Havlova plovoucí lavička: Zneužití odkazu kultovního prezidenta? Probourané zábradlí, navrtaná zeď a nástupiště pro lodě soukromé firmy.

Probourat památkově chráněné zábradí ve jménu Václava Havla? Bohužel – to není vtip. Firma provozující vyjížďky lodí už získala klíčové povolení. Pod probouraným zábradlím na Alšově nábřeží se má navrtat zeď a postavit schodiště. To má vést na pontón s lavičkou Václava Havla. Problémem může být i statika zdi a ochrana proti povodním.

U pontónu pak bude přístaviště lodí soukromé firmy. O této nevídané záležitosti informovaly jako první nové Novoměstské noviny, vycházející na Novém Městě v Praze 1. Toto oblíbené periodikum respektuje roli Václava Havla v revolučních událostech 1989, ale zároveň zdůrazňuje, že vztah prvního prezidenta k vodě byl obezřetný.

Novoměstské noviny červen 2019

Novoměstské noviny ZDE

„Bereme to jako obohacení veřejného prostoru a pražských nábřeží,“ říká ke svému návrhu ředitel společnosti Presidential Cruises Štěpán Rusňák, který s návrhem přišel a je velký obdivovatel Václava Havla. Jeho návrh získal podporu magistrátního památkáře Jiřího Skalického.

Proti se postavilo několik institucí, například památkáři z Národního památkového ústavu. “Uděláme všechno proto, aby se z těchto míst nestaly další turistické atrakce,“ vyjádřil se ředitel pražského pracoviště NBÚ Ondřej Šefců.

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 9, která umístění pamětních laviček věnovaných Václavu Havlovi schvaluje, se staví k projektu zdrženlivě a vyčkává. Jediný orgán, který tomu může zabránit, je Rada magistrátu hl. m. Prahy. Ten bude záležitosti jednat v nejbližších dnech.

Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová na lavičce na Maltézském náměstí. Zdroj: Youtube

Lavičky Václava Havla, jejichž autorem je již zesnulý architekt Bořek Šípek, se staly obecně velmi lukrativní záležitostí, cena jedné se pohybuje v milionech korun. Tohle je ale zřejmě poprvé, kdy jde o zjevné zneužití jména prvního českého prezidenta a symbolu tzv. Sametové revoluce 1989 pro soukromé účely.

Novoměstské noviny červen 2019
titulní strana

Jen probourání zábradlí stojí desítky milionů korun a zatím to vypadá tak, že by je měl platit magistrát – pokud se nepostaví proti stanovisku svého památkáře Skalického. To je jediný způsob, jak stavbě soukromého přístaviště pod záminkou lavičky Václava Havla zabránit.

Pontón pro soukromé lodě s lavičkou pod probouraným zábradlím má být otevřen k výročí revoluce 17. listopadu (kulatých 30 let). Zvítězí láska a zábradlí nad prohnaností a šlapadlem?

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh