USA: Feťáci místo sportovců? Tady je 10 nejhorších případů. Heroin, amfetamin, vězení, lhaní pod přísahou…. Nový zákaz ruských sportovců na olympiádě a MS ve fotbale je odporný…

Rusko dnes bylo kvůli údajnému dopingu vyloučeno na dva roky z velkých sportovních soutěží včetně olympijských her v Tokiu 2021, zimních olympijských her v Pekingu 2022 či fotbalového mistrovství světa v Kataru 2022.
Zde je 10 nejkřiklavějších případů dopingu sportovců USA. Většinou jde o ty, jejichž příjmy dosahovaly desítky milionů dolarů ročně a byly tvářemi amerického sportu. Někteří zobali celou kariéru, jiní prodávali heroin.


1. Carl Lewis, atlet:
Efendrin mu lezl ušima

Největší hanba atletické historie. Lewis vyhrál deset zlatých olympijských medailí a deset zlatých na mistrovství světa. Byl vyhlášen „sportovcem století.“ Ukázalo se však, že užíval efedrin ve velkém, úřady o tom věděly, ale kryly to. Měl by vrátit všechny medaile.


loading…

2. Marion Jonesová, sprinterka:
Steroidy ve velkém

Brala drogy, lhala pod přísahou. Americká sprinterka byla hvězdou olympiády v Sydney v roce 2000 , kde vyhrála tři zlaté a dvě bronzové medaile. V roce 2007 přiznala, že před olympijskými hrami užívala steroidy. Následně přišla o všech pět medailí.


Arfa říká: Podlý ideologický tlak na Rusko skrze sportovce začal po Zimních olympijských hrách v Soči (únor 2014), které byly považovány za jedny z nejúžasnějších všech dob. Prezident Putin se tehdy neubránil dojetí. To ale ještě netušil, že USA připravily puč na Ukrajině (Majdan).


3. Lance Armstrong, cyklista:
Narkoman na kole

Když mu byl prokázán doping a přišel o všech sedm titulů z Tour de France. Také se pak přiznal. Tour de France vyhrál sedmkrát. Obdržel řadu mezinárodních ocenění, včetně cen Sportovec roku od časopisu Sports Illustrated (2002) a Světové sportovní ceny Laureus (2003).


loading…

4. Justin Gatlin, spinter:
Amfetamin non stop

Jeden z největších dopingových skandálů všech dob. Poprvé měl pozitivní dopingový test na amfetamin jako junior na mistrovství USA, což ho stálo rok závodění. V dubnu roku 2006 mu našli testosteron. Byl mu anulován světový rekord na 100 metrů a činnost pozastavena na čtyři roky. Nyní zase závodí, ale opět má potíže. Trénuje ho usvědčený dopingový uživatel Dennis Mitchell.


5. Dennis Mitchell, spinter:
doping, chlast a sex

Jeho výmluvu „pěti lahví piva a sex s manželkou alespoň čtyřikrát, to byly její narozeniny, zasloužila si lahůdku“, komise nepřijala. Zákaz závodů na dva roky poté, co test prokázal velmi vysokou hladinu testosteronu. Na olympijských hrách 1992 vyhrál se štafetou zlatou medaili v závodě 4 x 100 metrů.


6. Andre Agassi, tenista:
metamfetamin, pak plešatost

Americký tenista. Vyhrál všechny nejvýznamnější turnaje. V roce 1996 získal zlato na olympiádě v Atlantě. Divákům se líbil jeho agresivní styl, to ale netušili, proč je jak na perko. Ve své autobiografii přiznal, že během celé kariéry užíval stimulační drogu metamfetamin.


7. José Canseco, baseballista:
Steroidy po odpalu

Užíval anabolické steroidy, k čemuž se přiznal. Nejužitečnější hráč American League v roce 1986 a 1988. Šestkrát v All Stars týmu, čtyřikrát získal trofej pro nejlepšího ofenzivního hráče.


8. Tim Montgomery, sprinter:
Prodával heroin, sám zobal

Prominentní sprinter vytvořil v roce 2002 světový rekord na 100 m. Před olympijskými hrami v roce 2004 mu našli v těle zakázané látky. Všechny jeho výsledky od roku 2001 byly anulovány. „Čtyřikrát měsíčně jsem bral testosteron a růstové hormony,” přiznal. Ve stejném roce byl odsouzen na pět let do vězení za prodej heroinu.9. Tyson Gay, sprinter:
Steroidy místo dynama

Americký sprinter. V roce 2013 pozitivní test na doping. Steroidy. Pak nesměl rok závodit a přišel o mistrovství světa v Moskvě. Vzali mu olympijskou stříbrnou medaili ve štafetě 4 x 100 z roku 2012.


10. Alex Rodriguez, baseballista.
Po fetu mu to pálilo

Nejlépe placený hráč MLB. Přiznal užívání dopingu v letech 2010 až 2012. Jeho plat do té doby: 30 milionů dolarů ročně.


Arfa říká: Je opravdu odporné, jakým způsobem jednají komise pod vlivem USA s ruskými sportovci.
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh
5 1 vote
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímají nás tvoje myšlenky. Můžeš připojit komentář.x
()
x