Pláčou sice hezky, ale na špatném hrobě. Svět teď roní slzy na tryzně v Polsku, ale II. světová válka začala o půl roku dříve. Že by žádný protektorát nebyl?

Státníci, objímají se v Polsku u příležitosti začátku II. světové války, pláčou sice pěkně, ale nejen na špatném hrobě, ale i v nesprávnou dobu. Válka začala o půl roku dříve a nebylo to v Polsku, ale v Československu.

Může to působit dojmem, že v rámci akce “Zusammen přepisujeme dějiny” tak považují přítomní státníci německé napadení Čech a Moravy v březnu 1939 jako zcela marginální událost II. světové války.

Napadení a okupace Čech a Moravy – tedy toho, co zbylo. Slovensko se v tu dobu už přidalo k Německu.

Jako by okupace Československa byla jen drobnou epizodou a žádný protektorát v podstatě ani nebyl. Proto vlastně ani nemohlo být žádné osvobození a maršál Koněv byl jen jakýsi divný patron v uniformě, který se na konci války skok stavil v Berlíně a v Praze teď překáží jeho pomník a deska.

Protektorát Čechy a Morava vyhlásil Hitler v Praze 16. března 1939. I při letmém pohledu na kalendář vidíme, že březen je dřív, než září.

Jediný rozdíl od Polska byl ten, že při vpádu německých vojsk nedošlo k vraždám ani bombardování.


Hitler v okně Pražského hradu březen 1939

Začátek II. světové přitom lze přitom symbolicky určit na minutu přesně: 15. března 1939 v 19 hodin kdy vstoupil německý vůdce Adolf Hitler na Pražský hrad. Hradní stráž vystřídali příslušníci jednotek SS.

“Československo je uměle vytvořený stát, historicky vytrhující české země z životního prostoru německého národa, vnitřně neschopný existovat a představující ohnisko nestability, ohrožující evropský mír”.

Tak znělo stanovisko Německa, které ve dnech 14. – 16. března 1939 obsadilo naše území a vytvořilo zde protektorát Čecha a Moravy. Ten de facto skončil a 9. května 1939 osvobozením Rudou armádou.

Hitler na Pražské hradě 16. března 1939, když vyhlásil protektorát Čech a Morava
Státníci na akci 80. let začátku II. světové války 1. září 1939

Mezitím padlo v důsledku německého plánu na podrobení světa 72 milionů lidí, z toho 365 tisíc Čechoslováků.

Hitler podepisuje Protektorát Čech a Moravy

Co se nyní odehrává v Polsku, kde se bratrsky objímají stovky státníků celého světa? Na akci je i německá kancléřka a prezident, kteří svorně litují. Rusko v rámci akce “Zusammen přepisujeme dějiny” nepozvali.

Oficiálně jde o připomínkovou akci k 80. výročí začátku II. světové války. Ve skutečnosti je to však soukromá polská akce, připomínající jednu z mnoha etap II. světové války.

Skutečný začátek II. světové války 15. března 1939 si připomněla v Praze na 80. výročí jen hrstka legionářů na několika malých, cudných pientních akcích.

Hitler na Pražském Hradě březen 1039

Podstata přepisování historie je v zamlčování, rozmělňování a mlžení. Nezbývá než znovu a znovu opakovat doložitelná historická fakta a připomínat si větu: “Kdo si nepamatuje minulost, bude ji nucen prožít znovu.”


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh