Vláda zrazuje své občany? “Zneužíváte pandemie k prosazování migrantů! Ničíte ekonomiku! Zavíráte podniky kvůli rozestupům!” Smělý projev italské političky Meloniové. Blíží se Ital-exit?

Pěkně od podlahy to vzala v italském parlamentu Gerogia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie. Naplno řekla to, co si myslí většina Italů: Vláda zradila své občany, prioritou pro ni není občan, ale migrant. Brzy i u nás?Projev Georgie Meloniové v italském parlamentu (29. 7.)

„Zneužíváte speciální pravomoci, které máte kvůli kranténě,” apelovala Meloniová na předsedu vády Conteho, kterého mnoho Italů viní ze zrady kvůli proimigratské politice. “Vy se nezajímáte o italské občany, ale jen o imigranty.


Blíží se Ital-exit?

Projev se šíří po sociálních sítích jako lavina. Itálie je považována za druhou zemi, která by mohla po Velké Británi opustit hroutící se německý projekt Evropské unie.

Problém migrantů zasahuje Itálii velmi tíživě, od roku 2015 jich přibylo v zemi podle některých odhadů takřka dva miliony (mnozí cestovali dál do Evropy). Tento problém se bude brzy zásadně týkat všech členských států EU.
Bude stačit obří půjčka-dar?

Německo sice prosadilo pro Itálii rekordní částky na odstranění škod, způsobených hysterií kolem údajné epidemie koronaviru, ale je otázkou, zda to bude stačit k utlumení sílících hlasů, vyzývajících k odchodu Itálie z EU.

Na tuto půjčku Itálii si Evropská unie půjčila rekordní čásku na finančních trzích a ručí za ni všechny členské státy včetně České republiky. Společná půjčka vytvořila pouto mezi členskými státy – a také odpovědnost za společné problémy, včetně řešení problému migrantů.


Matteo Salvini: Reakce v italském parlamentu na blížící se soud

“S jakou tváří jste rozháněli lidi pomocí dronů na pláži? A dnes dovolíte tisícovkám migrantů překročit ilegálně italské hranice?! Tito migranti nedodržují karanténu, běhají si, kde chtějí, i když jsou covid pozitivní!” uvedla politička Meloniová.

Před několika dny uprchlo z karantény v migrantských střediscích na Sicílii několik desítek migrrantů a zdaleka ne všechny se podařilo pochytat.Italové jsou naštvaní čím dál víc

V Itálii je suverénně nejoblíbenější strana Liga bývalého ministra vnitra Matteo Salviniho, která se důrazně vymezuje vůči migraci i Evropské unii. Liga zvítězila v posledních volbách (2019) s 34 procenty hlasů a z vlády ji vystrnadila kluzká koalice (Demokratická strana – Hnutí pěti hvězd), která bývá hodnocena jako podvod na voličích.
Obliba Ligy zcela jistě ještě poroste – jejího předsedu Salviniho čeká soud za to, že jako ministr vnitra zakázal migrantům vstup do země. Hrozí mu 15 let vězení.


Roste také obliba hnutí Bratři Itálie, jejíž předsedkyní je Gerogie Meloniová. Ta v posledních volbách získala 6,4 procenta, podle průzkumu mí nyní přes deset procent. Nadpoloviční většina se rýsuje ve spolupráci s Forza Italia. Mimořádné volby by mohly být v roce 2022.


V této atmosféře přednesla Meloniová projev, který lze označit za zásadní:

“S jakou tváří jste pokutovali obchodníky, kteří přišli v rozestupech na náměstí vyjádřit nespokojenost a prosili o pomoc? S jakou tváří necháváte zavírat podniky jenom proto, že někdo nedodržel rozestupy?” říká Meloniová.
V Itálii stejně jako v dalších zemích (Německo, Británie, atd…) probíhají demonstrace proti opatřením kvůli koronaviru. Stále více občanů se ptá, co je to za pandemii, která nemá žádné oběti, proč média zkreslují statistiky a politici zneužívají opatřeních k upevnění své moci.


Zásah policie proti těmto demonstracím bývá na hranici brutality a ostře kontrastuje k “beránčím přístupem” k demonstracím pod vlajkou Black Lives Matter, které reagují na údajnou rasovou nerovnost.


“Předsedo Conte (italský premiér, pozn. red.), dalo nám to strašně práce, abychom omezili šíření nákazy. Odsoudili jsme k smrti desítky tisíc podniků! Riskujeme milióny nezaměstnaných,” říká politička Meloniová.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh