Karel Gott: Předpověděl 11. září, neomarxisty, exodus imigrantů, nové svazáky… Tehdy se mu smáli, dnes je z toho mrazí. Šokující zpověď Mistra poté, co mu řekli, že má rakovinu

Karel Gott (†80) poskytl za svůj život dva velké rozhovory, ve kterých vyděsil novináře a šokoval veřejnost. Tehdy se mu smáli, ale dnes z toho mrazí. Nejprve se mainstream snažil tyto zpovědi zlehčovat, že prý blouzní o iluminátech… a nakonec Gotta zcenzurovali.

Jako moto jsme vybrali: “Ten pramen strašáků, které na nás vypouštějí média, přece někde je – a má nějaký cíl”.


Záběr z filmu Zvířecí farma (George Orwell)

První takový rozhovor poskytl Karel Gott médiím v červnu 2001 (tedy tři měsíce před pádem mrakodrapů v New Yorku 11. září) pro Lidové noviny. Druhý v dubnu 2016 (po návratu z nemocnice, kde se dozvěděl, že má rakovinu) pro časopis Týden.


Mnozí čtenáři portálu Agumenty & Fakta tyto rozhovory zřejmě většinou znají, ale možná ne, nebo je pozapomněli, takže jsme z nich vybrali nejvýživnější pasáže a rozdělili je pro přehlednost do kapitol.


První rozhovor (před 11. zářím)

Zřícení mrakodrapů v New Yorku 11. září 2001.

O blížícím se konfliktu

“Studená válka skončila, ale narůstá ekonomická nerovnováha mezi křesťanským a islámským světem.”

“Že si Západ s Východem si nikdy neublíží, to už mně bylo jasné dávno. Tady bezvadně fungoval efekt rovnováhy a vzájemného zastrašování, to byla perfektní vojenská strategie – obě strany si vzájemně hlásily a kontrolovaly i schvalovaly každý vojenský krok, jako ten u nás v roce 1968.”


O neomarxismu

“Když jsem poprvé odjel na Západ (v roce 1963, Západní Berlín, pozn. red.), zmínil jsem se o našich poměrech a byl jsem kritizován, že to špatně vidím. Všichni byli levicoví, měli Che Guevaru a mleli, že je třeba myslet na většinu.”

Obálka knihy Zvířecí farma

“Těšil jsem se do svobodného světa, že se konečně nadechnu, a místo toho jsem koukal jako blázen, kde to jsem.”

“Nemohl jsem s nimi diskutovat, byli strašně radikální, nesmiřitelní až zlí…”

“Nabyl jsem přesvědčení, že komunistický systém ve východní Evropě vlastně Západu vyhovuje. A my jsme byli takové pokusné terárium.”


O totalitní nadvládě

“Celosvětové dění směřuje k totální globalizaci, která vyústí v jednu totalitní světovládu. Časem všechny malé banky padnou – už to pomalu začíná, bankovní giganti budou fúzovat, až nakonec zbude jediný bankovní dům, který bude všem diktovat.”

“Vznikne jedna světová měna, která bude všechno řídit, a pak už je jen krůček k bezhotovostnímu platebnímu systému pomocí mikročipů a laserových neviditelných kódů. Nejspíš je budeme mít zabudované v těle. A tím bude možné z jednoho vládního centra získat o každém informaci a každého kontrolovat.”

“Už si na to zvykáme, vnímáme to jako samozřejmost – ta identifikační čísla jsou kreditní karty. Zatím je to velmi příjemné a i další vývoj v tomto směru nám bude připadat praktický, výhodný a hlavně pohodlný, ale časem zjistíme, že jsme se stali objektem nejenom kontroly, ale i manipulace s myšlením.”


Srovnání s minulým režimem

“Bojím se toho, že se nakonec naplní všechny orwellovské vize, které při svém vzniku vypadaly tak neskutečné. Napadlo mě, že možná přijde doba, třeba se jí ještě dožiji, kdy budeme nostalgicky vzpomínat na minulé totality.”

“V každém případě, když už se tehdy nedalo dělat vůbec nic, tak si aspoň lidé mohli pro sebe nechat své myšlenky a názory.”


O době po 17. listopadu 1989

“V té době jedno sugerování do vědomí lidí vystřídalo druhé – určovalo se, koho odmítat, kritizovat a kdo je nedotknutelný. Mnozí si pak dávali pozor, aby si se mnou nezadali, a vyčkávali.”

“Naštěstí pro mě rozhodlo publikum, kterému nikdo nemohl zabránit přijít na koncert nebo poslat svůj hlas do ankety.”

“Mezi mými nepřáteli se objevili staronoví známí. Připadali mně, jako by byli vyklonovaní, podobali se sobě jako vejce vejci.”

“Dřív neměli dost odvahy. Všimněte si, že v nové době neútočili na ty, kteří minulý režim vytvářeli. To aby nenarazili na ty nedotknutelné.”


Druhý rozhovor z dubna 2016 (poté, co se dozvěděl, že má rakovinu)

O strachu jako zbrani

“Vždycky jsou přece věci jinak, než jak vypadají. Ten pramen strašáků, které na nás vypouštějí média, přece někde je a má nějaký cíl.”

“O to tolik nejde, co je zrovna teď. Mluvím spíš o celém tom pravěkém způsobu, jak udržovat lidi v poslušnosti – nahánět jim strach.”


O náboženství jako zámince k válce

“Ostatně podívejte, jak se takové věci pravidelně opakují. Byli tu sebevražední útočníci v Paříži. Pak velká aféra s uprchlíky v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech, kde obtěžovali ženy. A sotva to trochu utichlo, hned se objeví další útok. Nečekaně, přímo v centru evropského dění – v Bruselu.”

“Dává se to za vinu náboženství, ale to s tím nemá co dělat… Náboženství za ní (za migrační krizí, pozn. red.) nestojí, to je jen prostředek k válce.”


O záměru mocných

“Stojí za tím oslabit Evropu. Pokus dostat sem diverzanty je jen moderní způsob války. Dělají to důmyslně, strkají před kamery novinářů děti. Viděli jste to také, ne? Nepřemýšlíte o tom? Podívejte, jak se ty děti prosebně dívají… A nepomozte jim…”

“Ale za nimi jsou k zahlédnutí mladíci s mobilními telefony, kteří kalkulují, posílají si zprávy a tvrdí, že jdou za příbuznými do Evropy. Jsou oblečení jako málokdo v Praze, mají moderní sportovní ohozy a síla a energie z nich jen čiší. Tak těm máme pomáhat?… Ten, kdo je posílá, ví dobře, proč to dělá.”

“Tušení mám. Ale bojím se to vyslovit. Je to nebezpečné. Je to velmi tenký led.”


Cenzura Gotta

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh