Tento muž nazval prezidenta Číny “klaunem”. Zmizel před měsícem poté, co napsal esej kritizující Peking kvůli pandemii koronaviru. Wu-han, císařovy nové šaty a o tom, co nás čeká

Významný člen Komunistické strany Ren Žing-tiang (69), který nepřímo označil čínského vůdce Si Ťin-pchinga za „klauna“ , je vyšetřován pro podezření z „vážného porušení disciplíny a práva“. Čína slaví vítězství nad koronavirem.


Ren Žing-tiangje byl vedoucím státního realitního konglomerátu Huayuan Group a člen strany. Stal se známým tím, že hovořil o citlivých tématech, jakým je například cenzura.


Zakázané foto!

Čínský prezident Si na návštěvě města Wu-hanOd poloviny března není po Renovi, který nazval čínského prezidenta klaunem, ani vidu ani slechu. Zmizel poté, co zveřejnil online esej, která kritizovala čínskou vládu za přístup k virovému ohnisku, které vzniklo v prosinci v centrálním čínském městě Wuhan.


Čína však slaví vítězství, vše se vrací k normálnímu životu, tedy před pohádku O netopýrovi, který vykoukl z polévky.

Svět hlásí 1,5 milionu lidí údajně infikovaných záhadným virem, na který umírá méně lidí, než na chřipku, méně než na následky dopravních nehod a dokonce ještě méně, než kolik matek zemře při porodu.


Čína slaví vítězstvíOznámení o jedné větě vydané včera společným kárným orgánem stranické vlády v režimu “hlídacího psa” uvedlo, že Ren procházel „vyšetřovacím a monitorovacím vyšetřováním“. Nebyly poskytnuty žádné podrobnosti, Renův online článek ani žádná předchozí prohlášení.


Čínské orgány často používají frázi „závažné disciplinární přestupky“ v souvislosti s režimem vyšetřování “odpadlíků”.
Renův článek je příkladem toho, co je a není možní na síti Weibo, což je čínská verze amerického facebooku. Web je jediný prostor, kde mohou Číňané uplatňovat umírněné projevy svobody projevu, i když pod přísnou kontrolou – stejně jako na facebooku.

“Klaun se svlékl do naha” se jmenovala esej, kterou Ren sdílel se svými známými. Ren se zaměřil na prezidentův proslov z 23. února pro 170 tisíc členů strany.


Ren nezmiňuje prezidenta Si jménem,jen uvedl, že „neviděl císaře, který by ukazoval své nové šaty, ale klauna svlečeného donaha, který trval na tom, že bude nadále císařem.“


Funkcionář Ren, 69 let, prodělal vojenskou kariéru a jeho rodiče byli bývalými vysoce postavenými úředníky Komunistické strany. To mnohé vedlo k tomu, aby ho nazvali “princem”, což je často používaný odkaz na potomky zakladatelů Lidové republiky – včetně prezidenta Si.


Čínská sociální síť Weibo uzavřela Renův účet, který měl 30 milionů sledovatelů. Weibo uvedla, že Ren „šíří nezákonné informace“, což je stejný postup, jaký uplatňuje facebook ke svým uživatelům v západním světě.


Až se Reno vynoří, dáme vědět.


Zdroje: Al Džazíraclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh