Prezident Miloš Zeman zatím neuvažuje přemístění sochy maršála Koněva na Pražský hrad. “Ať zůstane, kde je”, vzkázal prezident portálu Argumenty & fakta

Vypjatou situaci kolem sochy maršála Koněva vyvolanou “nacistickým” starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem (TOP 09) by vyřešilo přemístění sochy osvoboditele mimo dosah rusofobů. Žádná socha, žádný problém.

Argumenty & fakta se obrátily na prezidenta Miloše Zemana s otázkou, zda zvažuje případný přesun sochy maršála Koněva, osvoboditele Prahy, na důstojné místo do areálu Pražského hradu.

“Socha maršála Koněva má zůstat tam, kde je nyní. Proto přesun sochy do areálu Pražského hradu nezvažujeme,” vzkázal prezident Miloš Zeman portálu Argumenty & fakta po svém mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Prezident již dříve vyjádřil, že považuje tahanice kolem sochy osvoboditele koncentračního tábora Osvětim (mimo jiné) za nedůstojné a plně chápe postoj Ruska.


Socha osvoboditele Prahy se stala před několika dny terčem útoku vandalů (podle některých teorií šlo o “zhora” řízenou akci). Starosta Kolář (TOP 09) následně odmítl sochu nechat sochu hlídat, instalovat do jejího okolí kamery, očistit ji, dokonce ji nechal přikrýt potupnou plachtou. Ruská strana ho poté označila za místního vedoucího nacistické NSDAP.


Ostrá reakce Ruské federace proti místnímu úředníkovi má své důvody.

Starosta Kolář žádá ministerstvo zahraničí, aby vymámilo z ruského ministra kultury omluvu. Nic zatím nenasvědčuje, že by k tomu mělo dojít. Maršál Koněv, který osvobodil polovinu Evropy od německého nacismu, je v Ruské federaci vážená kultovní postava, hrdina Velké vlastenecké války.

Podle prezidenta Miloše Zemana chce extremistický starosta pomník odstranit, aby vyhověl devoloperům, kteří by rádi na uvolněném místě postavili garáže nebo kancelářskou budovu.


Dcera maršála Koněva nabídla převoz sochy do Moskvy již před dvěma lety

Prezident Miloš Zeman nechal bez komentáře vyjádření dcery maršála Koněva profesorky Natalji Koněvové, který údajně minulý týden nabídla, že sochu svého otce nechá převézt do Moskvy.

Profesorka Natalja Koněvová, dcera maršála Koněva

Převoz sochy profesorka Natalja Koněvová údajně navrhovala v rozhovoru pro armádní týdeník Zvezda. Tuto informaci se však nepodařilo ověřit, ač ji česká média přebírají jedno od druhého, není vyloučeno, že jde o výrok staršího data.

Paní Koněvová titiž toto řešení – tedy převoz sochy svého otce do Ruské federace – nabízela již před dvěma lety v říjnu 2017.


Reakce reakce starosty Koláře z minulého týdne je tak vrcholem pokrytectví: “Je škoda, že to nenabídla už dřív. Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícný a moudrý krok, který by situaci jistě zklidnil. Budeme o tom jednat na zastupitelstvu.“

Celý rozhovor Natalje Koněvové z roku 2017 pro portál Sputnik ZDE

Starosta Kolář jistě dva roky staré stanovisko maršálovy dcery znal a jeho nenávistné rusofobní útoky na sochu osvoboditele měly jediný účel: Vyvolat kontroverzi, která může souviset s blížícím se sjezdem TOP 09.


Profesorka Natalja Koněvová přitom v rozhovoru pro Sputnik přesně popisuje podstatu věci. Pomník mimo veškerou pochybnost svým významem dalece přesahuje území Prahy 6, které spravuje úředník, podle ruského ministra kultury “Geileiter” Kolář.

“Myslím si, že to nemá řešit úředník, ale Pražané. A samozřejmě se musí vyjádřit vedoucí představitelé ruského státu. Vždyť Koněv není soukromou osobou. A tohle není soukromou otázkou, zachování památky vojenského velitele takové úrovně, který osvobozoval Evropu od fašismu jako skutečný patriot své země,” uvedla profesorka Natalje Koněvová.


“Pokud se Pražané rozhodnou, že jeho památník nepotřebují, tak ať ho přesunou. Ale samozřejmě ne na území velvyslanectví, zní to jako výsměch. Mohou ho poslat do Ruské federace. Jen ať se k němu chovají opatrně, ať ho neodstřelují, nesundávají z podstavce, netahají na provazu jako poraženého, oběť nebo nepřítele, jako se stalo v Krakově,” uvedla tehdy profesorka Koněvová v rozhovoru pro portál Sputnik.

Paní Natalja Koněvová je kandidátka filologických věd, profesorka Vojenské univerzity Ministerstva obrany Ruské federace.


Útok na sochu maršála Koněva v Praze 6 není ojedinělý. Před několika týdny odmítl primátor Hřib (Piráti) vrátit na Staroměstskou radnici desku Osvobození Prahy Rudou armádou.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh