Socha maršála Koněva: Hnus se vyvalil z Prahy 6. Extrémistický starosta Kolář (TOP 09) lhal o podzemních garážích. Usvědčuje ho nahrávka Českého rozhlasu.

Extrémistický starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) opakovaně lhal, když tvrdil, že se nechystá postavit místo sochy maršála Koněva garáže. Podle developerského projektu, který má redakce Argumenty & Fakta k dispozici, je jeden z vjezdů do garáží situován právě v místech dnešního pomníku.

Na skutečný záměr starosty Koláře upozornil mimo jiné prezident republiky Miloš Zeman, který ho označil za cynický:
„Doslechl jsem se, že na tom místě mají být vybudovány podzemní garáže. Je-li tomu tak, je to velice cynický důvod pro odstranění sochy maršála Koněva.“


Na to Kolář reagoval nenávistným prohlášení na svém facebooku, z něhož vyjímáme:
“Považuji za nepřijatelné, aby prezident republiky klamal veřejnost lživými informacemi o údajně připravovaných projektech podzemních garáží.”

Postoj prezidenta České republiky Miloše Zemana označil místní “Gauleiter”
Kolář (jak ho pojmenoval ruský ministr kultury) slovy: “Hnus se vyvalil z Hradu”.


V rozhovoru pro Český rozhlas z roku 2017 přitom starosta Kolář jasně uvedl:
“Praha 6 má dlouhodobě zpracovaný plán na rekonstrukci náměstí Interbrigády, kde se ta socha nachází a součástí toho plánu je vybudování podzemních garáží.”


Starosta Kolář chce garáže ZDE


Nebo ZDE (ale možný to smažou)

Rozhovor Ondřeje Koláře pro Český rozhlas z roku 2017, ve kterém hovoří o záměru stavět garáže na místě, kde stojí socha maršála Koněva.

Celý rozhovor ZDE:

Kolář v rozhlase, vedle něj sedí JUDr. Ivan Hrůza (KSČM)

Praze 6 pomník nepatří

Další osud sochy je nejistý. Radnice Praha 6 si sice 12. září odhlasovala její odstranění, ale podle platných mezinárodních smluv s ní vůbec nemá právo nakládat.

Pomník navíc nepatří Praze 6, ale magistrátu hl. m. Prahy. Nachází se též v památkové zóně, kde není možné bez povolení památkářů odstraňovat sochy.


Boris Jelcin a Václav Havel při podpisu smlouvy o přátelských vztazích v roce 1993. Na základě této smlouvy má Praha 6 povinnost chránit sochu maršála Koněva, kterou má svěřenou od magistrátu hl. m. Prahy.

Česko-ruská smlouva o přátelských vztazích k bodu ochrany památníků a válečných hrobů z roku 1993 výslovně uvádí, že Česká republika bude ochraňovat pomníky a válečné hroby vojáků Rudé armády a pamětní místa, která připomínají jejich hrdinství (článek 21). Smlouvu podepsal prezident Václav Havel a prezident Boris Jelcin.


Boris Jelcin a Václav Havel v hospodě Archimboldo na Hradčanech

Přesně je to takto: “Každá smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.”close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh