VIDEO. Pomník maršála Koněva: Bývalý šéf vojenské rozvědky a historik Andor Šándor je pro zachování sochy. Problém není Koněv, ale vedení Prahy 6.

Občané a řečníci se na demonstraci u sochy osvoboditele Prahy maršála Koněva jasně vymezili proti nenávistnému zakrytí sochy plachtou. Vyjádřili svůj nesouhlas s přepisováním historie a s neúctou k vojákům Rudé armády, padlých při osvobozování Prahy.

Demonstrace 2. září proběhla poklidně, tu a tam ji narušovala skupinka, která za občasného pískotu a brblání mávala nad hlavami vlajkami Evropské unie a NATO.

Také přítomnost této party jasně ukazuje, že část veřejnosti nepochopila podstatu problému, když kauzu Koněv nevnímá z hlediska historie, ale ideologicky.

Andor Šándor v rozhovoru pro Raptor TV den před demonstrací (šel náhodou kolem). Tento bývalý šéf rozvědky na demonstraci nebyl přítomen.

Redakce portálu Argumenty & Fakta se přiklání k důslednému pojetí nejen kauzy Koněv z hlediska historických faktů. Ideologie je pomíjivá, kdo je dnes hrdina, bude zítra padouch… a naopak.

Když necháme ideology a propagandu, aby deformovali základní historická fakta, stane se z dějin bramboračka, nebo v lepším případě vyzobaná sbírka jakýchsi metamorfních legend. Kdo přepisuje historii, bude ji nucen znovu prožít.

Proto je třeba trvat na formulaci “Prahu osvobodila Rudá armáda” stejně jako na formulaci “Plzeň osvobodila americká armáda”.

Celkově je třeba označit podíl Rudé armády na porážce Německa ve II. světové válce za cela zásadní. Podíl Spojenců je třeba považovat za doplňující.

Řečníci pod sochou maršála Koněva připomněli, že starosta Petr Kolář (TOP 09), který svou arogancí situaci vyhrotil, by se měl věnovat spíše tomu, aby radnice neplýtvala veřejnými prostředky. Jako příklad uvedli mimo jiné novou lavičku Václava Havla, kterou radnice koupila za astronomických 850 tisíc korun, ač by šla pořídit desetinu ceny.

Pěkný článek o lavičce od Stanislava Novotného ZDE

O osudu sochy maršála Koněva, osvoboditele Prahy, bude jednat radnice Prahy 6 zřejmě 12. září.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh