Podvod století? Těžká rána pro ideology globálního oteplování: Jejich guru prohrál soud, protože odmítl doložit svůj slavný “hokejkový” graf.

Profesor Michael Mann, který je ikonou ideologů globálního oteplování, prohrál soud se svým odpůrcem, profesorem Timem Ballem. Ten o něm řekl, že je Mann podvodník a místo na univerzitu patří do vězení.

Svatý grál ideologů globálního oteplování: Mannův hokejkový graf
PORAŽENÝ Klimahujer profesor Michael Mann

Profesor Mann, klimatolog na Penn State University, je tvůrcem slavného “hokejkového grafu”, který je zlatým teletem ideologů globálního oteplování. Graf má dokazovat, že globální teploty prudce stouply poté, co začalo lidstvo produkovat více CO2 (kysličník uhličitý).

Soud se zabýval otázkou, zda Mann může svá tvrzení, shrnutá v grafu, nějak doložit. To Mann odmítl. Jeho závěry jsou přitom podezřelé už na první pohled. Není například jasné, odkud vzal teplotní údaje z roku 1000 a jak přišel na to, že až do 19. století globální teplota mírně klesala a pak prudce stoupla.

VÍTĚZ
Profesor Tim Ball

Podle mnohých odborníků je Mannův hokejkový graf podvod a poukazují na to, že k zásadním změnám globální teploty nedochází, natož aby tam byla nějaká souvislost s CO2. Tato stálé sílící skupina odborníků tvrdí, že třeštění kolem klimatických změn je jedna velká bublina, připomínající vemeno na dojení státních kas a různých fondů.

Podle prokazatelných hodnot, podložených vědeckým měřením, došlo za posledních 160 let k výkyvu globální teploty o cca 1 stupeň Celsia. Jde o tak drobnou odchylku, že z ní vůbec nic nevyplývá, snad kromě tvrzení, že se zkrátka počasí občas mění.

Ideologové globálního oteplování často používají “hokejkové grafy”, které jsou ovšem relativizovány poměrnými hodnotami, zkrátka vypadají děsivě, ale jejich obsah je nulový. Mohli být snadno označeni za podvodníky, kteří straší společnost tvrzeními o “Klimagedonu”, “Apokalypse”. “Záplavách v důsledku tání ledovců” a podobně.

Výsledkem vleklého soudního sporu mezi Mannem a Bellem je těžkou ranou pro teorie globálního oteplování a může zásadně ovlivnit obrovské finanční toky na ně napojené. Mannovu žalobu pro urážku na cti a žádost o mnohamilionové odškodné soud smetl a stolu a klimatologovi uložil zaplatit protistraně veškeré soudní výlohy.

Mannův hokejkový graf byl poprvé publikován v roce 1998, s velkou pompou pak byl představen v klimatické zprávě OSN z roku 2001. Je také součástí filmu bojovníka proti údajnému globálnímu oteplování Ala Gorea z roku 2006 s názvem Inconvenient Truth (Nepohodlná pravda).

Graf je připomínám na každé klimatologické konferenci a měl být oslavován i na té nynější v New Yorku, na kterou míří na své vratké loďce přes oceán Greta Thunberg, malá velekněžka náboženství globálního oteplování.

Profesor Mann se soudí také s dalším svým kritikem profesorem Markem Steynem. Tento spor zřejmě skončí u Nejvyššího soudu.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh