Exkluzivně: “My toho Koněva chceme!” Starosta Kolář dostal zásadní dopis od Ligy mládeže Pskovské oblasti. “Obracím se na vás jako na kolegu, vedoucího obce,” píše předseda Ligy. Starosta se zatím skrývá, ale…

Předseda rady Ligy mládeže Pskovské oblasti Konstantin Bělov poslal 16. 4. 2020 starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi dopis. V něm ho vyzývá ke spolupráci a vyjadřuje zájem o pomník velkého maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, vítěze nad německým fašismem, který nechal Kolář demontovat.Konstantin Bělov, předseda rady Ligy mládeže Pskovské oblasti.

“Navrhujeme vyřešit problém spojený s pomníkem Ivana Koněva civilizovaně, a to mezi pražskou obcí a ruským občanským sdružením. Předejte nám památník a my uhradíme veškeré náklady spojené s předáním, přepravou a dalšími službami,“ píše Konstantin Bělov pražskému svému protějšku.


Čtěte též: Koláři, bacha, jde po tobě Lavrov!


Pskovská oblast je nejzápadnějším územím v Ruské federaci. Je velká asi jako Česká republika

Dopis jako výzva k civilizovanému jednání

Úvod stránkového dopisu Ligy mládeže Pskovské oblasti vedoucímu obce Praha 6

Vážený pane Koláři,

„Pomník sovětskému vojevůdci Ivanu Koněvovi v Praze je součástí naší historie, stejně jako vaše pomníky českým legionářům, kteří ve 20. letech zahynuli na území Ruska.

Mnozí obyvatelé Ruska a představitelé občanských sdružení nezaujímají k tehdejšímu působení československých jednotek jednoznačné postoje a i ti mohou být podpořeni na komunální úrovni.

My při spolupráci s organizacemi evropských zemí vycházíme z toho, že každý má svůj historický odkaz, který představuje základ pro nastupující generaci a národní a občanskou identitu.


S představiteli organizací evropské mládeže se snažíme vytvářet civilizovaný rámec pro spolupráci v otázkách souvisejících s historickými pamětihodnostmi.


Proto Vám navrhujeme vyřešit problém spojený s pomníkem Ivana Koněva civilizovaně, a to mezi obcí a ruským občanským sdružením. Předejte nám památník a my uhradíme veškeré náklady spojené s předáním, přepravou a dalšími službami.“


16. 4. 2020
Liga mládeže Pskovské oblasti


Čtěte též: Černá demolice rochy maršála Koněva lstivým starostou Kolářem


Starosta Kolář na dopis dosud neodpověděl. Poté, co nechal tajně demontovat sochu osvoboditele Prahy maršála Koněva, když zneužil karantény kvůli krizi koronaviru, pohybuje se po Praze v převleku za doprovodu ochranky.


Rozhovor starosty Koláře s Českou televizí. Před ruskou televizí utekl

Může být i družba – co spojuje Prahu 6 a Velikije Luki

Organizace Ligy mládeže pskovské oblasti se více než pět let zabývá zachováním historické paměti na území pobaltských států.


Liga mládeže Pskovské oblasti.Předseda Bělov nevylučuje ani družbu s Prahou 6. Obě území jsou si podobné svým lehce zvlněným povrchem byť co do rozlohy je Pskovská oblast (55 tisíc km čtverečních) velká skoro jako Česká republika.


Čtěte též: Ruská televize o demolici sochy maršála Koněva. Starosta je zbabělec, víří na sociálních sítích


Druhé největší město Pskovské oblasti jsou Velikije Luki (100 tisíc obyvatel), což je jako občanů Prahy 6. Starostu Koláře tu rádi přivítáme na mistrovství Ruska v balónovém létaní, která se v tomto krásném městem tradičně koná.


Velikije Luki: Mezinárodní mistrovství Ruska v balónovém létání se zde koná tradičně

Pskov, hlavní město Pskovské oblasti. Je jedním z nejstarších ruských měst (na seznamu UNESCO) 

Více o Lize mládeže pskovské oblasti ZDE


Starostovi hrozí pět let vězení

Demontáží sochy starosta Kolář porušil mezinárodní smlouvu podepsanou prezidentem Václavem Havlem a pošlapal tak i jeho odkaz. Rusko okamžitě zareagovalo a událost vyšetřuje. Starostovi hrozí až pět let vězení.


Odvoz sochy osvoboditele Prahy, 3, dubna 2020Předtím pomocí svých soudruhů z časopisu Respekt starosta Kolář vypustil fámu, že do Prahy míří ruské komando, aby ho uneslo do pracovního tábora Gulag. Ochranka starosty, který utekl před ruskou televizí a mluví změněným hlasem, je placená z kapes daňových poplatníků.


Čtěte též: Pět let do basy? Prezident Putin podepsal nový zákon


Předseda Ligy Konstantin Bělov v dopise vysvětluje, že Liga za tím účelem vybudovala partnerské vztahy s představiteli celé řady měst Litvy a Lotyšska a spolupracuje se stejně zaměřenými organizacemi z jiných regionů Ruska i dalších evropských států.


Pomník jako poděkování Pražanů

O sochu osvoboditele Prahy od německých nacistů slavného maršála Koněva je obrovský zájem. Kromě slavné Ligy mládeže pskovské oblasti se přihlásila také Koněvova dcera, politici z jiných pražských městských částí, nebo slovenský politik Ján Čarnogurský a další subjekty.Nejdůstojnější by však samozřejmě bylo, aby se pomník maršála Koněva vrátil na původní místo na náměstí Interbrigády. To však bude možné až na podzim roku 2022 po komunálních volbách.


Pomník maršála Koněva je bronzová socha odhalená na náměstí Interbrigády v Praze 6 – Bubenči 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Odstraněna byla starostou Kolářem (TOP 09) dne 3. dubna 2020 v době karantény, kdy platil zákaz shromažďování.


Čtěte též: Alena Vitásková podává trestní oznámení na starostu Koláře


Socha v nadživotní velikosti zobrazuje sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, držícího v ruce kytici šeříků, kterými ho obdarovali nadšení Pražané po slavném osvobození Prahy 9. května 1945.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh