Odstranění sochy maršála Koněva: Starosta Kolář na pět let do basy? Prezident Putin podepsal nový zákon.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal šéfa národní kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o trestní stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Oznámila to ruská média.Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) nechal odstranit sochu maršála Koněva, osvoboditele Prahy z náměstí Interbrigády dne 3. dubna. K tomuto kroku se odhodlal v době, kdy je celá země zavřená v karanténě a pozornost veřejnosti je upřená na epidemii koronaviru.

Jako vysvětlení pro Českou televizi pak Kolář uvedl, že nechtěl, aby při odstraňování sochy “překážela spodina“. Pro odstranění sochy hlasovalo 33 zastupitelů Prahy 6.


“Maršál Koněv s oprátkou kolem krku”, popsala situaci TV Rossia 1. Socha stále na náměstí Interbrigády 47 let.

Kolář utekl

O odstranění sochy natáčela reportáž ruská televize Rossia 1, Kolář před ní utekl a vše hodil na svého zástupce Jana Lacinu (STAN). O odstranění sochy rozhodla radnice v noci a tajně. Tato dvojce útočí na sochu Koněva dlouhodobě, například k ní nechali přidělat “vysvětlující tabulky” se lživými informacemi.


Reportáž TV Rossia 1 (sleduje 250 milionů diváků)

Radnice Prahy 6 jednala nezákonně i podle právníka JUDr. Jiří Vyvadila: “Jednání radních Prahy 6 bylo nezákonné, protože během vyhlášení stavu nouze se v první fázi zastupitelstva mohla svolávat toliko k otázkám realizace stavu nouze.”


Starosta Kolář vysvětluje v České televizi, proč zneužil koronavirové krize k odstranění sochy

Putin: Tak to ne!

Prezident Vladimir Putin v úterý podepsal zákon, který hrozí až pěti lety vězení pachatelům poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.


Prezident Putin ve své pracovněBoris Jelcin a Václav Havel podepisují smlouvu o ochraně pomníků a hrobů, Sdělení č. 99/1996 Sb., Smlouva o přátelství a spolupráci s Ruskem. Tento obrázek je volně ke stažení a sdílení. Šiřte a sdílejte!

„Ministr obrany Šojgu navrhl šéfovi národní kriminální ústředny Bastrykinovi stíhat viníky demolice Koněvova pomníku. Mezi podezřelými jsou členové samosprávy jedné z pražských čtvrtí,“ napsal populární deník Komsomolskaja pravda. Češi si budou muset najít lepší vysvětlení svého počínání, než že Koněv „neměl roušku“, uvedl deník.


Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář k odstranění Koněvovy sochy uvedl na svém Facebooku: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“


“Neměl roušku”, uvedl Kolář na FacebookuBronzová socha zvěčňovala sovětského maršála s kyticí květů, které mu darovali vděční Pražané v květnu 1945. Praha byla očištěna od fašistických vojsk za cenu životů více než 12 tisíc sovětských vojáků. Při osvobozování Československa padlo 140 tisíc Sovětů.Podle úředního komuniké z ministerstva obrany Šojgu upozornil Bastrykina na „narůstající pokusy oficiálních představitelů různých zemí falšovat historickou pravdu o rozhodujícím přínosu Sovětského svazu při rozdrcení fašistických okupantů za druhé světové války“.
Generál také požádal šéfa ruských vyšetřovatelů, aby zvážil trestní stíhání lidí zodpovědných za „protiprávní činy“ při odstraňování pomníků zvěčňujících památku rudoarmějců padlých při osvobozování Evropy. Výslovně při tom zmínil právě Koněvův pomník v Praze.


Zdroj: Komsomolskaja Pravdaclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh