U Koněva, tam to žije! Teď se nám k památníku připoutal řetězem klempíř Michal. Na protest proti aroganci místní radnice. Každý odpor proti zlu má smysl. Zrodil se hrdina. Exkluzivní rozhovor + zásadní prohlášení. Koláři, Koláři, tys tomu dal

Drama s pomníkem maršála Koněva se vedení místní radnice totálně vymklo z ruky. Starosta Kolář (TOP 09) nevytáhne paty bez dvou bodyguardů s masitými krky a naslouchátky. Občané se bouří, úřad funguje jen občas. Jako za války? K pomníku se začínají připoutávat řetězy první občané. Ostuda má mezinárodní rozměr.


Tleskáme! “Nebýt toho humbuku, tak jsem ani nevěděl, že má v Praze nějaký maršál sochu,” zachytili jsme trefný názor na sociálních sítích na vláknech portálu Argumenty & Fakta .


Klempíř Michal Šulc připoutaný řetězy k pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, osvoboditele Prahy, Osvětimi, poloviny Evropy a pokořitele Berlína

Klempíř Michal Šulc (39) se připoutal k pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči na Praze 6 v podvečer 16. září. Na protest proti záměru radnice pomník zničit, na protest proti aroganci a tuposti tamního starosty Koláře (TOP 09).

Historie je to nejcennější, co máme. A pokud ji popřeme, má, mrška, tendenci se opakovat. To platí lokálně i mezinárodně. Horizontálně i vertikálně.


Stateční Českoslovenští vojáci během bojů o Duklu na podzim roku 1944. Jeden z nich na snímku je možná dědeček Michala Šulce. Za svobodu, za Svobodu a za porážku německého nacismu položilo životy 8 tisíc z nich. Bojovali po boku Rudé armády, vedené maršálem Koněvem.

“Dopustíte-li, aby pomník maršála Koněva odvezli, stanete se spoluviníky a spolupachateli,” říká Michal Šulc.


Michal Šulc to říká jasně: “Každý odpor proti zlu má smysl.”

Michal poskytl redakci Argumenty & Fakta krátký rozhovor.


Každý odpor proti zlu má smysl

Argumenty & Fakta: “Odkud jsi?”
Michal Šulc: “Jsem ze severních Čech, z drsného horského kraje.”

Argumenty & Fakta: “Čím se živíš?”
Michal Šulc: “Opravuju střechy. Jsem klempíř. Jsem obyčejný člověk, kterému není jedno, co se tady děje.”

Argumenty & Fakta: “Proč ses připoutal řetězem k soše maršála?”
Michal Šulc: “Pomník maršála Koněva je symbol. Jedna z posledních památek na osvobození naší vlasti. Připomínka obludnosti fašismu. Památník osvobození Prahy i Osvětimi. Že ho chtějí odstranit, je nehoráznost.”

Argumenty & Fakta: “Řetězy sis přivezl ze severu?”
Michal Šulc: “Šel jsem do mínusu v bance, abych všechno nakoupil. Tohle je pro mě přednější než peníze. Vzal jsem si volno z práce.”


Michal Šulc se připoutává řetězy k pomníku maršála Koněva na exkluzivních záběrech Raptor TV

Michal před připoutáním se řetězy k pomníku položil k nohám maršála květiny a zapálil čtyři svíčky. Přišla ho zkontrolovat policie, kterou prý zavolal přičinlivý mluvčí radnice Prahy 6, dobrovolný dozor pan Ondřej Šrámek. Policisté si vše natočili a pak situaci monitorovali z auta.

Generál Ludvík Svoboda, prezident Československa

Michal Šulc: “Můj dědeček bojoval na Dukle. Zachránil život generálu Ludvíkovi Svobodovi. Ten mu pak dal vyznamenání. Děda byl hrdina, měl spoustu medailí za statečnost. Na Dukle bojoval i maršál Koněv. Proto jsem přinesl ty květiny a svíčky. Proto jsem přinesl ty řetězy. Proto jsem tady. Za války zemřela strašná spousta lidí.”


Boje na Dukle na podzim roku 1944 byly největší bitvou II. světové války, které se zúčastnili českoslovenští vojáci. Ztráty byly obrovské. Padlo 83 tisíc vojáků Rudé armády, 8 tisíc Čechoslováků a 52 tisíc německých vojáků.


Michal Šulc: “Každý odpor proti zlu má smysl. Tady jde o nás všechny.”


Zpověď Michala Šulce ZDE

Nebo ZDE (ale možná to zakážou a smažou)

Stručný medailón Michala Šulce pro Raptor TV (kráceno)

Michala přišly podpořit během jeho protestu desítky lidí, na internetu mu tleskaly tisíce. Ruští turisté ze Samary, kteří se přijeli podívat do Bubenče, co se to tam děje za hrůzu, nabídli Michalovi peníze. Odmítl, tak mu dali aspoň vodu. Skandál, vyvolaný extremistickým starostou, má mezinárodní rozměr.

Lokální dvojník

Michal Šulc: “Jsem tady, abych protestoval proti aroganci starosty Koláře. Šíří nenávist a rozděluje společnost. Stydím se za lidi jako je on.”

Celý rozhovor s Michalem Šulcem si můžete prohlédnou na exkluzivním videu televize Raptor TV. ZDE


Prohlášení Michala Šulce

Michal Šulc přečetl pro televizi Raptor své prohlášení. Uvádíme ho zde v plném znění.

Prohlášení Michla Šulce

Památník Koněva je stálou připomínkou obludnosti fašismu a odvahy těch, kteří se kulometům do cesty napříč všemu stavěli. Těla si nechali půlit a trhat na kusy třeba i na Dukle, kde procházeli minovými poli a pod palbou kulometů aby mohli osvobodit naši zem a také Osvětim, kde bylo utýráno přes milion tři sta tisíc lidí.
Dopustíte-li, aby Koněva odvezli, stanete se spoluviníky a spolupachateli ve snahách o zapomenutí o osvobození Osvětimi i naší vlasti. Mlčení znamená souhlas. Rozhodující jsou výsledky a co kdo učiní pro to, aby sám před sebou zůstal rovným člověkem, i když je třeba chudý penězi.
Historii píší vítězové. Neřeknete-li “Stop!” nyní, obávám se, že to již neřeknete nikdy, a nebo nechci domýšlet, kdy.
Zvedněte se a dojděte sem ze všech koutů chránit tento poslední veliký odkaz hrdinů, kteří našim babičkám a dědům zachraňovali životy.
Lidi vydrží jíst nějakou dobu druhořadé potraviny, lidé vydrží být ušlapáváni dlouho byrokracií a mafií. Lidé vydrží žít na pokraji chudoby.
Lid ale nepostí, aby se zapomnělo na válečná zvěrstva fašistů, na zásluhy těch, kteří v boji proti této obludě zaplatili cenu nejvyšší.


Výzva Michala Šulce vládě České republiky

Prosím jménem všech, kterým není národní hrdost lhostejná, o tvrdý a nekompromisní zásah proti skandálnímu zacházení s pomníkem maršála Koněva a proti rozhodnutí jej odvézt. Prosím nedopusťme to, než bude zcela pozdě.
Jsem jeden z těch, kterých se odstranění této památky hluboce dotýká. Můj děd bojoval po boku ruských vojsk na Dukle, kde na bojišti zachránil generálu Ludvíku Svobodovi život a byl následně panem Svobodou vyznamenán. Vyznamenání měl spousty.

Nejsem určitě sám, koho se tato nechutnost osobně dotýká, a i proto tu nyní sem.


Téma budeme pečlivě sledovat. Čtěte a sdílejte Argumenty & Fakta


Nepřehlédněte:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh