Předčasné volby: Proč k nim nedojde. Prezident Zeman chce zpátky svou ČSSD a proč se mu to podaří. Honzo, polib prsten.

Předčasné volby nebudou, protože jsou špatným řešením pro ty, kdo o nich mohou rozhodnout. Zápletka kolem ministra kultury má jednoduché řešení. Šéf ČSSD ale bude muset políbit prsten, což se i stane. A udělá to rád.

Úterní schůzka šéfa ČSSD Jana Hamáčka a prezidenta Miloše Zemana a bude jako setkání vrabce s mastodontem. Vrabčák se bude natřásat, ježit peří, možná i něco zapípá, ale nakonec udělá, co se po něm chce. Pokud je chytrý.

Za vrabčákem stojí celá voliéra: nejen ostatní vrabčáci z hejna (ČSSD), ale také tlustí jestřábi z ODS, lidožraví papoušci od Pirátů, ale i plameňáci z SPD (těm rozkol vyhovuje) a další. “Nenech si, Honzo, nic líbit! Nandej mu to! Přece ti ten brambora nebude poroučet, koho máš mít za ministra!”

Schůzka bude pokusem Miloše Zemana o ovládnutí ČSSD, strany, kterou založil a dovedl k výšinám, ale která se k němu obrátila zády. Pokud se Hamáček zlomí, může si dát prezident dalšího motýla do sbírky. Zeman o to usiluje už dlouho, často to bylo o fous a teď je vhodná příležitost.

Prezident Zeman samozřejmě postaví úterní schůzku takto: “Je správné trestat ministra za to, že chytil zloděje?” Na to Hamáček něco zapípá, pak si vyslechne přednášku o tom, jak se má dělat politika, o potenciálu sociální demokracie, prezident mu nabídne pomoc při snahách vrátit stranu na výsluní a nakonec se dohodnou.

Ředitel Národní galerie jednal protiprávně ZDE

Podstatou dohody bude získání času, čehož bude dosaženo hledáním odpovědi na otázku: “Ukradl, nebo neukradl odvolaný ředitel Národní galerie nejméně milion korun?” Na tuto otázku může odpovědět jen policie. Nikdo jiný. Ani Hamáček, ani Zeman, ani tlustí jestřábi, nebo lidožraví papoušci.

Pokud se ukáže, že je ředitel Národní galerie zloděj, bude odvolání jeho nadřízeného ministra vypadat, že stát a jeho představitelé podporují zloděje. Pokud se ukáže, že zloděj není, pak nic nebrání tomu, aby byl ministr odvolán – a prezident tedy rád ustoupí.

Prezidentovým záměrem ale není, aby Hamáček odcházel ze schůzky oškubán a místy lysý. Potřebuje silného vrabce. Proto se Hamáček vrátí ze schůzky s tím, že s prezidentem došlo k dohodě a že je výměna ministra dobrý nápad, ale nejprve je třeba zjistit, jak to bylo s tím ukradeným milionem.

Pak je tu samozřejmě varianta, že vrabec Hamáček chytrý není. To by znamenalo, že z pozice úplného outsidera, kterému osud přihrát roli klíčového hráče, bude trvat na nějakých ultimátech. Není třeba být Pehe, aby mu bylo jasné, že tyto drobné body se záhy rozplynou jako pára nad hrncem a opoziční křídlo uvnitř ČSSD už cítí krev.

Hamáček stojí před touto volbou: Buď trvat na ultimatech a rozvrátit vládu za dočasného potlesku opeřených farizejů, nebo vrátit ČSSD budoucnost.

ČSSD může být silná jen s “otcem zakladatelem”. Bez něj je nic.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh