To snad ne! Odpůrkyně sochy maršála Koněva klade věnce k pomníku nacistického generála. Prý to byl skutečný hrdina

V pořadu Máte Slovo na téma sochy maršála Koněva vystoupila 26. 9. mezi diskutujícími aktivistka Eugenie Číhalová, bouřlivá odpůrkyně pomníku osvoboditele Prahy a obdivovatelka Vlasovovy armády.

Podle aktivistky Číhalové by měla být socha maršála Koněva ihned odstraněna, prý to tam jen hyzdí, a Prahu podle ní neosvobodila Rudá armáda, ale Vlasovci. Diskuse v pořadu Máte slovo byla velmi bouřlivá. Moderátorka České televize Michaela Jílková se netajila svými sympatiemi k odpůrcům maršála Koněva.

Aktivistka Číhalová je členkou Rady vlády České republiky pro národnostní menšiny. Zastupuje zde Rusko (!). Je členkou spolku pro vědu o laboratorních zvířatech.


Na veřejnosti se krátce po odvysílání pořadu Máte Slovo objevily fotografie, na kterých klade aktivistka Číhalová věnce na hrob nacistického generála Helmutha von Pannwitz na hřbitově u města Lienz v Tyrolích.


Aktivistka Číhalová (v bílém kostýmu) u hrobu nacistického generála Helmutha von Pannwitz

Aktivistka Číhalová organizuje demonstrace proti prezidentovi Zemanovi a premiérovi Babišovi, patří mezi spoluorganizátory protivládních demonstrací Milionu chvilek. Její guru je zakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, kde socha maršála Koněva stojí, je také z TOP 09 a chce pomník odstranit. Ministr kultury Ruské federace označil Koláře za “oblastního Gauleitera” (vedoucího regionální pobočky NSDAP).


Generál Helmuth von Panwitz, válečný zločinec

Helmuth von Pannwitz (1898-1947) byl nacistický generál, Obergruppenführer SS, paramilitárních jednotek NSDAP. Byl u vzniku NSDAP od samého počátku jako člen jednotek SA, což bylo něco jako HItlerova ochranka. Je nositelem řádu Železného kříže a mnoha dalších nacistických vyznamenání.

Za války se proslavil se bojem proti jugoslávským partyzánům, který vedl s mimořádnou krutostí, a boji na Ukrajině. Velel divizi kozáků, patřící pod velení SS. Jeho vojáci vypalovali vesnice, znásilňovali a vraždili místní obyvatelstvo.


Video z vystoupení aktivistky Číhalové v pořadu Máte Slovo 26. 9. 2019


Již v pořadu Máte slovo zaznělo, že měla aktivistka na facebooku vystavenou také fotku Ivana Nikitiče Kononova, bojujícího v jednotkách SS. U fotky nápis “Sláva kozákům”. Když moderátorka Jílková aktivistku požádala, zda to může vysvětlit, odmítla. Fotku již z facebooku aktivistka odstranila.


Celý pořad Máte slovo na téma maršál Koněv ZDE


Aktivistka Číhalová v pořadu Máte slobo brojila za odstranění sochy maršála Koněva

Generál Ivan Nikitič Kononov původně bojoval v Rudé armádě, kde mimo jiné vykonával funkci politruka. V roce 1941 padl do zajetí (zajal ho výše zmíněný nacista Helmuth von Pannwitz) a stejně horlivě jako za Rudou Armádu začal bojovat za Hitlera a Říši.

Generál Kononov, velitel kozáků

V čele kozáků vraždil Kononov mimo jiné jugoslávské partyzány i civilní obyvatelstvo. Později ze stal generálem ROA, známé jako Vlasovova armáda, nebo také “armáda zrádců”, která byla součástí nacistických vojsk.

Kononov měl to štěstí, že padl do amerického zajetí. V letech 1946 až 1948 žil v Mnichově. V roce 1948 odcestoval do Austrálie. Tam zahynul v roce 1967 při automobilové nehodě.


Aktivista Číhalová je příznivkyní Evropské unie

Aktivistka Číhalová se zakladatelem TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Generál Helmuth von Pannwitz a generál Ivan Nikitič Kononov mají své stoupence a jejich kozácký příběh je opředen romantickými mýty.


Video ze života nacistických kozáků ZDE


Oba generálové Hitlerovy armády jsou někdy popisování jako vzorní vojáci a “hodní esesáci”. Von Panwitz byl mezi kozáky oblíben, chodil oblečený jako oni (někteří kozáci zas naopak nosili německé uniformy) a navštěvoval pravoslavné bohoslužby. Vysloužil si u nich titul Nejvyšší ataman.

Rodina generála von Pannwitze pořádala v roce 1996 o jeho rehabilitaci, ale nakonec neúspěšně.


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh