Titanic Česká televize? Rada snížila odměnu řediteli České televize skoro o MILION korun! Kdo a jak hlasoval. Co je “Gang osmi”. Proč byla ČT opět v minusu – a zas to tají. Emoce, urážky, drsná obvinění

Rada ČT v novém složení rozhodla, že řediteli České televize Petru Dvořákovi nepřibude na účet téměř 2,5 milionu korun odměn, jak byl každoročně zvyklý. Za rok 2019 dostane o 800 tisíc Kč méně, tedy “jen” 1,6 milionu korun. To se ještě nikdy nestalo.



I tato částka se zdá mnohým příliš vysoká a podle některých radních by neměl ředitel dostat ani korunu. Poslední zasedání Rady bylo velmi emotivní a došlo i na přirovnání České televize k Titaniku, nebo nemocnému pacientovi.


Klíčové jednání Rady (24. 6.) mělo naznačit nové rozložení sil. Sílí hlasy na reformu vypjatého ideologického zaměření České televize (AntiZeman, AntiBabiš a roste tlak na odvolání ředitele Dvořáka. Parlamentní volby budou v říjnu 2021.


Jak kdo hlasoval o nulových odměnách pro ředitele Dvořáka

Hlasování o odměnách řediteli tedy byl jako jakýsi test, zda bude Rada Českou televizi skutečně kontrolovat, jak jí ukládá zákon, nebo zda půjde dále cestou utužování přátelských – až soudružských vztahů s jejím vedením, jak tomu bylo v předchozích letech.




Progresivní čtyřka

Nadějná čtyřka: Všichni čtyři radní jsou noví

Utvořila se slibná skupina nových radních (Hana Lipovská, Pavel Matocha, Xaver Veselý – k nimž se přidal (pro mnohé překvapivě) Roman Bradáč. Všichni čtyři hlasovali pro návrh “Nula korun pro ředitele”, předložený ekonomkou Hanou Lipovskou.

K pravidelné obměně rady došlo po sérii dehonestujících reportáží proti premiérovi Babišovi a prezidentovi Zemanovi. Ředitel Dvořák je ve funkci od roku 2011.


„Není tu řeč o odvolání generálního ředitele, jen o výši jeho odměn. Podle mě by neměl dostat nic,” uvedla nová radní Lipovská. Proti jejímu návrhu “Nula korun pro ředitele” však hlasovala skupina osmi radních tzv. “Gangu osmi”, kteří jsou v Radě ještě z doby “soudružských vztahů”.


Video, které nahrál radní Xaver Veselý cestou z jednání Rady


Ucpávači: My se zdržíme! Ředitel zuří: Co to má znamenat!

Ucpávači: Zdržet se hlasování znamená hlasovat proti

Tři radní (skupina “Ucpávačů”) se při hlasování o nulových odměnách ředitele ČT zdrželi: Jiří Kratochvíl, Vladimír Karmazín a Pavel Kysilka. I to je posun. V minulosti šla Rada na ruku vedení ČT takřka oddaně.


Ředitel Dvořák byl během jednání tak rozčilený, že si bral slovo, aniž byl vyzván: “Podle mě loni fungovala Česká televize velice dobře, také z hlediska hospodaření se nám dařilo daleko lépe,“ domnívá se ředitel Dvořák.

Mnoho odborníků je opačného názoru a přirovnává Českou televizi k bažině, Titaniku, nebo nemocnému pacientovi.




Gang osmi ovládá Radu

Gang osmi: Většinou staré struktury

Nejsilnější slovo má v Radě skupina zastánců starých poměrů, zvaných též “Gang osmi”. Jsou to: Jaroslav Dědič, Martin Doktor, Max Kašparů, René Kühn, Tomáš Samek, Zdeněk Šarapatka, Jiří Šlégr a Daniel Váňa.

Právě tento “Gang osmi” nakonec prosadil ředitelskou odměnu 1,6 milionu korun nad rámec základního platu (tedy 66 procent maximální možné částky). Je třeba uznat, že šlo od dobře zvolený kompromis.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák neskrýval rozčarování. Má stálý plat 242 tisíc korun měsíčně (2,9 milionu korun ročně). Celkový roční příjem Petra Dvořáka dosáhne tedy “jen” 4,5 milionu korun, což je o 800 tisíc korun méně, než předtím.


Je to vůbec poprvé, kdy ředitel Dvořák nedostal maximální možnou částku.


VIDEO. Reportáž České televize: Bývalý premiér Andrej Babiš

Česká televize jako Titanic

Na své si přišli i milovníci metafor, například těch o rentgenu, nebo o potápějícím se Titaniku, kde se na palubě tančí, zatímco podpalubí už je dávno pod vodou. Jiní hovoří o bažině, nebo Deep state České televize.


„Hlasuji o tom, že je rentgenový snímek výborný, anebo o tom, že je pacient nemocný?“ tázala se radní Lipovská ostatních. Česká televize není žádný pacient!” volali členové Gangu osmi.

Účetnictví (rentgen) ČT formálně nemá chybu, problém je ale ve stavu pacienta, tedy České televize, kde je prý patrné velké plýtvání a čerpání peněz z fondů, určených na jiné projekty.




Radní Roman Bradáč (bývalý zahraniční zpravodaj ČT v USA) poznamenal: „Je třeba ucpat díry v Titaniku, aby neunikaly prostředky, které se vyberou z kapsiček jednotlivých koncesionářů.“

To ředitele Dvořáka rozpálilo doběla: „Nepoužívejme slovo Titanic. Bavíme se o ekonomice!“ burácel, jako by nevěděl, co je metafora.


Žába Šarapatka na prameni změn

Radní Šarapatka, včera zralý na padáka, dnes hlavní tahoun o zachování starých pořádků. Vpravo ředitel Petr Dvořák.

„Peníze se ztratily? To je výraz hodný alternativních médií, třeba Sputniku,“ přispěchal mu na pomoc Zdeněk Šarapatka, který zastává vyhraněný politický názor AntiBabiš a AntiZeman.

Radní Šarapatka se stává klíčovou osobou v Radě, když se jasně rýsuje rozložení (4+3 vs. 8). Kvůli mnoha Šarapatkovým vulgárním výrokům, včetně slov o smrti prezidenta Zemana, jeho případ řeší výbor sněmovny, ale zatím je vše zameteno pod koberec.



Čachry s rozpočtem ČT

Česká televize hospodaří dlouhodobě ve ztrátě, ale rozpočet vykazuje jako vyrovnaný – mimo jiné také za to pobírá ředitel roční odměny. Vyrovnanosti rozpočtu je dosahováno přesunem peněz z rezervních fondů, určených na jiné účely.

Objevují se i názory, že by měl ředitel vrátit všechny odměny, které dostal za minulých osm let. Celkově jde o částku takřka 20 milionů korun. Rozpočet nebyl vyrovnaní nikdy, byl pouze za něj pouze účetně vydáván.


Ztráta přes 100 milionů

„Proč na více než sto stranách výsledku hospodaření České televize není jedna pregnantní věta, že hospodaření roku 2019 skončilo v praktické ztrátě 190 milionů korun?“ píchl Radní Bradáč do vosího hnízda.


Nakonec Rada ČT výroční zprávu o hospodaření ČT v roce 2019 schválila, když pro bylo deset radních, proti nebyl nikdo, zdrželo se pět radních.


loading…

Nové vedení Rady: Většinou Gang osmi

Zvoleno bylo nové vedení Rady ČT. Novým předsedou se stal René Kühn (bývalý místopředseda), trio místopředsedů pak tvoří Jaroslav Dědič, Pavel Matocha a Daniel Váňa.


Osvěžení objektivní zhodnocení práce nejvíc kritizovaných zpolitizovaných redaktorů (Moravec, Wollner, Fridrichová) snad přijde na řadu v nejbližším možném termínu.




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh