Hamáčkova estébácká novela: Vítejte zpátky v totalitě! Odposlechy jako jistota. Že je to v rozporu s Ústavou nevadí? Zavřít mohou každého a za cokoliv. Stačí říct: Putin. Nebo: Černoch. Nebo… Cvak!

KOMENTÁŘ: V naprosté tichosti a v přítmí schválila vláda novelu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), která vrací Českou republiku o 30 let nazpátek, kdy životy občanů byly v rukách tajných služeb. V předvečer 30. výročí 17. listopadu jde o takřka symbolický akt.

Propojení policie a tajných služeb může být chápáno jako hranice, kde končí svoboda a začíná vězení.


“Zdravíme pana Hamáčka,” takto již lze zahájit každý telefonní hovor, když váda odklepla Hamáčkův návrh na informační propojení policie a tajných služeb. V praxi to znamená, že když policie vyšetřuje nějaký trestný čin, může spolupracovat s tajnými službami, což se týká především kontrarozvědky BIS.


Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Policie může podle této novely odposlouchávat telefony takřka bez omezení (nebo využívat odposlechů od tajných služeb), ale také vypínat “počítačové systémy” (servery), nebo například sestřelovat drony.

Je znepokojivé, že jiné politické strany na Hamáčkovu novelu nijak nereagují. Může být mimo jiné použita i jako zbraň proti nim, nebo proti nepohodlným novinářům.


Ještě vylepšená StB

Hamáčkova novela je ještě větší invazí do soukromí a svobod občanů, než tomu bylo za časů StB před listopadem 89, protože tehdy nebyly ani mobily a počítače. Teď už je kontrola absolutní a vlastně ani není třeba agentů. Skrze telefon lze jak známo snadno zjistit, kde jste byli a jak dlouho.

Našinec už si zvykl, že jakákoli zmínka na facebooku, byť míněná v nadsázce, může být použita proti němu, a slouží jako důkaz, na jehož základě může být odsouzen. Totéž již platí i o telefonních hovorech, protože odposloucháván může být úplně každý a v podstatě pod jakoukoli záminkou.


Vyzvědač je když…

Vnitro svou totalitní novelu obhajuje tím, že policie bude smět informace získané tajnými službami využít jen v omezených případech, například při vyšetřování vyzvědačství. Pod pojem “vyzvědačství” se přitom dá vsunout v podstatě cokoli. Vlastně stačí, když si podezřele často zadáte do googlu výrazy Putin, nebo Čína.

Ředitel BIS Michal Koudelka, lovec ruských a čínských agentů

V podstatě i slovo “černoch”, nebo výraz “cikán” může být definováno jako “šíření rasové nenávisti”, za což hrozí trest až tři roky odnětí svobody.

V okamžiku, kdy policie nebo BIS tento výraz zachytí ve vašem telefonním hovoru (s někým, koho již vyšetřuje), může vás začít odposlouchávat legálně a postupně i všechny, se kterými jste v telefonickém kontaktu. Vznikne tak síť, jejíž jedinou mezí je kapacita policie.


Rozpor s Ústavou

Hamáčkova novela byla schválena přesto, že je v rozporu s nálezem Ústavního soudu z roku 2008. Ze stejného důvodu s ní nesouhlasí například vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, nebo Česká advokátní komora.

Naopak velký přínos spatřuje v novele ředitel BIS Michal Koudelka, který proslul jako lovec neexistujících ruských a čínských agentů. Dle něj by došlo k lepší ochraně země.

„Čas od času se dostáváme do situací, kdy máme informace, které nelze použít v procesech, protože jsou získané našimi prostředky,“ libuje si Koudelka, jehož práci ostře kritizuje například prezident Miloš Zeman.


ČSSD jako vládní náplava správně tuší, že její šance v příštích volbách roku 2021 se začínají nebezpečně blížit nule, respektivě pětiprocentní hranici, nutné pro vstup do parlamentu.

Aktuální průzkum agentury STEM (zveřejněný dnes)

Podle posledního průzkumu agentury STEM má ČSSD podporu 6,5 % (ve volbách 2017 měla 7,3 %). Budí to dojem, že se snaží využít času, který ji zbývá, k prosazení těch nenechutnějších zákonů.

Redakce Argumenty & Fakta se ze srdce přimlouvá, aby čtenáři tuto extrémistickou stranu již nikdy nevolili.


Upozornění: Výše uvedený text může obsahovat prvky nadsázky a politické satiry.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh