Afričanů a svobodných matek? Tým kontroverzního pořadu 168 hodin České televize zveřejnil obrázek, ze kterého mrazí. Počin vyvolal bouřlivou diskusi na sociálních sítích a znovu rozvířil debaty o politické angažovanosti České televize. Církev zvažuje žalobu.

Jen pro pořádek. Takto to má vypadat:


Betlém v podání Josefa Lady. Redakce Argumenty & Fakta přeje “pokoj lidem dobré vůle” a úspěšný nový rok 2020.

Betlém, který uveřejnila Česká televize na facebooku pořadu 168 hodin, je prázdný, tedy údajně bez “Židů, uprchlíků, Arabů, Afričanů a svobodných matek“.

Obrázek v facebooku pořadu 168 hodin ZDE

Označení panny Marie za svobodnou matku je až děsivé a podle posledních informací zvažují církevní kruhy ostrý protest.

“Takové projevy extremismu považujeme za neslýchané a je to o to horší, že je pod nimi podepsána Česká televize,” řekl redakci Arfa.cz zdroj z okolí kardinála Dominika Duky. Kardinál se nyní soudí kvůli divadelnímu představení, kde byl znázorněn Kristus, znásilňující muslimku.

Také propojení svátku Vánoc s imigrantskou krizí by snad bylo možné si představit u nějaké extremistické organizace, ale pokud tak učiní Česká televize, běhá z toho mráz po zádech. V tradičním Betlému navíc ani nemá být žádný uprchlík (Marie s Josefem nebyli na útěku). To, čeho jsme svědky, je ideologická motanice s ambicí být angažovaným žertem.


Moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová s odznáčkem propagandistického hnutí Pulse of Europe

Kodex říká NE

Každopádně pro tyto případy platí v České televizi kodex, nedávno vydala pro své zaměstnance – a především moderátory a redaktory. V případě jeho nedodržení hrozí okamžitá výpověď:

Bod 1. Cokoli, co publikujeme na sociálních sítích, nesmí ohrozit důvěru v nezávislost a vyváženost vysílání České televize.

Bod 7. Pozor na používání vtipu, ironie, sarkasmu nebo nadsázky. Vyjádření nemusí být správně pochopena.

V kodexu není nikde zmínka o tom, že by naivita nebo neznalost byly omluvou pro nežádoucí aktivitu redaktorů (a zvláště moderátorů) na sociálních sítích.
Otázka, jaké národnosti a vyznání jsou postavy, zobrazené na tradičním betlému, je určena spíše historikům. Obecně se má za to, že například slavní tři králové, kteří bývají součástí betlému, byli Peršané. Na tomto území kdysi velkém skoro jako Evropa se dnes rozkládají státy, které byly obětí amerického projektu s názvem Arabské jaro, který uvedl oblast v chaos, jejímž důsledkem je imigrantská krize.


Moderátorka pořadu České televize 168 hodin Nora Fridrichová je mnohými považována na politickou aktivistku, účastní se protivládních demonstrací Milion chvilek, je propagátorkou imigrace a Evropské unie.

Mnozí se domnívají, že nadstandardní osobní vazby moderátorky Nory s vedením České televize by neměly být omluvou pro její politickou angažovanost. Diváci by si mohli snadno splést Noru-moderátorku, jako znají z údajně “objektivní” televize, s Norou-aktivistkou, kterou vídají na protivládních demonstracích.Jak praví vtipný klasik: “Nelze ležet v posteli s manželkou a přitom osahávat kolegyni na vedlejší posteli.” Manželkou je zde míněna “nezávislá” Česká televize a kolegyní je myšlena politická angažovanost redaktorů.


Betlém České televize trochu jinak

Na extremistický betlém České televize reagoval mimo jiné politik Martin Konvička: “Pokud si někdo myslí, že tuto zhovadilost nezle překonat, tak lze. Dovolil jsem si betlém České televize doplnit. Jak by vypadal, kdyby tehdy znali vegany a aktivistku Gretu? Skončila by i kravička s oslíkem a ovečkou, vzhledem k dnešnímu tažení proti uhlíkové stopě zvěře.”


Docent Martin Konvička, politolog a politik. Angažuje se v hnutí Islám v ČR nechceme

Velmi vtipně extremistický betlém České televize shrnula nezávislá komentátorka Karolína Stonjeková. Nechala u jesliček krávu, osla a ovci, a doplnilaho popiskem:„Betlém složený z redaktorů pořadu 168 hodin“.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh