Koronavirus: Dezinformační média šíří falešné zprávy o údajném selhání vlády v boji s epidemií. BIS je ve střehu

Zvítězíme. Vedlejším produktem boje s epidemií koronaviru je posílení těch, kteří ji přemohou, shodují se politologové. Není proto divu, že protivládní média odhazují zábrany a vypouštějí jednu dezinformaci za druhou.

Jako by nenávistná kampaň “AntiBabiš” byla víc, než smířlivý klid zbraní v době, kdy národ bojuje s těžkou zkouškou.

Tou nejnovější “fake news” je článek dezinformačního webu Hlídací pes, který dnes uvedl: “Selhání vlády. Bezpečnostní informační služba informovala už loni v prosinci vládu o nedostatečném počtu ochranných pomůcek.”


Článek na dezinformačním webu Hlídací pes (14. 3. 2020)

Mluvčí BIS Ladislav Šticha

Lživé obvinění

To je hodně drsné obvinění – a navíc kompletně vycucané z prstu. Za tohle by byl padák i v nejpokleslejším bulváru typu “Na kafíčko s celebritou”.


Mluvčí BIS pan Ladislav Šticha se ozval záhy po uveřejnění článku, a to na twitteru: “Dnešní informace webu Hlídací pes o údajné zprávě pro vládu, ve které měla BIS už v prosinci varovat před nedostatkem ochranných pomůcek není pravdivá. Intenzivně se věnujeme jakýmkoliv případným pokusům o zneužití současné situace.”Redakce dezinformačního webu Hlídací pes následně článek místo jeho stažení doplnila o větu, že mluvčí BIS pan Šticha uvedl, že informace není pravdivá. Pomlouvačný text o “selhání vlády” však nestáhla – ačkoli byla informace “o zdroji z BIS” jeho těžištěm.


Za pozornost stojí i výmluva autora, hraničící s arogancí. Na místě by byla přinejmenším omluva. Místo ní přichází tupý odkaz na “ochranu zdroje”, který podle všeho neexistuje.

Autor nebyl k napsání článku motivován “exkluzivní informací”, ale “ideologií”, kterou vyznává (AntiBabiš).


To je přesně to, jak by žurnalistika (nota bene tvářící se jako nezávislá) neměla vypadat.


Autor říká: “To jsme nelhali my, ale lhal náš zdroj, který neprozradíme“. Přesně tak znějí výmluvy redaktorek bulváru pro ženy. Podstata článku navíc není “nedostatek ochranných pomůcek”, ale “BIS upozornila vládu”. Může se stát, že zdroj (je-li jaký) selže. Ale pak musí následovat omluva a stažení článku.

Dlouho zcela neznámý dezinformační web Hlídací pes proslavil loni na podzim moderátor Xaver Veselý otázkou “Hlídací kdo?“. A následně také návštěvou napojeného Ústavu nezávislé žurnalistiky na adrese vybydlené budky v brdských lesích.


Xaver u zdroje: Chajda zarostlá kopřivou, ale hojně citovaná Českou televizí

Vyvracení pravdivých zpráv

Do boje proti rostoucím preferencím premiéra Babiše se pouštějí také další dezinformační weby, potácející se na periferii zájmu čtenářů, ale s o to tučnějšími dotacemi.

Například dezinformační web Manipulátoři, který se údajně zabývá tím, že odhaluje údajné falešné zprávy, ale ve skutečnosti je šíří, případně “vyvrací” jen ty, které se mu hodí. Svou dojemnou snahu o vykazování činnosti upřel na vyvracení pravdivých zpráv.


Například tuto zprávu:Dezinformační web ji “uvedl na pravou míru” tím, že ano, vojáci USA skutečně v počtu desítek tisíc putují Evropou, ale oni za to nemohou, protože nemohli vědět předem, že vypukne epidemie koronaviru.


Ve vedení dezinformačního webu Manipulátoři jsou extremisté, registrovaní ministerstvem vnitra. Ideologicky zatížený web, který se zabývá “uváděním zpráv na pravou míru (Watchdog, Fact Checker, Hoax Hunter…), je protimluv. Takový web je nebezpečný víc, než média, u nichž jistou míru nadsázky předpokládáme a tolerujeme.

Falešné zprávy se budou množit s blížím se koncem epidemie (Čína už hlásí vítězství). ARFA.cz zůstává ve střehu. Budeme dezinformátory sledovat – a vy sledujte ARFA.cz
Nepřehlédněte:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh