Dvojí metr: Slavní sportovci USA, kteří brali drogy ve velkém, zdraví své ruské kolegy. Tady je 10 nejhorších případů zfetovaných amerických hrdinů. Příjmy: desítky milionů dolarů ročně. Kdo bral steroidy a kdo seděl jen za heroin?

Dvojí metr? Samozřejmě! Sport je politika. Mediálně – ideologická válka proti Rusku, vedená Spojenými státy má ve sportu svůj nejobludnější odraz. Rusko je kvůli údajnému dopingu šikanováno až do krajnosti, ponižováno, vysmíváno… Je však zcela jasné, že králem světového dopingu ve sportu jsou Spojené státy.

Rusko bylo před pár dny kvůli dopingu vyloučeno na čtyři roky z olympijských her a mistrovství světa, přičemž nejcitelněji to zasáhne atletiku. Ruští sportovci budou moci za určitých okolností závodit, ale ne pod vlajkou Ruské federace. Zatím není úplně jasné, zda se ti bude týkat i kolektivních sportů (hokej, fotbal). Důvodem je údajná manipulace s laboratorními testy. Pro hrdé Rusko je to tragédie.


Ideologicky – dopingový tlak na Rusko začal po Zimních olympijských hrách v Soči (únor 2014), které byly považovány za jedny z nejúžasnějších všech dob. Prezident Putin se tehdy neubránil dojetí. To ale ještě netušil, že plán je jiný. USA ještě během olympiády zorganizovaly puč na Ukrajině (Majdan).


Zde je 10 nekřiklavějších případů dopingu sportovců USA. Většinou jde o ty, jejichž příjmy dosahovaly desítky milionů dolarů ročně. Někteří zobali celou kariéru, jiní prodávali heroin.


Tim Montgomery, sprinter:
Pět let za heroin

Prominentní sprinter vytvořil v roce 2002 světový rekord na 100 m. Před olympijskými hrami v roce 2004 mu našli v těle zakázané látky. Všechny jeho výsledky od roku 2001 byly anulovány. „Čtyřikrát měsíčně jsem bral testosteron a růstové hormony. Ve stejném roce byl odsouzen na pět let do vězení za prodej heroinu.


Marion Jonesová, sprinterka:
Steroidy ve velkém

Americká sprinterka byla hvězdou olympiády v Sydney v roce 2000 , kde vyhrála tři zlaté a dvě bronzové medaile. V roce 2007 přiznala, že před olympijskými hrami užívala steroidy. Následně přišla o všech pět medailí. Musela si odpykat půlroční trest za to, že lhala pod přísahou.


Andre Agassi, tenista:
metamfetamin

Americký tenista. Vyhrál všechny nejvýznamnější turnaje. V roce 1996 získal zlato na olympiádě v Atlantě. Divákům se líbil jeho agresivní styl, to ale netušili, proč je jak na perko. Ve své autobiografii přiznal, že během celé kariéry užíval stimulační drogu metamfetamin.


Carl Lewis, sprinter:
Efendrin je to hvízdne

Jedno z největších atletických jmen historie. Vyhrál deset zlatých olympijských medailí a deset zlatách na mistrovství světa. Byl vyhlášen „sportovcem století.“ Ukázalo se však, že užíval efedrin. USA to zametly pod koberec, protože byl “příliš významný”.Dennis Mitchell, spinter:
doping a výmluva

Na olympijských hrách 1992 vyhrál se štafetou zlatou medaili v závodě 4 x 100 metrů. Pak zákaz závodů na dva roky poté, co test prokázal velmi vysokou hladinu testosteronu. Jeho výmluvu „pěti lahví piva a sex s manželkou alespoň čtyřikrát, to byly její narozeniny, zasloužila si lahůdku“, federace nepřijala a správně se to vyložila jako blouznění.


Justin Gatlin, spinter:
Zase v tom lítá

Bývalý držitel světového rekordu v běhu na 100 metrů. Poprvé měl pozitivní dopingový test na amfetamin jako junior na mistrovství USA, což ho stálo rok závodění. V dubnu roku 2006 mu našli testosteron. Byl mu anulován světový rekord a činnost pozastavena na čtyři roky. Šlo o jeden z největších dopingových skandálů všech dob. Nyní zase závodí, ale opět má potíže. Trénuje ho usvědčený dopingový uživatel Dennis Mitchell (viz výše).


Lance Armstrong, cyklista:
…a pak už jen z kopce

Cyklista. Tour de France vyhrál sedmkrát. Obdržel řadu mezinárodních ocenění, včetně cen Sportovec roku od časopisu Sports Illustrated (2002) a Světové sportovní ceny Laureus (2003). Když mu byl prokázán doping a přišel o všech sedm titulů z Tour de France. Také se pak přiznal.


José Canseco, baseballista:
Steroidy po odpalu

Americký baseballista. Nejužitečnější hráče American League v roce 1986 a 1988. Šestkrát v All Stars týmu, čtyřikrát získal trofej pro nejlepšího ofenzivního hráče. Později se přiznal, že užíval anabolické steroidy.


Tyson Gay, sprinter:
Svaly by bodly

Americký sprinter. V roce 2013 pozitivní test na doping. Steroidy. Pak nesměl rok závodit a přišel o mistrovství světa v Moskvě. Vzali mu olympijskou stříbrnou medaili ve štafetě 4 x 100 z roku 2012.


Alex Rodriguez , baseballista:
Doping jako meta

Slavný baseballista Alex Rodriguez z New York Yankees. Nejlépe placený hráč MLB. Přiznal užívání dopingu v letech 2010 až 2012. Jeho plat: 30 milionů dolarů ročně.


Je více verzí, jak s “dvojím metrem” naložit. Jedna z nich je: Zrušit všechny komise, ať si bere každý co chce. Počítá se jen výsledek.