V TOP 09 to vře – navzdory úspěchu v eurovolbách. Schizofrenie zatrpklého Kalouska a proč jde Pospíšilovi po krku

Ve zvláštní situaci se ocitla strana TOP 09, bývalá „štika ligy“. Její zakladatel Miroslav Kalousek se po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu ostře vymezil proti novému předsedovi Jiřímu Pospíšilovi a to i přesto, že volby byly pro TOP 09 úspěchem. Tři mandáty a 11,65 % (276 tisíc hlasů) v koalici se STAN je velmi dobrý výsledek, který předčil očekávání i prognózy v průzkumech.

„Čeká nás vnitrostranická diskuze a myslím, že je nezbytné, aby došlo k celé řadě změn, aby se strana vrátila tam, kam patří,“ řekl Kalousek, který nesledoval volby s Jiřím Pospíšilem ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně (někteří členové TOP 09 jsou zároveň členy řádu Maltézských rytířů, majiteli paláce), ale společně s vousatým Karlem Schwarzenbergem v kavárně Mlýnská na Kampě, která je centrem neoliberálního hnutí, známým pod názvem „Pražská kavárna“.

Pokud myslel Kalousek tím „tam kam patří“ volební výsledek, tak připomeňme, že v roce 2017 se TOP 09 propadla právě pod vedením předsedy Kalouska na zoufalých 5 %, když do parlamentu proklouzla na poslední chvíli – a to jen díky Praze, konkrétně Praze 1, kde působí její energetické centrum, tedy kavárna Mlýnská.

Nejlépe na tom byla TOP 09 krátce po svém založení v parlamentních volbách v roce 2010, kdy jí volilo
16 % voličů – a to díky marketingu spřátelených “nezávislých” novinářů v “nezávislé” MF Dnes a “nezávislé” České televizi. Pak už to byl celostátně jen sešup, jehož posledním záchvěvem bylo 16 % ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

TOP 09 sama sebe definuje jako “liberálně konzervativní” což mnohým může připadat jako protimluv. V Kalouskově odkazu jde v podstatě o českou variantu Demokratické strany USA se stejnou rusofobní hysterií. Ne náhodou je TOP 09 víc než jiné strany napojena na ambasádu Spojených států.

Jiří Pospíšil tak zdědil stranu, která byla na odpis a fakt, že tomu tak ji zřejmě není, lze považovat za malý zázrak, ke kterému došlo díky opětovnému spojení s hnutím STAN. Je třeba hodně zatrpklosti, aby Kalousek přehlédl.

Kalousek v Mlýnské kavárně s unaveným a vousatým Karlem Schwarzenbergem

Pozorovatelům v Mlýnské kavárně nemohlo uniknout, že si Kalousek nepřeje, aby Jiří Pospíšil ve volbách uspěl, aby měl munici na jeho odvolání. Výsledek proto pro něj byl velkým zklamáním. Nicméně neplakal (na rozdíl od prezidentských voleb v USA, kdy po výbuchu extremistky Hillary Clintonové přítomní v Mlýnské kavárně štkali).

Částečně mohlo Kalouska potěšit, že Pospíšila ve volbách „přeskákal“ bývalý viceguvernér Česká národní banky Luděk Niedermayer, a to celkem výrazně VÝSLEDEK VOLBY.CZ ZDE

Podobně byl Pospíšil „přeskákán“ i ve volbách v říjnu 2018, kdy se před něj dostala pražská advokátka Hana Marvanová VOLBY.CZ ZDE

Není běžné, aby voliči „vykřížkovaly“ lídra a dokonce dvakrát za sebou, ale na druhou strany se po Pospíšilovým vedením a především obnoveným spojením s hnutím STAN (Starostové a nezávislí) zmátořila z nejhoršího a podle všeho opět znamená pro voliče hodnotnou alternativu k ODS.

Připomeňme, že nejméně oblíbeným politikem nejen u voličů TOP 09, ale napříč politickým spektrem, byl právě Miroslav Kalousek.

Kalousek stranu po padáku od Lidovců vybudoval v roce 2009 píky, kdy využil svých nadstandartních kontaktů na novináře, přičemž jeho hlavní spojkou byl a je „nezávislý“ novinář Pavel Šafr, bývalý “nezávislý” šéfredaktor MF Dnes, týdeníku Reflex a majitel PR agentury Penguin. MF Dnes pod vedením Šafra přinesla řadu virtuálních kauz (tehdy proti ČSSD), které pomohly Kalouskově TOP 09 na výsluní. V den, kdy TOP 09 vznikla, měla v MF Dnes titulní stranu (která strana nebo hnutí to má?). MF Dnes se významně podílela i na „tunelářské“ pověsti ODS.

Také volby do EU ukázaly, že spojení s hnutím STAN je pro TOP 09 alfou a omegou další existence. TOP 09 má podporu pouze v Praze, je to pražská strana Pražské kavárny. Ve volbách do Evropského parlamentu koalice STAN / TOP 09 v Praze vyhrála 21 % (Piráti 19 %, ODS 18 %, ANO 13 %). VOLBY DO EU PRAHA ZDE

V Brně už to bylo horší. Tam vyhrálo ANO (18 %), pak ODS (16 %), Piráti (16 %) a až čtvrtá TOP 09 s 13 %. Čím menší město, tím, větší propad, Například v Oloumouci (1. ANO 22 %) se před TOP 09 dostalo i SPD Tomia Okamury. Na vesnicích TOP 09 v podstatě neexistuje.

Navzdory nenávistné ješitnosti „otce zakladatele“ je tak Jiří Pospíšil díky svým vazbám na STAN pro TOP 09 nadějí na znovuvzkříšení. Stranu sice Kalousek vystavěl díky úplatnosti nezávislých novinářů, ale pak dovedl zu grund. „Nezávislá“ éra Kalouskova Médi Bédi Šafra skončila, když MF Dnes koupil Babiš a Reflex a Blesk spřátelený miliardář Křetinský. Kalousek tak přišel o svůj hlavním marketingový nástroj.

Kalouskovo štěpení vlastní strany může mít silné negativní důsledky a pro TOP 09 by tak bylo dobré, aby ho přesvědčili, že svou historickou úlohu splnil, a je čas myslet na odpočinek. Miroslav Kalousek každopádně zůstane jedním z nejvýraznější českých politiků posledního čtvrtstoletí, podobně jako třeba jeho úspěšnější kolega a nynější prezident Miloš Zeman.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh