Čína vrací úder: Peking vypověděl smlouvu s Prahou. Je to šílené. Škody jsou v řádech miliard – horší než povodně! Konec primátora Hřiba? Počítání už začalo, začne i revoluce na magistrátě?

Peking s okamžitou platností vypověděl partnerství s Prahou a pozastaví veškeré oficiální styky. Důvodem je hrubé vměšování vedení Prahy do vnitřních záležitostí Číny.

“Dodržování zásady jedné Číny je normou pro mezinárodní vztahy a též všeobecným konsensem mezinárodního společenství, včetně České republiky,“ uvedla včera Kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu v reakci na nedůstojný přístup vedení Prahy k tzv. sesterské smlouvě.


Ideologický postoj vedení Prahy k Číně, jejíž problematice nerozumí, nese nedozírné ekonomické škody. Problémy již hlásí české firmy, které působí na čínském trhu, nebo se na něj snaží proniknout.

Čína v reakci na kroky vedení Prahy zrušila leteckou linku do Prahy. Loni dosahoval český export do Číny 56 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 20 %. To se teď může změnit.


Samostatný Tchaj-wan uznává je hrstka zemí světa jako Haiti, nebo Belize. Jsou označeny oranžově.

Vedení Prahy si zjevně neuvědomuje, o jak citlivou záležitost jde. Už jen taškařice s vyvěšováním tibetských vlajek na radnice různých městských částí způsobila zadrhnutí slíbených čínských investic, tedy škodu v řádech stovek miliard korun.


O nedůstojném vypovězení smlouvy mezi Prahou a Pekingem rozhodla rada hlavního města Prahy (dne 7. října) právě kvůli výše zmíněné větě o “jedné Číně”. Vše musím ještě schválit zastupitelstvo, ale vzhledem k politickému rozložení sil na magistrátě je vysoce nepravděpodobné, že k revizi dojde. Pokud však ano, mohlo by to znamenat začátek revoluce na magistrátě, která může vyvrcholit obměnou vedení.


Primátor Prahy vyvěšuje vlajku TIbetu na pražský magistrát

Vypovězením smlouvy byl završen destruktivní, anarchistický proces, který začal loni po volbách na magistrát. Primátor Hřib například přijal předsedu tibetské exilové vlády, vyvěsil na magistrát tibetskou vlajku, nebo přes čínské protesty nevykázal z novoročního setkání diplomatů zástupce Tchaj-wanu.


Těžkou ránu dostaly snahy prezidenta Zemana o prohloubení spolupráce České republiky s nejsilnější zemí světa. Bude to muset nějak vysvětlit.

Čína nikdy nepochopí, že si česká vláda nedokáže udělat v zemi pořádek a dovolí, aby vedení hlavního města jednalo anarchisticky. Arogantní přístup Prahy k partnerské smlouvě s Pekingem chápe čínské vedení jako postoj celé České republiky.


Stovky milionů korun, které věnovala Česká republika na vybudování dobré pověsti v Číně jsou vniveč. Ročně jezdí do Prahy přes 600 tisíc čínských turistů. Jen prostým výpočtem: pokud by každý čínský turista utratil v Praze 50 tisíc korun, jsme na 30 miliardách. Lze předpokládat, že nyní tento počet výrazně klesne.


Primátor Hřib (Piráti) tak vstoupí do dějin jako muž jedné věty. Ta věta zní: „Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území“. Popřením této věty té Praze způsobena škody a větší, než povodně.


Ostrov Thaj-wan je spíše již historickou kuriozitou, než nějakým problémem. Žije zde 23 milionů lidí, v Číně 1,4 miliardy. Tento skanzen tvrdí, že “My jsem Čína”. Jeho existenci uznává z celého světa pouze 17 zemí, největší z nich je Guatemala, dalšími je třeba Haiti, Belize, nebo Maršálovy ostrovy.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh