Ostře sledovaná volba nové Rady České televize: Kdo stojí za pozornost a kdo je jen vata. Exkluzivně: Platy radních. Pro A&F hodnotí Stanislav Novotný.

Ještě nikdy nevzbudila volba nových členů Rady České televize takovou pozornost veřejnosti. Jsme v přelomovém okamžiku, kdy sílí kritické hlasy na kvality zpravodajství, sílí odpor proti plýtvání veřejnými financemi.

Míra politické propagandy České televize přerostla únosnou mez, agresivita zpravodajství proti premiérovi Babišovi a prezidentovi Zemanovi je za hranicí hysterie.


Šílená reportáž České televize “bývalý premiér Andrej Babiš”. Odvysíláno loni na podzim, později smazáno z archivu

Nových radních radních bude šest, což je takřka polovina z 15ti členné Rady. Do druhého kola neprošel nikdo z bývalého vedení, ač se jich s šesti (kterým skončil mandát) hlásilo pět – včetně předsedy Bednáře.


Jsme v situaci, kdy bývalí radní hodili řediteli ČT rozpočet na hlavu. Ten teď čeká, jako dopadne volba. Argumenty & Fakta požádaly předsedu Asociace nezávislých médií pana Stanislava Novotného (bývalý policejní prezident) o komentář.Komentář
Stanislava Novotného

Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií

Volební výbor Poslanecké sněmovny, v čele se svým předsedou, za účasti pěti místopředsedů (není to málo, skromní služebníci národa?) a dvanácti prostých členů, vybral kandidáty na členství v Radě České televize.

Rada ČT je orgán, který má celou řadu kontrolních rolí vůči České televizi a zejména jmenuje a odvolává generálního ředitele a schvaluje rozpočet a závěrečný účet ČT.

Výbor kandidáty vybíral v době, kdy si široká veřejnost stále silněji uvědomuje, že miliardy z koncesionářských poplatků tají soudruhu řediteli Dvořákovi pod rukama jako sníh. Netalentovaní tvůrci řádí na Kavkách jak na Klondiku a stále tendenčnější zpravodajství a publicistika deformuje pohled na domácí i vnější svět.

Dosavadní Rady byly přeplněny lidmi bez výrazného jména, lidmi bez silného a veřejnosti známého názoru, mediálními recykláty, a vůbec lidmi činů nezajímavých. Svou nečinností se tak zapojili do korupčního systému a spokojeně cizopasili na daňových poplatnících, neb tzv. koncesionářský poplatek není nic jiného než nemravná daň.

Však také motivace stojí zato. Posuďte sami: Rada ČT se schází 2x do měsíce a když se všechno pěkně odkývá, tak řadový člen dostane na účet cca 35 000 Kč, tři (!) místopředsedové po 45 000 Kč a předseda 55 000 Kč.

A jak 7. února 2020 moudrý Volební výbor úřadoval? Jako vždy. Vybral 18 kandidátů, z nichž většina splňuje přesně kritéria předchozího odstavce.

Leč pozor! Mezi vyvolenými jsou i ti, kteří opakovaně nesli kůži na trh a právem a konkrétně kritizovali praktiky ČT. Budou-li zvoleni, bude se jim hůře měnit názor, neb riskují ostudu a výraznou ztrátu cti. Ti stojí za podporu.

Takovým člověkem je rozhodně Luboš Xaver Veselý, jenž po vpravdě estébácké perzekuci, kterou ČT zaměřila právě proti němu, odhalil ubohost a neprofesionalitu chlapců a děvčat z Newsroomu ČT24 a  monstrózní podvod s Ústavem nezávislé žurnalistiky.

Ale i ekonomka Hana Lipovská, jež se na ČT nedívá, a proto ji naprosto logicky zajímá, jak hospodaří a co dělá s jejími penězi někdo, komu každý měsíc musí posílat peníze za něco, co si neobjednala a co dokonce odmítá konzumovat. V Radě by zastupovala většinovou společnost.

Ekonom Vladimír Pikora do Rady patří taktéž, a to už pro svůj kritický postoj k ekonomickému chování ČT, ale i pro svůj vztah k normálnosti, jenž je prost genderové ideologie.

A také Pavel Matocha. Za léta se vyprofiloval jako kultivovaný novinář zastávající rozumné konzervativní postoje. Ten by se zvláště vyjímal v prostředí zpovykané sovětsko-bruselské ČT.Plný seznam kandidátů
podle abecedy

Roman Bradáč – exředitel zpravodajství České televize
Ivan Douda – psycholog
Marek Hladký – zástupce šéfa činohry kladenského divadla
Zdeněk Holý – děkan FAMU
Eva Hubková – bývalá ekonomka České televize
Petr Jedinák – akademický pracovník Policejní akademie
Michal Klíma – dlouholetý manažer několika vydavatelství
Pavel Kysilka – někdejší šéf České spořitelny
Hana Lipovská – ekonomka VOLBA ARFA.cz
Pavel Matocha – šachista, novinář VOLBA ARFA.cz
Vladimír Pikora – ekonom VOLBA ARFA.cz
Martin Schmarcz – komentátor a bývalý poradce politiků
Jiří Schwarz – ekonom
Stanislav Staněk – auditor
Jiří Šlégr – exhokejista, poslanec, exčlen ČSSD a LEV 21
Gabriel Švejda – rektor písecké Filmové akademie
Luboš Xaver Veselý – moderátor VOLBA ARFA.cz
Jiří Závozda – novinář a někdejší člen televizní rady


Podle odborníků je většina navrhovaných kandidát “nepoužitelných” a jejich volby by znamenala zakonzervování starých pořádků. Nové členy Rady volí poslanci v tajném hlasování. Rozhodnou poslanci ANO, který je v parlamentu drtivá většina. Volba se uskuteční v řádu dní.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh