Nejnebezpečnější vražedkyně Česka zmizela. Je těhotná, nebezpečná a neznámo kde. Podle znalce může vraždit znovu. Vmísí se mezi imigranty v Německu?

Těhotná vražedkyně Petra Janáková (29) zmizela a není známo, kde je. Její stopa končí v Jilemnici u Vrchlabí. Podle znaleckého posudku je nebezpečná. Z vězení jí propustili před několika měsíci kvůli těhotenství. Porodit má v září, je tedy v sedmém měsíci.

Útěk těhotné vražedkyně předvídal portál Argumenty a fakta již před více než měsícem.

Janáková byla odsouzená na 28 let vězení za vraždu, několik pokusů a plánování dalších. Je jednou z nejnebezpečnější žen v Česku. Vyšší tresty za vraždy mají jen tři ženy, které byly odsouzeny na doživotí. Podle znaleckého posudku socializace Janákové takřka vyloučena a je vysoká možnost, že bude vraždit znova.

Pochybil soud?

„Propustili jsme ji bez jakýchkoli omezení, protože jsme podle zákona nemohli jinak,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě. Není to však docela pravda.

Soud při propuštění Janákové jednal podle § 325 Trestního řádu, kde je uvedeno: (1) “Předseda senátu vždy přeruší výkon trestu na těhotné ženě nebo matce dítěte mladšího jednoho roku.” Ve stejném paragrafu je však též uvedeno (2): “Je-li obava, že odsouzený uprchne, nebo zneužívá-li povoleného přerušení, předseda senátu přerušení výkonu trestu odvolá.”

Soud tedy měl možnost nechat těhotnou nebezpečnou vražedkyni ve vězení kvůli možnosti útěku, ale nevyužil ji. Možnost uprchnutí se vzhledem ke znaleckému posudku, vypracovaném před doživotním rozsudkem Janákové, rovná takřka jistotě. Do vězení se má vrátit podle zákona rok po narození dítěte, tedy v září 2020. Pokud by to udělala, musela by si odsedět ještě 27 let. Jaký by byl osud dítěte, se lze jen dohadovat.

Mezi imigranty

Po propuštění odjela Janáková do Jilemnice. Tam ji však sousedé nechtěli, tak proti ní sepsali petici. Než zmizela, chodila prý sedávat ke kašně na náměstí. Podle výpovědí sousedů se odstěhovala za bratrem Chomutova. Z tohoto města však o ní nejsou žádné zprávy.

Vražedkyně Janáková se tak může pohybovat prakticky kdekoli. Policie ji nehlídá. Není vyloučeno, že opustila republiku. Prý s ní zmizel i pas. Ten ovšem na přechod hranic do okolních zemí nepotřebuje. Některé státy umožňují, že dítě dostane občanství, pokud se narodí na jejich území. Toho by mohla Janáková využít.

Další možností je, že se vmísí mezi imigranty, směřující do Německa. Pak by stačilo prohlásit, že je třeba ze Sýrie a chce se stát Němkou. Sem míří ročně statisíce imigrantů, mnozí bez dokladů. Není známo, zda umí Janáková německy, ale měla v Jilemnici bar, kam chodili i němečtí zákazníci.

Jak otěhotněla

Policie vyšetřuje, jak mohla ve vězení otěhotnět. Možností je několik. Janáková obvinila ze znásilnění tři dozorce, údajně měla poměr s kuchařem. Tyto verze však mohou souviset s její lhavostí, konstatovanou ve znaleckém posudku.

Nejpravděpodobnější možností je, že si sehnala sperma přímo ve věznici metodou, zvanou „koňování“. Tedy že jí někdo ve vazební věznici poslal „zásilku“ na provázku oknem. V době otěhotnění byla Janáková ve smíšené vazební věznici.

Není ani vyloučeno, že sperma do věznice někdo propašoval, možná její matka, která ji pravidelně navštěvovala. K otěhotnění stačí jen malé množství spermatu, takže obelstít kontrolu ve věznici by neměl být problém. Dávku šlo přenést například v malé nádobce umístěné v tužce, v jehlici do vlasů, v botě, nebo v ústech.

Vyšetřování vázne, prý se čeká na porod, aby mohly být provedeny testy DNA. Pokud ale Janáková zmizí i s dítětem, nebude možné testy provést.

Jak vraždila

Nad brutalitou, se kterou vraždila, se tají dech. 31. července 2017 zastřelila Janáková zezadu do hlavy sběratele (50) mincí a známek z Prahy. Pod záminkou, že mají něco na prodej, ho s manželem vylákala na schůzku a pak ho zabila při společné jízdě autem. S manželem pak odtáhli mrtvé tělo do kukuřičného pole. Ukradli muži telefon 34 tisíc korun. Janáková se k vraždě přiznala.

Stejný osud chystali manželé Janákovy i dalším nejméně dvěma sběratelům, které měla Janáková střelit zezadu do hlavy v okamžiku, kdy si budou prohlížet domnělou sbírku v kufru auta. Jeden muž schůzku na poslední chvíli zrušil, druhému zachránilo život, že předem napsal esemesku, že přijede bez peněz a nabízené předměty chce nejprve vidět. Proto na schůzku nedorazili.

Janáková s manželem se dvakrát se pokusili o vraždu zaměstnance svého baru, který provozovali v Nové Pace. Přemluvily ho, ať uzavře životní pojistku na milión korun. Akci připravili společně se známým z pojišťovny (dostal 8 let). Poprvé do pojištěného zaměstnance najížděli autem, ale utekl. Krátce na to ho omámili rohypnolem a posadili do auta, aby havaroval. Manžel Janákové dostal o rok nižší trest.

Budou další?

Ženské věznice v celé zemi prý posílily kontroly, ale zabránit předávce malého množství spermatu je takřka vyloučené. V českých věznicích je několik tisíc žen, s délkou trestu nad deset let je jejich počet v řádech desítek až stovek.

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová již iniciovala práce na návrhu změny zákona, který by umožnil ženy v situaci Janákové ponechat za mřížemi.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh