Kauza agent s kufrem: Trestní oznámení a vazba pro ministra Petříčka, novináře Kundru a zákaz vydávání týdeníku Respekt. Advokát Vyvadil to vzal pěkně od podlahy. Zde jsou souvislosti

Trestní oznámení na redaktora Ondřeje Kundru, na týdeník Respekt, kde pracuje, a na šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) podal advokát Jiří Vyvadil. Předmětem je podezření z šíření poplašné zprávy v souvislosti s dezinformacemi o ruském agentovi, který měl údajně přicestovat do Prahy, aby zabíjel místní politiky.V úvodu trestního oznámení, podaného JUDr. Vyvadilem k Městskému státnímu zastupitelství v Praze, je zmíněn Kundrův článek v posledním vydání týdeníku Respekt pod názvem “Muž s ricinem”:

„Před třemi týdny přicestoval na Letiště Václava Havla z Ruska muž s ruským diplomatickým pasem. Čekalo na něj auto zdejšího ruského diplomatického sboru a odvezlo ho na ambasádu v pražských Dejvicích.”

Zdroje Respektu tvrdí, že pasažér cestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed ricin. Bezpečnostní složky o příletu cestovatele věděly a muže vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro dvojici českých politiků, jejichž kroky v posledních měsících vyvolaly hněv Moskvy,” uvedl Kundra v týdeníku Respekt.
Zdroje: Bez komentáře

Advokát Jiří Vyvadil

Autor článku uvádí, že zmíněný diplomat “podle zdrojů Respektu z bezpečnostních služeb představuje nebezpečí pro starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře”. Starosta nechal během karantény koronaviru odstranit sochu maršála Koněva, osvoboditele Prahy a Osvětimi od německých nacistů .


Podle Kundry by mohl muž s ruským pasem ohrozit také pražského primátora Zdeňka Hřiba, který nechal přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou po kontroverzním ruském politikovi Borisi Němcovovi. Ten byl ve službách Západu odpůrcem nynějšího vedení Ruské federace, než ho zavraždili čečenští islamisté.

Ondřej Kolář, starosta Prahy 6

Články novináře Kundry mohou budit dojem, že jsou psány na politickou objednávku, že si v nich vymýšlí a fabuluje. Mnohé nasvědčuje tomu, že de o širší politickou hru, jejíž cílem je boj o vliv na tomto geopolitickém území. Ve hře je zřejmě instalace amerických vojenských základen v ČR a dostavba jaderné elektrárny Temelín.Vazba časopisu Respekt, který vydává kontroverzní miliardář Bakala, a České televize (kde prý má Bakala velký vliv), vždy fungovala jako dálnice na tvorbu kauz s politickým akcentem.
Novinář lže?

“Cestovatel s jedem”, jak údajně tvrdí zdroje Respektu, má být příslušník ruské tajné služby. “Další jeho kolegové se podle informací ze stejného zdroje měli před měsícem a půl vydat z Ruska do různých míst Evropy. Ruští agenti dosud v Evropě vraždili převážně nepohodlné příslušníky ruské diaspory, ale pokusili se otrávit i několik Evropanů.


Pozn. red.: Na takto drsná obvinění by měla okamžitě zareagovat vláda Česká republiky – konkrétně premiér a zřejmě i prezident, který již dříve označil časopis Respekt za dezinformační.


“Je načase uvažovat o vypovězení ruského velvyslance s částí zdejšího početného diplomatického sboru, jehož řady naplňují zpravodajští důstojníci, kteří jsou životu nebezpeční pro české občany,“ uvádí dále autor článku Ondřej Kundra.Ruská reakce: Kde je zdravý rozum?

Na tuto zprávu v týdeníku Respekt zareagovala ruská strana protestní nótou, proti nepodložené informaci, že ruská ambasáda připravuje atentát na české politiky.

„Nevím, kdo se zdravým rozumem, tomu může uvěřit,“ okomentoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zprávy českých médií divokou spekulaci o otravě Koláře a Hřiba.

„Zaregistrovali jsme článek v českém časopisu Respekt, v němž je ruská strana fakticky obviňována z přípravy atentátu na pražské komunální politiky. Velvyslanectví Ruské federace v České republice striktně odmítá takové nehorázné a lživé pomluvy,“ píše se ve zprávě, kterou šíří ambasáda.

„Takové primitivní provokativně propagandistické metody, které odporují základní novinářské etice, nemůžou vyvolávat nic jiného než nechuť. Věříme, že se zmíněnému hanebnému článku v ČR dostane adekvátního hodnocení,“ uvádí ruská strana.


Ministr šíří nepravdivé informace?

Trestní oznámení je podáno i na Tomáše Petříčka, toho času ministra zahraničních věcí České republiky. Ten plně podpořil ničím nepodložené informace obsažené v Kundrově článku, s tím, že je nepřípustné zpochybňování svobody slova. „Bral tento článek jako pravdivý a okamžitě zaútočil na ruskou stranu,“ shrnuje advokát.

Tento Petříčkův postup podle advokáta Vyvadila nelze akceptovat. Navíc navazuje na Petříčkovo předchozí „lživé tvrzení“, kdy uváděl, že není porušována smlouva o přátelství a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací, která ve svém čl. 21 výslovně zavazuje Českou republiku zajistit péči a ochranu válečných památníků a hrobů.


loading…

Co říkají paragrafy

„Podle § 357 odst. 1, 4 a) se zločinu šíření poplašné zprávy dopustí ten, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá; bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti,“ připomněl Vyvadil příslušný paragraf trestního zákoníku.

Tato základní skutková podstata navíc může být za určitých okolností stíhána ještě přísněji. „Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek.”


“Jednání obou podezřelých je mimořádně velmi závažné, protože se jej dopustili v situaci, kdy Česká republika, tak jako celý svět zažívá snad nejdramatičtější období od II. světové války v důsledku koronavirové pandemie, kdy přirozeně už tak široká veřejnost se cítí ohrožena,“ říká právník Vyvadil.


Vzhledem k okolnostem navrhuje advokát Vyvadil státnímu zastupitelství zvážit uložení mimořádného opatření k zajištění obviněných osob.

„S ohledem na jejich trvalé nenávistné protiruské postoje i výši trestní sazby by bylo namístě uvažovat rovněž o uvalení vazby, neboť v jejich případě existuje reálné nebezpečí, že budou v obdobné trestné činnosti pokračovat,“ navrhuje advokát.


Dezinformační týdeník Respekt?

V rozsahu, v jakém byl spáchán předmětný trestný čin, je podle Vyvadila rovněž odpovědná jako právnická osoba i týdeník Respekt. Bude-li pokračovat v šíření těchto nepravdivých (poplašných) zpráv, oznamovatel žádá, aby podle § 33 odst. 1 bylo rozhodnuto o dočasném pozastavení žurnalistické činnosti.

Trvalé útoky na Rusko, počínaje protiprávním odstraněním pomníku I. S. Koněva i pamětní desky na Staroměstské radnici, vyvolávají podle advokáta hněv vůči pachatelům, tedy vůči starostovi Ondřejovi Kolářovi a ostatním zastupitelům Prahy 6 i vůči pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

Nelze ovšem vnímat emoce pouze z jedné strany, bez zohlednění toho, kdo k jejich vyhrocení přispívá. „Oba podezřelí tak vědomě a úmyslně celkovou atmosféru ohrožení jen vyostřují,“ zdůrazňuje Vyvadil ve vztahu ke Kundrovi i Petříčkovi.

Celá záležitost s agentem a kufrem s jedem ricin nápadně připomíná kauzu Skripal, kdy byl otráven bývalý ruský agent Skripal. Podle západních médií šlo o jed novičok a za útokem stojí Rusko. Tato verze však nikdy nebyla prokázána. Nejpravděpodobnější se tak jeví verze, že se Skripal a jeho dcera otrávili jídlem, mořskými plody z nedaleké restaurace.


Zdroj: Facebook Václava Vyvadila


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh