Skřeky z trosek Čapího hnízda: Bakalova sekta vzývá nejvyššího mudrce. Prezident Zeman vytáhl z klobouku brzdovou destičku. “On se zesměšnil!” volají, ale samozřejmě se pletou. Je nejvyšší mudrc jedním z nich?

KOMENTÁŘ. Bakalově dezinformační sektě (Česká televize, Respekt, Aktuálně, Deník N, Forum 24…) doutná v troskách virtuální kauzy Čapí hnízdo poslední naděje: Že “jejich” nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman udrží “jejich kauzu” ve hře.

Ta šance je malá, ale důvodná. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se skutečně může jevit jako sympatizant nenávistné smečky kolem miliardáře Bakaly a na ně napojených Milion chvilek. Přinejmenším je její oblíbenec – a dnes již víc než to.


Probíhá pokus o státní převrat

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se může vyjádřit v tříměsíční lhůtě, tedy cca do poloviny prosince. Důležité datum je zde 16. listopadu, kdy agentura Milion chvilek chystá velké protibabišovské demonstrace, tedy státní převrat, kde měla být kauza Čapí hnízdo trumfovým esem.

Je bezpočet důvodů se domnívat, že přeřeknutí reportéra České televize, když hovořil “v přímém přenosu” o současném premiérovi Babišovi jako o “bývalém premiérovi” nebylo náhodné.

Česká televize posílá Babiše do pekla ZDE


Prezident Miloš Zeman si riziko uvědomuje a proto přikročil k důležitému kroku:

“Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má Ústavou dané právo abolice. Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,” uvedl pro TV Barrandov.

Důvod je nasnadě – média označována jako “Bakalova sekta” (podle mediálního magnáta a uhlobarona Zdeňka Bakaly) už dávno rezignovala na nějakou “objektivitu” a s blížícím se 17. listopadem ji ovládá již jen (mnohdy upřímná, ale iracionální) nenávist.

Poplašené kejhání médií, že se prezident chová panovačně, rozhodně není na místě. Nebylo by to poprvé, co se státní úředník, který měl být nezávislý, choval politicky (kauza Nagyová, Kubiceho zpráva atd.)


Vrtat, vrtat, vrtat…

Vrtat, vrtat, vrtat. To je přesně to, o co tu jde.

Tzv. kauza Čapí hnízdo je vytvořená z bublin od samého začátku a nyní, kdy státní zastupitelství případ zrušilo, už ani to. Nic jiného než vrtání, hňahňání a šťouchání klacíky už Frankensteinům, těmto stvořitelův zombie – čápa, nezbývá a je jasné, že budou vrtat tak dlouho, dokud bude do čeho.


Na Čapím hnízdě už je zajímavá vlastně jen schopnost aktivizace zájmových skupin, opozičních stran, části médií a také aktivistů. Z působ, jakým vyvíjejí tlak na nejvyššího státního zástupce, je poučný.


Abolice, tedy nepřípustnost trestního stíhání, je velkým a zcela ojedinělým krokem hlavy státu.

Prezident Zeman by k tomuto kroku nikdy nepřistoupil, pokud by již nebylo ve věci pravomocně rozhodnuto (že premiér Babiš nebude za Čapí hnízdo trestně stíhán). Nikdy by o abolici ani nehovořil – kdyby nebyla situace opravdu vážná.


Na prezidentovo prohlášení o abolici reagoval premiér Babiš, že “bylo zbytečné”, protože k vytažení kauzy Čapí hnízdo zpátky na světlo jistě nedojde. Jistě?


Pavel Zeman – hlavní trumf Milionu chvilek?

Opozici, natěšené na demonstrace, spadla čelist. Kartu s Pavlem Zemanem hrají od samého začátku – Důvodem demonstrací byl přece údajný boj za “nezávislou justici” a především pak ochrana nejmoudřejšího z moudrých, tedy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Sice se pak ukázalo, že Pavla Zemana nikdo odvolat nechtěl, ale vida! Dotáhli to až na Letnou! Každopádně – teď nastala ta správná doba, kdyby jim měl “Pavel” jejich podporu oplatit.


Statisticky je to takto: Podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství loni dostal úřad k přezkoumání celkem 1007 usnesení a zrušil jich 35. To máme šanci cca 96.5 procenta, že kauza Čapí hnízdo skončila.


Nečekaná horlivost šéfa žalobců

Již během demonstrací na podporu Pavla Zemana se tento nejvyšší státní zástupce projevil nečekaně horlivě, což by mohlo působit dojmem, že mu přízeň davu lichotí.

Žalobce Pavel jde po krku premiérovi Babišovi ZDE


Kauza Čapí hnízdo je rozehraná ve dvou rovinách: v České republice a na úrovni Evropské unie. Ta jede po své ose a je jí celkem fuk, jak se k tomu staví nějaký Šaroch. Přípravná zpráva Evropské komise (velín EU) vyzněla tak, že by se Babišovy firmy mohly dopustit podvodu při čerpání dotací a podezření ze střetu zájmů.

Když se novináři z Bakalovy sekty obrátily na nejvyššího zástupce Pavla Zemana, co s tím jako bude dělat, prohlásil: „To, co je ve zprávě Evropské komise napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,“ řekl pro Českou televizi.

Státní zastupitelstvo si pak skutečně nechalo udělat analýzu, ale její výsledek není jasný. Tak co teda? A co bude dál?


Šéf žalobců Pavel Zeman byl samozřejmě rád, protože mu tím, opozice přihrála munici. Problém byl ovšem v tom, že zpráva Evropské komise byla jen jakýmsi návrhem, který by za normálních okolností neměl stát státnímu zastupitelství ani za špetku pozornosti.

Prezident Miloš Zeman k tomu uvedl, že se chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zviditelnit a zachránit před odvoláním z funkce.


Co bude dál

Bakalova sekta bude tlačit na šéfa žalobců Pavla Zemana, aby kauzu Čapí hnízdo vrátil a udržel ji ve hře. Nejlepší načasování by bylo těsně přes 16. listopadem, kdy má být velká demonstrace proti Babišovi.

“Vrácení kauzy Čapí hnízdo bych považoval za politické rozhodnutí,” uvedl prezident Miloš Zeman.


Čeká nás drsný podzim.


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh