Děsivá kauza Lucie Groene Odkolek: Dezinformační kampaň České televize pod drobnohledem youtubera Kubáska. VIDEO. “Tolik lží na jednom místě! Šílené, jak ČT zachází s fakty!” ČT jako nástroj osobní pomsty přeplacených redaktorů?

Mistrovská analýza! Youtuber František Kubásek provedl analýzu reportáže České televize a našel tolik lží, že by se styděl i nejpokleslejší bulvár. “Když pod hrozbou exekuce musíte povinně platit koncesionářském poplatky očekáváte od média veřejné služby zásady jako objektivita, ověření zdrojů a pravdivost. Děje se však pravý opak,” říká Kubásek. Tady je důkaz.Odvážná analýza Františka Kubáska v jeho oblíbeném pořadu Skutečně nekorektně

Podle analýzy Františka Kubáska se stala novinářka Lucie Groene Odkolek terčem pomlouvačné kampaně pořadu Reportéři České televize. Není to poprvé, co se vedoucí pořadu Marek Wollner dostává do situace, která zavání totálním selháním základů novinářské profese.

“Je tu mimo jiné také kauza Lidice, kde došlo k hrubému zkreslení faktům a mnoho dalších. Pořad Reportéři ČT dlouhodobě a nyní stále častěji budí dojem, že jde o vyřizování osobních účtů ze strany pana Wollnera a některých redaktorů,” řekl denku Arfa.cz zdroj z Rady České televize, který si nepřál být jmenován.
Vyřizují si zaměstnanci přes ČT osobní účty?

Z poslední doby jmenujme osoby, které se jako by staly terčem “investigace”, ač reportáže budily silný dojem politické objednávky a osobní pomsty člena redakce: Rastislav Mynář, Jana Bobošíková, Andrej Babiš.


Kontroverzní dramaturg Wollner – na jeho bulvární pojetí “seriozní” žurnalistiky se snáší kritika ze všech stran

Pořad Reportéři České televize je vysílán každé pondělí. Na obrazovkách je od roku 2004, řídí ho kontroverzní novinář Marek Wollner. Pořad bývá kritizován pro rezignaci na základní novinářské principy a označován za propagandu – společně s pořady Otázky Václava Moravce, 168 hodin a hlavním zpravodajstvím.


Autor dezinformační reportáže David Vondráček

“Youtuber František Kubásek odvedl při analýze reportáže skvělou práci. Ostatně takto by to mělo vypadat po každé dílu kontroverzního pořadu Reportéři ČT. Je třeba provést odbornou analýzu, zhodnotit hodnověrnost zdrojů, případnou pokřivenost tématu – a také důvod, proč je zařazen,” říká zdroj Arfa.cz.

Lucie Groene Odkolek není žádná superstar české politiky nebo obchodu. Možná právě proto se na ní Česká televize vyřádila zcela bez zábran.
Kubásek: Česká televize lže za naše peníze

“Česká televize však nenabízí objektivitu, ověření zdrojů a pravdivost. Ukážu vám to na konkrétním případu z pořadu reportéři ČT. Ukážeme si, jak často je schopno lhát médium veřejné služby,” uvádí youtuber František Kubásek se svém pořadu Skutečně nekorektně, který má na sociálních ítích statisíce shlédnutí.

František Kubásek se zaměřil na reportáž o političce Lucii Groene Odkolek. “Reportáž o ni natočil David Vondráček a jde o takovou snůšku nesmyslů a lží, že její rozbor poslouží k tomu, abyste pochopili, jak Česká televize lže a manipuluje. Jak zachází s fakty.”Hned v úvodu Kubásek poukazuje na to, že České televize tvrdí, že se nepodařilo potvrdit, že Lucie Groene studovala v Michiganu. “Nebyl problém pořídit si důkaz přímo z této školy v podobě videovzkazu.” Majitel této školy navíc potvrdil, že ho nikdo z České televize nekontaktoval, nedostal řádný e-mail nebo dopis.
Ohledně studia Lucie Groene Česká televize lže hned podruhé. Spolupracovník ČT v Německu tvrdí, že nenašel žádný důkaz její bakalářské práce – čím mělo být naznačeno, že v Německu na Humboldtově univerzitě nestudovala a ted lže. “Nebyl problém, si tuto informaci dohledat. Lucie studovala v Německu dokonce v době natáčení reportáže.”

S bakálářskou prací šlo ze strany České televize o kluzký trik – v Německu lze studovat třeba šest bez nutnosti zakončit studium diplomovou či bakalářskou prací.


Kluzká výmluva na ochranu zdroje

Lucie Groen Odkolek se po shlédnutí reportáže České televize zhrozila a napsal žádost a dotazem, jak si Česká televize ověřuje informace.

Odpověď ze strany ČT: “Odmítnuto.” Důvod – ochrana novinářských zdrojů.


Vše začalo kolem Vánoc, kdy se jí podle jejích slov ozval redaktor Vondráček z České televize s tím, že mu je sympatická její snaha o rekonstrukci hrobu Odkolků na Malostranském hřbitovu a chtěl by o tom natočit reportáž.

„Na všechny jeho dotazy jsem mu otevřeně odpovídala, poslala všechny informace i to, že svůj původ odvozuji od Frederiky Josefy Odkolek, která byla sestrou Franze Odkolka, který je na Malostranském hřbitově pohřbený. Každý asi ví, že jméno Odkolek jsem převzala minulý rok, a to v souvislosti se sporem o ochrannou známku,“ vysvětluje Lucie Groene Odkolek.Lucie dodává, že nikdy netvrdila, že je „dědičkou pekáren“, ale že je přímým potomkem Frederiky Odkolek. „To je pravda a snažila jsem se mu vysvětlit, že to musím dokládat soudu, aby tedy počkal, jak soud rozhodne, a neovlivňoval situaci předem,“ uvedla novinářka.


Česká televize odvysílala dezinformační reportáž o Lucii Groene Odkolek dne 3. 3. 2020. Ve stejném pořadu diváci shlédli totálně z prstu vycucanou reportáž o údajném šéfredaktorovi alternativního portálu Aeronet.


Reportáž ČT o Lucii Groene Odkolek ZDE
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh