Žertovně z kultury: Prezident Zeman jen kvete! Zvládl by klidně ještě tři volební období! Je za tím lektvar vědmy Vangy? Takže… Kdo mu dělá ochutnávače?

KOMENTÁŘ: Svěží jako křepelka a vtipný jako vždy byl prezident Miloš Zeman na ostře sledované schůzce s premiérem Babišem. Bavili se – jak jinak – o kultuře.

Prezident se vyznal ze svého obdivu k souboru Alexandrovci, premiér Babiš prý zas nepohrdne slovenskou lidovou písní a cizí mu nejsou ani marocké písně beduínů. V mládí působil v Maroku, kde obchodoval s mírovými raketami velmi krátkého doletu.

“V podstatě to bylo jen z kuchyně na dvorek,” uvedl premiér a prezident ho vtipně doplnil, že nejkratší možný dolet je nula a to už je pak vlastně ten mír.

Premiér Babiš a prezident Zeman byli dobře naladěni.

Prezident svým mladistvým vzhledem zcela rozptýlil pohybnosti o svém zdraví. Pozorný pozorovatel si jistě všiml, že na fotografii, kterou pořídil prezidentův fotograf Jiří “Samospoušť” Ovčáček, není nikde v dohledu prezidentova slavná hůlka. V její rukojeti má podle legendy štamprle. Tak buď jí vypil celou, nebo už líp chodí.

Sako šil Ovčáček

Oba nejmocnější muži se na ostře sledovanou schůzku oblékli jak náleží. Nepřišli tedy v nátělnících, slamácích a kraťasech, i když bylo vedro jako v pouštním stanu. Premiér Babiš zvolil celotělovou šedou a kravatu, která by jen mírně barvoslepému také mohla připomínat šedou. Když to tedy shrneme hudebně – kulturním slangem: “Premiér ladil”.

Prezident Zeman nahmátl ve skříni úplně stejné sako jako měl Babiš. To Zemanovo ale nešil Hugo Boss, nýbrž Ovčáček, který – když zrovna nefotí, rád šije a plete. V Lánech bývá často k vidění za stavem, též rád u stájí batikuje.

Kalhoty měl prezident temně šedé – dostal je darem od Fidela Castra blahé paměti v době, kdy americká blokáda přituhla. S košilí se prezident vůbec nepáral – nahmátl na polici růžovou, která mu pak pěkně ladila s lícemi.

Ekologova volba

Zatímco si oba znalci kultury pochutnávali na lívancích, pod okny jim řádila bojůvka radikálních ekologů v rámci akce Milion chvilek pro demokracii a proti CO2. Zanechali za sebou rozložitelné kelímky a hlubokou uhlíkovou stopu, kterou pak musel Ovčáček zametat.

Ani ekolog nepohrdne možností zabít dvě mouchy jednou ranou. Lívance na stole před oběma nejmocnější muži, kteří stojí v cestě zrušení Benešových dekretů a jsou proti předání jaderné elektrárny Temelín americkému mírovému programu, se vyzývavě leskly.

Ochutnávač snědl guláš

Prezident Miloš Zeman na dotaz redakce Argumenty a fakta vzkázal: „Kdysi jsem měl ochutnavače, aniž bych o tom věděl. A ten ochutnavač mi jednou snědl můj guláš. Tak jsem ho odhalil. Pokud vím, tak dnes žádného ochutnavače nemám a jsem tomu rád.“

Závěrem se oba muži shodli, že každá kultura je v podstatě sociálně demokratická, a že je třeba se vymezit proti pirátskému šíření kopií.

Pak ocenili práci Klementina, které zachytilo ten den teplotní rekord, a shodli se, že by stálo za zkoušku, kdyby někdy měřilo počasí také Rudolfinum.

Příští kulturní matiné na nejvyšší úrovni prý bude někdy na konci srpna, ale kdo ví.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh