VIDEO: Miloš Zeman na Letné 1989. Bouřlivé ovace. DNES: Demonstranti ho posílali do rakve. Opozice plán B nemá. Milion chvilek pro totální chaos, ekologické fanatiky a zaktivované matky s dětmi.

Demonstrace na Letné 2019 byla gejzírem nenávisti a výsměchem výsledku svobodných voleb. Premiéra nazvali demonstranti “masovým vrahem” a doporučili mu “vyletět z okna”. Nad tím vším ze vznáší přízrak nemoci a smrti.


Budoucí prezident Miloš Zeman (o 25 let později) na závěr svého projevu
24. listopadu 1989 vyzývá k předčasným volbám

V sobotu 25. listopadu 1989 mrzlo a sněžilo. Na Letenskou pláň přesto přišlo podle odhadů 800 tisíc lidí. Organizátoři na poslední chvíli řešili, jak narychlo sehnat klíče od stadionu fotbalové Sparty, z jejíž tribuny měli řečníci mluvit. Klíče nakonec sehnal syn někdejšího slavného fotbalisty Andreje Kvašňáka a s ozvučením pomohl Výzkumný ústav zvukové techniky.

Prognostik Miloš Zeman na Letné 1989
Miloš Zeman a prezident Havel

Budoucí prezident
(o 25 let později) Miloš Zeman ve svém projevu 25. listopadu 1989 vyzývá k předčasným volbám, které se pak staly skutečností (8. a 9. června 1990 za účasti 96 procent voličů).

Volby 1990 ZDE

Demonstrace na Letné 1989

O třicet let později se na Letné po svobodných volbách sešlo 200 tisíc lidí, z nichž nejméně třetina nebyla v listopadu 89 ještě ani na světě. Organizace na (nad)národní úrovni. Na rozdíl od demonstrace v roce 89 bylo skoro 30 stupňů, ale z některých nápisů na transparentech běhal mráz po zádech.

Premiér a prezident zřejmě mohou i za údajné globální oteplování
Masový vrah?

“Našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) poslali do rakve, a chtějí znárodnit soukromé společnosti. Neuvěřitelné,” poznamenal premiér Andrej Babiš k demonstraci na Letné 23. června 2019. Na transparentech ho někteří demonstranti vyzývaly, aby skočil z okna. Jinde nazvaly premiéra “zmrd” a “masový vrah”.

Na letenské demonstraci 2019 překvapila nevídaná účast žen, mnohé přišly i s malými dětmi, kterým daly do rukou transparenty, urážející premiéra, prezidenta a vládu. Lze předpokládat, že těmto věcem, podobně jako třeba problematice justice, děti nemohou rozumět. Jde o jasné zneužívání dětí pro politické účely.

Masivní účast matek s dětmi. Dítě chce vyslovit nedůvěru vládě?
Je to jeho názor, nebo názor jeho matky?

Překvapivě mnoho prostoru věnovaly aktivisté ekologickým tématům, například heslem: “Na mrtvé planetě nebude líp.” Mnohým tak mohlo připadat, že jde o demonstraci strany Zelených.

Z.M.R.D.?

Organizátoři demonstrací z nadnárodní zábavné agentury Milion chvilek pro demokracii si klíče od tribun zajistili včas, stejně jako dovoz demonstrantů. Výzvy k odstoupení premiéra se střídaly s nenávistnými apely na prezidenta.

Jejich aktivita, zjevně napojená na opoziční politické strany a Pražskou kavárnu, spolupracují s tvrdým jádrem TOP 09 (Kalousek), nemá žádný plán B. Mnohé nasvědčuje tomu, že si na americkou ambasádu a na na Německo napojený Miroslav Kalousek vodí vedoucího Milionu chvilek Mikuláše Mináře stejně, jako si vodil předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Leť do prdele nebo z okna?

Premiér Babiš opakovaně prohlásil, že pod tlakem ulice neodstoupí a odkázal na řádné volby (budou za dva roky v roce 2021). Dosavadní výsledky voleb i preference napovídají, že Babišovo ANO opět získá kolem 30 procent a ve volbách zvítězí. Babiš by podle našeho odhadu mohl odstoupit pouze v případě, že by na něj byl vyvinut tlak na nadnárodní úrovni skrze jeho firmy.

Premiér Babiš v tandemu s prezidentem Zemanem nejsou z hlediska zájmů Německa (Benešovy dekrety) a USA (prodej zbraní, dostavba Temelína) vhodnou volbou. Raději by na těchto postech viděli tvárnější zástupce z nynější opozice.

Aby to celé dávalo smysl, musí se opozice v pozadí demonstrací spoléhat na to, že prezident onemocní a odstoupí z funkce.


Prezidentské volby budou až v roce 2023. Pokud by do té doby prezident například kvůli nemoci odstoupil z funkce, pak by předseda Senátu (Kubera, ODS) do 10 dnů vypsal nové volby, které by se konaly do dalších 90 dnů. Byly by přímé a dvojkolové, tedy stejně jako ty v řádném termínu.

Kdo připadá v úvahu?

Jako nejvhodnější kandidát se ze skupiny, podporované Milošem Zemanem jeví bývalý prezident Václava Klaus, případně jeho syn Václav Klaus ml., nebo šéf TV Barrandov Jaromír Soukup. Možná též Tomio Okamura (SPD) či generál Hynek Blaško (SPD),

Za tzv. Demokratický blok (tedy nynější opozici) je ve hře generál Petr Pavel (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) který má sice pěkné vlasy, ale by v KSČ. Další je Pavel Fischer (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), který skončil v minulých volbách na třetím místě s pěkným výsledkem přes 10 %. Není vyloučen ani druhý pokus Jiřího Drahoše (minule prohrál se Zemanem). Možná je tu též kontroverzní páter Tomáš Halík, ale ten vzbuzuje u mnohých silné negativní emoce.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh